Koszyk 0
Opis:
Diagnoza "HIV" brzmi jak wyrok. Mnóstwo ludzi głowi się, jak ten wyrok anulować, a przy okazji... dobrze zarobić. Nieważne, ile przy tym stracą inni - pieniądze, zdrowie, życie. Mnożą się zespoły i laboratoria opracowujące formułę leku na HIV. Wszystkie te działania owiane są tajemnicą, a w grę wchodzą zawrotne sumy. Nic dziwnego, że pojawiają się teorie spiskowe i nielegalne praktyki. Na trop jednej z takich afer wpadł Henryk Cantor. Louise Cantor, archeolog ... przylatuje do Sztokholmu z wykopalisk w Grecji, aby wygłosić wykład na sesji naukowej. Przy okazji odwiedza swojego syna, Henryka. Nie będzie im jednak dane uściskać się i porozmawiać. Louise odkrywa zwłoki chłopaka w jego mieszkaniu. Okoliczności świadczą o samobójstwie, ale matka nie jest przekonana do wyników policyjnego śledztwa. Zaczyna swoje dochodzenie, które zaprowadzi ją aż do Afryki i w głąb podwójnego życia jej syna... Henning Mankell gra niedopowiedzeniami, mnoży przypuszczenia i gubi tropy. Jego powieść pokazuje, że wszystko i wszyscy to tryby w maszynie rządzącej naszym światem. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • twarda
Mniej Więcej
 • Henning Mankell
 • 2013
 • 1
 • 416
 • 195
 • 125
 • Mroczna seria
 • 978-83-7747-815-8
 • 9788377478158
 • ZATLL

Recenzje czytelników

Dojście do prawdy

Ocena:
Autor:
Data:
"Mózg Kennedy’ego", to kolejna powieści kryminalna Henninga Mankella. Nie znajdziemy tu zawiłych przygód słynnego komisarza Kurta Wallandera. Jest to wspaniały utwór literacki, który można odnieść do współczesnych realiów. Powieść, która ma otwarte zakończenie.
Głównym bohaterem powieści "Mózg Kennedy'ego" jest pani archeolog Louise Cantor - pracująca na wykopaliskach w Grecji, która znajduje w mieszkaniu w Sztokholmie zwłoki swojego syna Henryka ... Dla policji sprawa jest jasna - chłopak popełnił samobójstwo. Jednak matka, wskazuje pewne elemeny i zwyczaje z życia codziennego syna, które wykluczają jego śmierć samobójczą. Policja nie bierze tego pod uwagę, więc Louis postanawia sama dojść do prawdy. W czasie prywatnego śledztwa matka przekonuje się, że tak na prawdę nie znała swojego syna, który miał "dwa oblicza": jedno dla matki, a drugie dla innych. W czasie dochodzenia do poznania przyczyny śmierci syna, Louis przemierza kontynent europejski oraz dociera do Afryki, gdzie dowiaduje się o istnieniu ośrodka, w którym trwają kontrowersyjne badania nad wynalezieniem leku na HIV.
Powieść "Mózg Kennedy'ego" od pierwszej do ostatniej strony trzyma w napięciu. Czytelnik zastanawia się co będzie dalej. Zachęcam do lektury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ilość kryminału w kryminale

Ocena:
Autor:
Data:
Czytając wcześniejsze utwory Henninga Mankella po tej książce spodziewałem się czegoś innego. Nie był to ani thriller ani horror jak często jest to podawane przez księgarnie. A nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, iż to nie jest prawdziwy kryminał a raczej opowieść bardziej obyczajowa i ukazująca problemy świata niż literatura sensacyjna. Oczywiście elementem dominującym jest poszukiwanie zabójcy, ale uważam, że autor czuł potrzebę napisania książki o rzeczach, które dzieją się na Czarnym Lądzie ... o HIV i wszystkiego, co jest z nim związane.( na co może wskazywać wzmianka autora na końcu tekstu o swoich własnych doświadczeniach).Uważam, że Mankell oficjalnie napisał kryminał, ponieważ jest to rodzaj, w którym jest on mistrzem, ale w tekście bardziej skupia się na innych wydarzeniach, na które tak naprawdę chciał zwrócić uwagę. Mimo, że wszystko opisane przez autora jest tylko fikcją to powszechnie wiadomo że podobne wydarzenia mają miejsce w Afryce.

Co do samego tekstu to pierwsze sto sto-kilkanaście stron autor poświęca tragedii głównej bohaterki i odszukiwanie byłego męża. W tej części książki Mankell traci dużo miejsca na niepotrzebne i zbyt dokładne opisy nieszczególnie ważnych wydarzeń. Dalsza część jest już ciekawsza, zaczyna się realizacja głównych wątków. Autor miesza podejrzenia, podsuwa czytelnikowi wiele mylących tropów, pisze o rzeczach, które mogą wskazywać na prawdę, ale jednocześnie sprytnie ją zasłania. Samo zakończenie książki jest intrygujące. Mankell pozostawię je otwartym tak jakby miał zamiar napisać kolejną część. Jednak dziwi fakt, że główna bohaterka zostawia sytuacje taką jaka jest i nie podejmuje żadnych kroków, które wydają się oczywiste w zaistniałej sytuacji.

Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa, i zdecydowanie godna polecenia, również dla tych, którzy nie są zwolennikami kryminałów.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena