Koszyk 0
Opis:
Na Naukę nigdy nie jest za późno... W Świecie Dysku dojrzewa wszechpotężna awantura i lord Vetinari przewodniczy trybunałowi. Omnianie chcą przejąć kontrolę nad Światem Kuli, którego istnienie stanowi kpinę z ich religii. Jednak magowie z Niewidocznego Uniwersytetu nie bardzo chcą go oddać - w końcu to oni go stworzyli. Na scenę wkracza bibliotekarka ze Świata Kuli, panna Marjorie Daw. Może to ona - w szpilkach Jimmy'ego Choo i obdarzona analitycznym umysłem - potrafi pomóc ... Ponieważ ludzie po obu stronach zaczynają się mocno irytować, padają bardzo ważne pytania i ktoś musi się chyba wytłumaczyć... W "Dniu sądu", czwartym tomie cyklu Nauki Świata Dysku, Terry Pratchett, profesor Ian Stewart i doktor Jack Cohen kreują oszałamiającą mieszankę fikcji, najnowszej nauki i filozofii, by znaleźć odpowiedzi na NAPRAWDĘ wielkie pytania, mierząc się z Bogiem, Wszechświatem i - prawdę mówiąc - ze wszystkim. Terry Pratchett (ur. 1948) jako autor opowiadań zadebiutował w wieku 13 lat, w 1971 r. wydana została jego pierwsza powieść "Dywan". W 1983 r. ukazała się pierwsza część cyklu Świat Dysku - "Kolor magii". W 1998 r. został uhonorowany przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ian Stewart, Terry Pratchett, Jack Cohen
  • 2014
  • 344
  • 202
  • 142
  • 978-83-7961-033-4
  • 9788379610334
  • ZBL54

Recenzje czytelników

Ziemia jest płaska, a dysk kulisty?

Ocena:
Autor:
Data:
Choć wcześniejsze trzy tomy „Nauki Świata Dysku” posiadam już od jakiegoś czasu, skutkiem zbiegu okoliczności najpierw sięgnęłam po ten najnowszy. Nie przeszkodziło mi to zbytnio w rozkoszowaniu się lekturą natomiast umożliwiło poznanie, czym tak naprawdę jest ta seria i zachęciło mnie to do sięgnięcia po wcześniejsze jej odsłony.

Książkę można podzielić na dwie zasadnicze części przeplatające się ze sobą ... Znacznie skromniejsza objętościowo jest opowieść dziejąca się w murach Niewidocznego Uniwersytetu i perypetie związane ze Światem Kuli. Większą część zajmują natomiast rozważania naukowo filozoficzne oraz poszukiwania odpowiedzi na pytania nękające dociekliwych ludzi od początkó cywilizacji.

Historię fabularną otwiera zbudowanie przez Myślaka Stibonsa Czegoś Strasznie Wielkiego, czyli odpowiednika Wielkiego Zderzacza Hadronów z naszego kulistego świata. W wyniku niefortunnego przypadku, na świat dysku poprzez L-przestrzeń trafia bibliotekarka z Ziemi Marjorie Daw. W sprawę kulistego świata mieszają się, w wyjątkowo dla nich pokojowy sposób, członkowie Kościoła Omnian Dnia Ostatecznego, jednak i tak dochodzi do konfrontacji z magami z Niewidocznego Uniwersytetu. Czy autorytet Patrycjusza wystarczy do rozwiązania sporu, czy może potrzeba będzie boskiej interwencji?

Zdecydowana większość książki poświęcona jest rozważaniom naukowym na rozmaite tematy, począwszy od budowy materii i najdrobniejszych cząstek, poprzez ewolucję aż do wymiarów wszechświata. W książce znajdziemy przegląd najnowszych doniesień z różnych dziedzin nauki i skrót najważniejszych teorii. Poznamy historię zmian poglądów na pewne tematy od zawsze zaprzątające ludzkość, począwszy od istnienia bogów, poprzez to jak wygląda nasz świat i czy jesteśmy aż tacy wyjątkowi.

Książkę czytało mi się dobrze, choć nie mogę stwierdzić, że była to lekka, niezobowiązująca lektura. Autorzy dość dobrze tłumaczyli różne, zawiłe teorie naukowe i nie miałam większych problemów, by sobie z nimi poradzić. Pomocna przydała się też wiedza, którą wyniosłam ze studiów, zwłaszcza ta dotycząca fizyki, matematyki i chemii. Książka jest jednak napisana w taki sposób, że nikomu nie powinna sprawić kłopotów, a co najwyżej wymagać od niektórych nieco więcej skupienia. Bardzo pomocne są krótkie fabularne wstawki, pozwalające się na moment oderwać od poważniejszej treści.

Nie bardzo wiedziałam czego się spodziewać po tej książce i miłym zaskoczeniem dla mnie była jej fabularna część. Rozdziały poświęcone nauce okazały się bardzo ciekawe i dowiedziałam się z nich wielu interesujących rzeczy, zwłaszcza jeśli chodzi o różne nowości w teoriach, czy to dotyczących kwarków, czy też odległych galaktyk. Zdecydowanym plusem jest humor, którym okraszono nawet te najtrudniejsze zagadnienia. Autorzy nie wyśmiewają innych sposobów myślenia, jedynie pomagają otworzyć oczy, tym którzy jeszcze nie wiedzą co myśleć na dane tematy.

Polecam tę książkę gorąco wszystkim ciekawym świata ludziom, choć może ona wymagać od czytelnika otwartego umysłu i chęci poznawania nowych rzeczy. Jest to książka, która skłania do, nieco abstrakcyjnego, myślenia o rzeczach obecnych w naszym świecie a wciąż bardzo niezrozumiałych, dając niejednokrotnie powody do śmiechu. Bardzo miło spędziłam przy niej czas.

Recenzja powstała dzięki LC: http://lubimyczytac.pl/profil/62683/bacha85/oficjalne-recenzje/1/4701/ziemia-jest-plaska---czy-aby-na-pewno
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

mało Pratchetta, duzo filozofii

Ocena:
Autor:
Data:
Jestem wielbicielką Świata Dysku, ale ilość Pratchetta w "Nauce Świata Dysku" nieodmiennie mnie rozczarowuje. Podobnie jest tym razem. Innymi słowy - krótka historia dyskowa i dużo częsci popularnonaukowej - dobrze napisanej, to trzeba przyznać, acz w części dotykającej filozofii troche zbyt mało obiektywnej (moim zdaniem).
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena