Koszyk 0
Opis:
 Opowieść o świecie ludzi, którzy odrzucili powojenny komunizm. To książka skierowana do czytelnika, który chciałby zrozumieć, przed jakimi dylematami stali Polacy wierni idei niepodległości, utożsamiający się z Kościołem katolickim i przeciwstawiający się dominacji przywiezionego z Moskwy marksizmu. To książka dla tych, którzy podjęli kult „żołnierzy wyklę ... tych”. Piotr Semka prezentuje jednak znacznie szerszą panoramę społecznego oporu niż tylko oddziały zbrojne. Oprócz konspiratorów z AK, WiN, NSZ i NSW ukazuje działaczy PSL, ludzi wiernych Kościołowi, przedstawicieli przedwojennych elit, ziemian, ludzi prywatnej inicjatywy i konserwatywnych pozytywistów. Podejmuje polemikę z książkami „rewizjonistów”, odrzucających tradycje powstania warszawskiego i negujących wybory Polaków w czasie II wojny światowej. Autor przyjął wizję inną niż ukazywanie lat stalinowskich poprzez kolejne etapy działań PZPR, zetempowskich pochodów, a potem rozliczeń pomiędzy byłymi marksistami. W książce głos mają nie tylko dokumenty i wydobyte z archiwów wspomnienia, lecz przede wszystkim żywi ludzie. Do niektórych Piotr Semka dotarł w ostatniej chwili. Pierwsza tak szeroka panorama losów Polaków zmagających się z komunizmem w latach 1944-1956 To opis dramatu niepodległościowej elity – ich marzenia o wolnej Polsce pozostają dla nas zobowiązaniem do dziś.Prof. Jan Żaryn Znakomita, bo utkana z faktów i relacji epopeja „reakcjonistów” – ludzi wymazywanych z kart historii wspólnym wysiłkiem komunistów i „salonu”.Rafał Ziemkiewicz Tylko Piotr Semka umie tak sprawnie łączyć opowieść historyczną i analizę socjologiczną z obserwacją psychologii społecznej.Jacek Karnowski Obok tomików Herberta, analiz prof. Pawełczyńskiej można teraz postawić książkę Semki: wielki hołd złożony ludziom prawym, którzy musieli żyć „prawem wilka”. Historia o nich już głucho nie milczy.Prof. Andrzej Nowak Dzięki takim książkom zaczynamy wreszcie odzyskiwać zbiorową pamięć.Bronisław Wildstein. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Piotr Semka
  • 2015
  • 1
  • 888
  • 242
  • 175
  • 978837785-587-4
  • 9788377855874
  • ZCZUL

Recenzje czytelników

My, reakcja - Komuna lat 44-56

Ocena:
Autor:
Data:
„To będzie opowieść świecie ludzi odrzucających marksizm, którym przyszło żyć po wojnie w Polsce pod władzą komunistów. Kieruję tę książkę do młodej generacji, która podjęła pamięć o żołnierzach wyklętych. W ciągu ostatniej dekady polscy historycy wykonali ogromną pracę, aby wydobyć prawdę o zbrojnym podziemiu niepodległościowym z lat 1944 – 1963” – słowa wstępu znajdujące się w tej książce są bardzo trafnym przedstawieniem tytułu. Niewygodny temat dla naszego kraju ... w perfidnym okresie historycznym, jest większości niezbyt dobrze znany. Ignorancja, zapomnienie, wrogość – dlaczego tyle negatywnych emocji wywołuje prawda? Czy ukazanie wydobytych dowodów może okazać się w dzisiejszych czasach niewygodne? Czy uświadomione społeczeństwo zmieni poglądy na wrażliwe tematy? Jeżeli pragniecie dowiedzieć się więcej o przeszłości własnego kraju, to zapraszam serdecznie do wymagającej lektury „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956”, autorstwa Piotra Semki.

W ogólnodostępnej literaturze wiele pozycji podejmuje tematy historyczne, lecz nie zawsze ich opracowanie jest rzetelne. Tak naprawdę omawiany okres został starty z kart historii poprzez licznych cenzorów. Prawda musi być przecież wygodna i dostosowana do obecnej władzy, dlatego większość sumiennych opracować została zaprzepaszczona. Na szczęście dzięki wytrwałości wiernych i oddanych sprawie badaczy udaje się odtworzyć, czy też odzyskać, oryginalne dokumenty z minionych lat. Owe nieocenione źródła historyczne są podstawą do stworzenia fachowej literatury. Aby nie wprowadzać zbytniego zamieszania, przejdźmy do konkretnych rozważań.

„My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956” to sporych rozmiarów publikacja, w skład której wchodzi 47 tematycznych rozdziałów. Aby nie zamieniać tej recenzji w ich spis mogę zdradzić, że ich różnorodność obejmuje naprawdę spory odcinek czasu. Wspomniana różnorodność odnosi się w stosunku do okresu, gdyż zawarta tematyka pozostaje jednolita. Niektórzy czytelnicy mogą stwierdzić, że takie monotematyczne podejście znudzi po dłuższym okresie i jest to zwykłe rozpisywanie się. Od razu pragnę utwierdzić wszystkich niedowiarków w przekonaniu, że tak nie jest. Rzetelność i trud pracy włożony w tworzeniu tej książki widać gołym okiem. To świetnie oddana, sprężona literatura, która zawiera mnóstwo cennych informacji.

Po skonsumowaniu tej książki moja świadomość historyczna znacznie się pogłębiła, bowiem o wielu rzeczach dowiedziałem się po raz pierwszy przy lekturze. Świadczy to o profesjonalności autora, oraz jego zagłębieniu się w temat. Nie jestem zbytnim fanem tego typu literatury, jednak tutaj niesamowicie się wciągnąłem. Całość pomimo rozmiarów czyta się bezproblemowo i gładko. Na pochwałę zasługują liczne przypisy, dzięki którym możemy samodzielnie rozwinąć interesujący nas temat. Skuszę się o stwierdzenie, iż jest to nowoczesna encyklopedia historyczna minionych lat. Przystępność użytego języka nie odpycha, nie żałuje żadnej minuty spędzonej na lekturze tego dzieła.

Według mnie „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956”, to fenomenalna powieść historyczna, która zasługuję na najwyższe nagrody. To honor oddany zapomnianym wydarzeniom i osobom. Ta niesamowita wycieczka po przeszłości uświadamia już przy pierwszym kontakcie z nią. Dzięki lekturze dowiedziałem się wiele, a najbardziej boli fakt, że tak naprawdę mało wiedziałem o dziejach mojego kraju. Serdecznie dziękuję panu Piotrowi za napisanie tej książki. Dzięki niej moje podejście do pewnych spraw uległo diametralnemu przeobrażeniu.

Moja ocena: 10/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena