Koszyk 0
Opis:
Wnikliwe studium opętania władzą, rzucające nowe światło na postać włoskiego dyktatora. Wizerunek Mussoliniego i Hitlera, a także stworzonych przez nich reżimów zlał się ze sobą do tego stopnia, że twórca faszyzmu zniknął w cieniu Führera, uznany za jego nieudane wcielenie albo wręcz komiczną kopię. Tymczasem to właśnie władza Mussoliniego miał ... a o wiele bardziej totalny charakter, a stworzony przez niego system był całkowicie zależny od jednego, owładniętego manią wielkości dyktatora. Można sobie wyobrazić ideologię nazistowską, jej zbrodnie i rytuały bez Hitlera. Komunistyczny terror istniał zarówno przed, jak i po Stalinie. Trudno jednak wyobrazić sobie faszyzm bez Mussoliniego – twórcy mitologii, stanowiącego jednocześnie jej ucieleśnienie. Zbrodniarze, którzy znajdowali się w bliskim otoczeniu Hitlera – Göring, Goebbels, Himmler, i wielu innych – mieli własny charakter, ściśle określony zakres władzy, a czasem nawet cieszyli się osobistymi sukcesami. Stalin przeprowadzał kolejne czystki na szczytach władzy i niszczył prawdziwych albo urojonych rywali, ale w dniu jego śmierci nadal żył Beria i wielu mu podobnych. Tymczasem całe otoczenie Mussoliniego stanowiło jedynie blade tło dla dyktatora, który sprawował pełnię władzy i bez namysłu wprowadzał w życie najmroczniejsze wizje, jakie podsuwała mu wyobraźnia. Mussolini sam obsadzał najwyższe stanowiska w państwie i wymieniał urzędników na każdym szczeblu, mógł wedle uznania zmieniać konstytucję i dla kaprysu wywoływał wojny, okupione hekatombą ofiar. „Mussolini” Görana Hägga to wnikliwe studium opętania władzą, rzucające nowe światło na postać włoskiego dyktatora. Stworzony przez Görana Hägga obraz faszyzmu zdaje się skrywać wiele złowieszczych podobieństw do wielu zjawisk, które mają miejsce we współczesnej Europie. „Dagens Nyheter” Göran Hägg (ur. 1947) – szwedzki pisarz i wybitny publicysta, autor kilkudziesięciu książek poświęconych historii, historii literatury, a także powieści. Absolwent uczelni wyższych w Sztokholmie i Uppsali oraz wykładowca na Uniwersytecie w Sztokholmie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Goran Hagg
  • 2015
  • 448
  • 240
  • 165
  • *, 978838069-061-5
  • 9788380690615
  • ZCRJY

Recenzje czytelników

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/07/mussolini-butny-faszysta-goran-hagg.html

Ocena:
Data:
Oblicza Zła to seria ukazująca się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Celem jej jest ukazanie zbrodniczych systemów totalitarnych przez pryzmat największych zbrodniarzy. Serię charakteryzuje przede wszystkim nowatorskie spojrzenie oraz przystępny język, dzięki czemu książki mogą być skierowane do każdego. Cykl rozpoczął się od ukazania sylwetki Stalina, następnie trzech niemieckich zbrodniarzy: Hitlera, Goebbelsa i Himmlera. Historia Mussoliniego miała premierę 11 sierpnia 2015 ... a od tamtego czasu ukazały się jeszcze sylwetki Bormana i Pol Pota.

Autorem biografii Benito Mussoliniego jest szwedzki historyk i publicysta Göran Hägg. Autor kilkudziesięciu książek poświęconych historii, historii literatury, a także powieści. Absolwent uczelni wyższych w Sztokholmie i Uppsali oraz wykładowca na Uniwersytecie w Sztokholmie. Jego książki dotyczyły historii Szwecji i Włoch. Spisywał historię papieży. Jego fascynacja Mussolinim zaczęła się od czasu rozpoczęcia nauki języka włoskiego. Od tamtego czasu nie przestawał interesować się jego życiem. Ostatecznie doprowadziło to do napisania obszernej biografii, w której zrywa z utrwalonym na przestrzeni czasu wizerunkiem Duce.

Autor nie skupia się jednak na samym Mussolinim, ukazuje bowiem przy okazji krótką historię włoskiego faszyzmu. Jest to pozytywne z dwóch powodów. Po pierwsze nie można przedstawić sylwetki Wodza bez znajomości sytuacji politycznej Włoch na początku XX wieku. Po drugie, autor pozwala zrozumieć czym był tak naprawdę był włoski faszyzm i czym różnił się od innych totalitarnych systemów oraz jakie miał korzenie. Może dzięki temu słowo to przestanie być swojego rodzaju łatką, którą przykleja się przeciwnikom politycznym, gdy tylko nie zgadzamy się z ich poglądami.

Göran Hägg w swojej biografii kreśli pełny obraz Mussoliniego. Ukazuje jego drogę po władzę oraz polityczną przemianę. Od zagorzałego socjalisty do przywódcy włoskiego faszyzmu. Jego życie ukazane jest przez pryzmat podejmowanych przez niego decyzji. Czytelnik może zobaczyć człowieka, który długo piął się na sam szczyt władzy po to tylko żeby szybko z niego spaść na sam dół. Autor nie czyni jednak z niego totalnego potwora, a nawet przez pewien okres czasu przypisuje mu wprowadzanie reform, które podniosły Włochy z kolan. Walka z mafią sycylijską, podpisanie traktatów laterańskich, reformy gospodarcze, stabilizacja w kraju. Dopiero koalicja z Hitlerem sprawiła, że Duce za wszelką cenę starał się mu dorównać, co ostatecznie doprowadziło do jego upadku i egzekucji. Jego zwłoki powieszone zostały do góry nogami na jednej ze stacji benzynowych.

Z biografii tej możemy zobaczyć także prywatną stronę życia Mussoliniego. Na pierwszy plan wysuwają się jego liczne romanse. Według autora był on kobieciarzem, który nie mógł się oprzeć żadnej kobiecie. Nie wszyscy wiedzieli także, że był człowiekiem o słabym zdrowiu, co także zostaje zarysowane w tej książce. Ukazana również zostaje zmienność tego człowieka. Od socjalisty do faszysty. Od pogardy do Hitlera po jego całkowite podporządkowanie się temu człowiekowi. Od zapalonego wroga kościoła do człowieka, który podpisał traktaty luterańskie, dające Watykanowi niezależność i niepodległość.

Mimo wielu zalet tej książki, otwarcie należy się przeciwstawić pewnej tezie którą autor zasugerował. Nie do końca wiem, czy było to świadome zagranie z pełna premedytacją, czy tylko świadczy o uprzedzeniu autora lub co gorsza o jego ignorancji, szczególnie mając na uwadze pełną rzetelność jak wykazał się przy biografii samego Duce. Mianowicie w jednym z rozdziałów gdy zestawia Mussoliniego z największymi zbrodniarzami XX wieku, obok Hitlera i Stalina wymienia generała Franco. W tym przypadku zabrakło obiektywizmu, choć człowiek zajmujący się historią raczej takich błędów nie powinien popełniać.

Po mimo kilku zastrzeżeń, biografia Benito Mussoliniego autorstwa Görana Hägga jest napisana w sposób bardzo rzetelny i przystępny. Mimo swoich rozmiarów czytelnik nie może się od niej oderwać. Autor serwuje wnikliwe studium opętania władzą, przy okazji rzucając nowe światło na życie włoskiego dyktatora. Zrywa także z przekłamanym obrazem Duce, który zakorzenił się w historii., a mianowicie śmiesznego i operetkowego przywódcy, będącego tylko marionetka Hitlera. Mussolini to postać niemalże tragiczna, gdyż mógł swoją ojczyznę uczynić wielką, a jego opętanie władzą ostatecznie doprowadziło i jego i Włochy do katastrofy. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena