Koszyk 0
Opis:
Jedną z bohaterek tej opowieści jest Magdalena, pisarka i historyk, innymi są… warszawskie kamienice, których historia ożywa na oczach czytelnika, obejmując wiek XVIII, II wojnę światową, PRL i współczesność. A obok nich – skomplikowane postaci kobiet: wiernych przyjaciółek, kochających matek, namiętnych kochanek i profesjonalistek u szczytu kariery. Autorka, znająca Warszawę jak mało kto, wędruje między jej prawą i lewą stroną, między tym co było a tym co zostało ... Zagląda w głąb śmierdzących podwórek cudem ocalałych kamienic, zabiera czytelnika na niebezpieczne przechadzki po praskich cmentarzach lub blokowiskach wyrosłych na gruzach dawnej Warszawy. Podczas tych historyczno-urbanistycznych włóczęg poznajemy całą galerię postaci, takich jak dwóch osiemnastowiecznych księży nieświadomych, że trafili pod warszawskie czerwone latarnie czy parę bezdomnych zakochanych z autobusu linii 160. Gdzieś na pograniczu głównych wątków pojawią się też psie historie, niekiedy zabawne, a czasem chwytające za gardło. W gąszczu powieściowych wątków nie zabraknie niepokojącego kryminału, pogmatwanego romansu i dziennika podróży po Europie, z bezcenną instrukcją obsługi włoskiej komunikacji miejskiej oraz przewodnika po lokalach gastronomicznych warszawskiej Pragi. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • miękka
Mniej Więcej
  • Elżbieta Wichrowska
  • 2014
  • 240
  • 205
  • 145
  • 978-83-7779-189-9
  • 9788377791899
  • ZBF6S

Recenzje czytelników

Warszawska Praga w powieści

Ocena:
Autor:
Data:
Spośród 18 dzielnic naszej stolicy, ta jedna od stuleci jest złą sławą owiana. Praga położona na prawym brzegu Wisły po dziś dzień kojarzy się z miejscem zaniedbanym socjalnie, w którym trzeba uważać na własny portfel. Na całe szczęście znalazła się pisarka, która postanowiła odczarować obraz warszawskiej Pragi. Ba, uczyniła nawet z tej dzielnicy jednego z niemych bohaterów swej najnowszej powieści. Tą autorką jest oczywiście Elżbieta Wichrowska a jej najnowsza książka nosi tytuł " ... Na Pragę nie wrócę".

Akcja powieści Wichrowskiej toczy się w Warszawie, w której mieszka nasza główna bohaterka Magdalena, jej córka Ania, kilka najbliższych przyjaciółek i niewielu ważnych dla Magdy mężczyzn. Losy tych wszystkich bohaterów, choć tak różne, na kartach powieści często znajdują wspólny mianownik. Przed Magdą i jej bliskimi jeszcze wiele problemów do rozwiązania i zabawnych historii do przeżycia. Nim jednak dane Wam będzie przekonać się, czy główna bohaterka, pisarka i historyk w jednej osobie wyda przewodnik po Warszawie i raz jeszcze wda się w romans z Pragą, z którą nadal wiążą ją miłe wspomnienia, będziecie musieli poznać codzienne życie warszawiaków i wyruszyć w towarzystwie Magdy na wycieczkę po znanych lub mniej znanych stołecznych barach i restauracjach.

Warszawa widziana oczami naszej bohaterki to miasto pełne urokliwych miejsc, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Kobieta pozostawia nieco z boku znane wszystkim Śródmieście i zabiera nas w spokojniejsze a przez to znacznie bardziej atrakcyjne rejony. Podczas lektury powieści mimowolnie dajemy się porwać naszej bohaterce i poznajemy zarówno współczesny obraz stolicy, jak i jej XVIII- wieczną wizję zachowaną do dziś dzięki słynnemu Przewodnikowi warszawskiemu. Nie brak tu żartobliwych anegdot, mrożących krew w żyłach historii i opowieści znanych nam z codziennego życia. Jeśli zatem macie ochotę na mentalną podróż po stolicy, to weźcie do ręki "Na Pragę nie wrócę" i delektujcie się opisywanym krajobrazem.

Elżbieta Wichrowska włożyła sporo pracy w przedstawienie czytelnikowi rozległej panoramy Warszawy. Uczyniła ona to miasto jednym z najważniejszych bohaterów tej książki. Losy wspomnianych postaci zamieszkujących Warszawę odchodzą w cień, gdy Magda zaczyna chodzić po stolicy i snuć swoją opowieść o najbardziej urzekających miejscach. Refleksje bohaterki dają do myślenia czytelnikom i tym samym obligują do zapoznania się z atrakcjami nieznanych nam części opisywanego miasta. Właśnie dlatego zachęcam wszystkich do rozpoczęcia swojej podróży po Warszawie za sprawą książki "Na Pragę nie wrócę", by po lekturze móc na własnych nogach przejść opisywanymi w powieści ulicami i poczuć klimat znanych nam z literatury miejsc.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Warszawa w sepii

Ocena:
Autor:
Data:
„Na Pragę nie wrócę” to podwójna historia. Jedna opowiada o Magdzie i jej przyjaciółkach Beacie i Justynie. Każda z nich ma własne problemy prywatne i zawodowe. Magda próbuje napisać powieść o Warszawie, o Pradze na której się wychowała, ale mimo pełnej głowy pomysłów, pióro odmawia posłuszeństwa. Jednocześnie usiłuje pomóc swojej córce Ani, która opiekuje się przebywającą w szpitalu przyjaciółką. Magda wie, że czas przeciąć pępowinę i pozwolić by Ania była samodzielna ... ale podjęcie decyzji przychodzi jej z trudem. Jednak kiedy już podejmuje decyzję o wyprowadzce, nie ma odwrotu i zaczyna szukać mieszkania dla siebie, może na ukochanej Pradze?

Druga opowieść to historia Warszawy, ze szczególnym uwzględnieniem Pragi. Elżbieta Wichrowska, autorka książki jest literaturoznawcą, napisała prace m.in. o kulturze Oświecenia. Uwielbia grzebać w archiwach i wyszukiwać stare dokumenty, by dowiedzieć się jak najwięcej o przeszłości. I właśnie tę pasję widać najbardziej w „Na Pragę nie wrócę”. Wichrowska prowadzi nas po ulicach Warszawy opisując historię różnych miejsca. I mnie jako mieszkance Krakowa, która Warszawę raz w życiu na oczy widziała bardzo podobała się właśnie ta część książki. Autorka podąża ścieżkami historii, w ciekawy sposób prezentując budynki, pomniki, często mało znane, zapomniane, a mające niezwykłą przeszłość. Momentami to właśnie ta część książki dominuje, spychając na drugi plan przyjaźń Magdy, Beaty i Justyny. Jednak autorce udało się połączyć te dwie opowieści w jedną, spójną, dość przyjemną, choć bardzo przeciętną historię.

Jak już wspomniałam bardziej zauroczyła mnie opowieść o Warszawie, niż historia trzech kobiet. Są one dla mnie trochę nijakie, bezosobowe, denerwowały mnie, zwłaszcza Magda. Choć jest główną bohaterką wydaje mi się najmniej dopracowaną postacią, nudną
i bezbarwną. Ciekawsza jest Justyna, ambitna pani adwokat, specjalistka od rozwodów i choć nie rozumiem w pełni jej decyzji to jednak sprawia wrażenie bardziej prawdziwej niż Magda. Przyjaciółki są raczej tłem i pretekstem do opowieści o Warszawie, bo ich życie nie jest ani interesujące, ani wciągające. Brak w nim emocji, prawdziwych uczuć i choć dotykają ich codzienne problemy to w wydaniu Wichrowskiej są one trochę nierealne.

Podsumowując „Na Pragę nie wrócę” to książka dziwna. Okropnie poplątana, świetna pod względem językowym, słaba fabularnie. Jedyną jej zaletą jest rewelacyjnie opowiedziana historia o Warszawie, o miejscach wartych uwagi, a zapomnianych lub w ogóle niezauważonych. I dla tej jednej zalety warto ją przeczytać, przynajmniej we fragmentach.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena