Koszyk 0
Opis:
Najbardziej niepokojąca książka od czasów „Igrzysk śmierci”! Mam na imię Ruby. Potrafię wedrzeć się do twojego umysłu, a nawet wymazać wspomnienia. Jako dziecko zostałam wysłana do obozu „rehabilitacyjnego” dla takich jak ja. Zieloni, Niebiescy, Żółci, Pomarańczowi, Czerwoni. Mroczne umysły. Zostałam przydzielona do Zielonych, ale w rzeczywistości jestem ostatnią z Pomarańczowych. Ukrywam to, żeby przetrwać.
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Alexandra Bracken
 • 2014
 • 1
 • 456
 • 205
 • 135
 • *, 9788375150476
 • 9788375150476
 • ZBDXC
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Dorośli dzieciom zgotowali ten los

Ocena:
Autor:
Data:
Wizje dystopijnej przyszłości pojawią się w literaturze coraz częściej. Autorzy prześcigają się w pomysłach bądź bazują na sprawdzonych już schematach, odpowiednio je modyfikując, urozmaicając i dodając nowe elementy. Sięgając po książkę Alexandry Bracken nie byłam pewna, czy pisarka będzie w stanie mnie zaskoczyć, ale zaintrygowana opisem okładkowym postanowiłam zaryzykować.

Aleksandra Bracken zadebiutowała w 2010 roku powieścią „Brightly Woven” ... którą napisała w prezencie urodzinowym dla przyjaciela. Ale to seria „Mroczne Umysły” przyniosła jej sławę okupując listy bestsellerów „New York Timesa”. Dziś mieszka w Nowym Jorku, gdzie oprócz pisania zajmuje się wydawaniem książek dla dzieci.


Przez pierwsze dziesięć lat Ruby żyła w swoim małym słonecznym świecie pełnym kucyków i kolorowych zabawek. Rodzice zadbali, by ich córka została odcięta od wszystkich niepokojących informacji i żyła w nieświadomości. Jednak pewnego wrześniowego poranka poukładany świat dziewczynki burzy się, kiedy na jej oczach umiera koleżanka ze szkoły. Ostra młodzieńcza neurodegenracja idioatyczna – OMNI zbiera coraz większe żniwo, dlatego rząd opracowuje specjalne programy wspierania dzieci i rodzin dotkniętych tą tragedią. W praktyce oznacza to tworzenie specjalnych, odizolowanych obozów, w których umieszczane są wykazujące określone symptomy dzieci. Ruby trafia do takiego miejsca kilka dni po swoich dziesiątych urodzinach. I choć jej los wydaje się przesądzony, to w wieku szesnastu lat jej życie wkracza na nowe tory.

Autorka stworzyła ciekawą rzeczywistość w której Stany Zjednoczone pogrążone są w kryzysie, a kraj stoi u progu bankructwa. Jednak problemy ekonomiczne są niczym w porównaniu z zagrożeniem płynącym ze strony dzieci. OMNI sprawia, że młode umysły zostają obdarzone nadprzyrodzonymi mocami mającymi różny charakter i natężenie. Od ponadprzeciętnej inteligencji, po siłę do umiejętności wnikania i kontrolowania innych umysłów. Dorośli są wobec nich bezsilni, dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się izolacja, zastraszanie, nadzór, a czasem bardziej radykalne środki. Młodzi ludzie są „wyrywani” z bezpiecznego oraz znanego środowiska i umieszczani w obcym miejscu, w którym rządzą rygorystyczne zasady. Muszą dorosnąć w ekspresowym tempie, czasem uporać, ze świadomością, że ci, których najbardziej ufali zawiedli ich w największym stopniu. Dzieci przeżywają w obozach własną tragedię, ale poza murami nie jest lepiej, gdyż działania rządu nie cieszą się poparciem społecznym i nie brakuje frakcji próbujących przejąć władzę oraz wykorzystać sytuację dla osiągnięcia własnych celów. Pisarka stopniowo wprowadza odbiorcę w wykreowany świat, pozwalając mu łatwo przyswoić prawa i mechanizmy tam panujące.

Bohaterowie powieści mimo młodego wieku obdarzeni są pokaźnym bagażem doświadczeń. Każda z postaci ma swoją historię i zmaga się z własnymi demonami. I choć daleko im do ideału, bo mają swoje słabości i popełniają błędy, to większość z nich wzbudza sympatię czytelnika. Nawet w tak trudnych warunkach potrafią być dla siebie wsparciem i stać ich na przyjaźń oraz poświęcenie dla drugiej osoby. Są zdolni do miłości mimo, że doznali tak wielu krzywd i nie mieli w pobliżu nikogo, kto nauczyłby ich kochać. Ich wzajemne relacje nie zawsze są łatwe, czasem przebiegają w burzliwy sposób, ale też ewoluują pod wpływem przedstawionych wydarzeń.

Autorka posługuje się lekkim i przyjemnym w odbiorze językiem. Opisy są plastyczne i pobudzające wyobraźnię. Pisarka dba zarówno o tło, jak i o szczegóły. Tempo akcji przebiega w miarowym tempie i przyspiesza dopiero pod koniec książki. Nie brakuje zaskoczenia, zwrotów akcji i niedosytu, który pozostaje po przeczytaniu ostatniego słowa. I mimo, że Aleksandra Bracken wykorzystała znane już schematy, to zrobiła to w bardzo interesujący i oryginalny sposób, który powoduje, że od lektury trudno się oderwać, a koniec przychodzi zbyt szybko.

„Mroczne umysły” to bardzo dobra powieść nie tylko dla młodzieży, oparta na ciekawym pomyśle z dużym potencjałem. Dostarczająca różnorodnych wrażeń i emocji. Szybko wciągająca do swojego świata i pozwalająca na oderwanie od rzeczywistości. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Mroczne umysły

Ocena:
Autor:
Data:
Dlaczego Wydawnictwo Otwarte" musi wydawać tak świetne książki? Oni perfekcyjnie wiedzą jaki mam gust. Gdy dowiedziałem się o tej książce, od razu mi się spodobała i ją kupiłem. Okładka jest piękna, brawa dla grafików. Sięgnąłem po tą książkę, ponieważ lubię to co jest paranormalne, tajemnicze.

Pokolenie Ameryki staje pod wielkim znakiem zapytania, gdy pokolenie Psi ujawnia się. Gdy dziecko skończy dziesięć lat ... umiera na OMNI (ostra młodzieńcza neurodegenracja idopatyczna) albo umysł dziecka staje się silniejszy. Zaczynają przejawiać zdolności psychokinetyczne - niektórzy potrafią poruszać przedmiotami za pomocą umysłu, inni wywoływać u drugiego człowieka omamy i halucynacje, a jeszcze inni dzięki pirokinezie wzniecać pożary lub wysadzać przedmioty w powietrze. Rząd Ameryki wsadza wszystkie dzieci Psi do obozów rehabilitacyjnych , w których chcą im pomóc.
Lecz oni nie chcą im pomóc tylko chcą się ich pozbyć. Nikt ich nie chce, niektórzy rodzice się ich wyrzekają, ponieważ boją się ich. Dzieci są podzielone na kolory: zielony, niebieski, żółty, pomarańczowy i czerwony. Obozy są zaniedbane, na niskim poziomie życia, a oni tracą nadzieję że powrócą do sowich rodzin.

Ruby dziewczyna, która spędziła w obozie 6 lat, dzięki swoim mocom została przydzielona do zielonych, a tak na prawdę jest ostatnią z pomarańczowych. Musi to ukrywać by przeżyć. Gdy wybucha bunt, obóz sięga po nowy sprzęt który pomoże wykryć, ukrywających się jednostek. Ruby jest zagrożona, nie może już udawać osoby za którą się podaje. Gdy ktoś, kogo nie posądziłaby o skłonności do buntu, pomaga jej się wydostać z obozu. Teraz przed dziewczyną stoi tylko tajemniczy i nieznany świat, o którym tylko mogła pomarzyć.

Dwudziestokilkuletnia autorka książek, które okupowały listy bestsellerów "Ne York Timesa." Swoją pierwszą powieść, Brightly Woven (2o1o), napisała w prezencie urodzinowym dla przyjaciela. Alexandra oprócz pisania bestsellerów zajmuje się wydawaniem książek dla dzieci. Jak poradziła sobie w jej nowej książce "Mroczne Umysły", przekonasz się sam czytając.

Książka jest bardzo interesująca, pełna przygód o nadprzyrodzonych nastolatkach, chociaż to nie oryginalny pomysł, autorka pobiła ich. Tym, co wyróżnia powieść Alexandry Bracken, jest genialnie wykreowana antyutopijna rzeczywistość, opisana w zaskakująco sugestywny sposób. Po raz kolejny czytelnik ma styczność z ponurą, zagrażającą życie wizje świata. W której rząd trzyma nie winnych ludzi pod kontrolną, lecz świeżość tematu polega tu na ukazaniu tego tak obrazowo i tak wiarygodnie, że nikomu nawet nie przechodzi przez myśl, by to zanegować. Autorka zaprezentowała dobry styl pisania. Książkę jak najbardziej polecam do przeczytania. :)
Po więcej recenzji zapraszam na http://booksinthemoonlight.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena