Koszyk 0
Opis:
Prawie 100 000 Żydów przerzuconych na trasie Moskwa – Warszawa – Izrael w latach 1990 – 1992. Dyplomatyczne negocjacje pomiędzy USA, ZSRR, Izraelem i Polską. Tajna akcja komandosów przyszłego GROM-u. Operacja współfinansowana przez firmę Art-B: Bogusława Bagsika i Andrzeja Gąsiorowskiego. Losy sowieckich Żydów w „ziemi obiecanej”. Po raz pierwszy w Polsce ujawniamy genezę ... kulisy i przebieg tej fascynującej historii. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Fronda
  • miękka
Mniej Więcej
  • Dariusz Wilczak
  • 2015
  • 222
  • 205
  • 147
  • 9788364095-49-8
  • 9788364095498
  • ZCLCH

Recenzje czytelników

Tajna operacja

Ocena:
Autor:
Data:
Izrael to niewielki kraj, który pod względem terytorialnym można przyrównać do województwa mazowieckiego. Przez cały rok jest tam przyjemnie ciepło, nie ma mrozów, jest zielono, a do tego pachną kwiaty i owoce. Do tego niby raju powracają Żydzi z różnych zakątków świata, a głównie z byłych państw komunistycznych. Pokonywana przez nich droga to nie tylko przebycie odległości z jednego państwa do drugiego, ale jest to również droga duchowa jaką przechodzą w procesie samodoskonalenia ... Żydzi na tę drogę mówią - alija i mają wręcz obowiązek udać się do Ziemi Świętej. Obowiązek ten wynika z Tory, Talmudu i mądrości rabinów. Wszystko co najlepsze znajduje się w Jerozolimie i nie ważne, gdzie Żyd mieszkał wcześniej, powinien udać się ostatecznie do Izraela.
Dariusz Wilczak- dziennikarz i reportażysta, który był jednym z założycieli polskiej wersji ,,Newsweeka,, napisał książkę pt.,,Most tajna operacja przerzutu Żydów,, w której opisał największą w latach dziewięćdziesiątych aliję podczas, której przerzucono prawie sto tysięcy Żydów na trasie Moskwa-Warszawa-Izrael w ciągu dwóch lat.
Autor przedstawił dyplomatyczne negocjacje pomiędzy USA, ZSRR, Izraelem i Polską, które doprowadziły do tego, że 14 czerwca 1990 roku boeing 747 izraelskich linii lotniczych El Al zabrał po raz pierwszy z lotniska na Okęciu ok. 350 Żydów-repatriantów ze Związku Radzieckiego. W ten sposób rozpoczęła się tajna Operacja Most- bez precedensu w historii państw i w historii służb specjalnych. Brały w niej udział polskie i izraelskie służby specjalne. Powołana została Grupa Realizacyjna Operacji Most, początek przyszłego GROM-u. Ze strony polskiej zaangażowany był też wywiad, kontrwywiad, Urząd Ochrony Państwa, policyjni komandosi. Ze strony izraelskiej Mosad, Szin Bet i Sayeret Matkal.
Szczegóły tej operacji nie były ujawnione do tej pory opinii publicznej. Dopiero teraz, gdy upłynęło wiele czasu i ludzie biorący udział w tej Operacji przeszli na emerytury lub zmarli zaczęto ujawniać kulisy i przebieg akcji. Dariusz Wilczak rozmawiał w Izraelu z Bogusławem Bagsikiem i Andrzejem Gąsiorowskim, którzy poprzez firmę Art-B współfinansowali aliję. Art-B dzięki wykorzystaniu mechanizmu oscylatora ekonomicznego w krótkim czasie stała się holdingiem i obracała towarami o wartości bilionów ówczesnych złotych. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Art-B jako pierwsza prywatna spółka otrzymała w Polsce koncesję na handel bronią.
Świat polityki i wywiadu miesza się z biznesem.
Autor książki przeanalizował losy sowieckich Żydów na Ziemi Obiecanej. Przedstawił nie tylko ,,suche,, statystyki, ale poparł je konkretnymi przykładami rodzin, z którymi rozmawiał. Ludzie stopniowo przyzwyczaili się do nowych warunków choć nadal istnieją podziały na ,,nowych,, i ,,starych,, mieszkańców. Co ciekawe w ostatnich latach zaznacza się wśród młodych Żydów trend wyjazdu z Izraela i to do Berlina.
Publikacja wzbogacona jest o zdjęcia i całościowe kalendarium wydarzeń.
Myślę, że książka powinna zostać dobrze odebrana przez czytelników zainteresowanych historią współczesną, historią Żydów oraz powiązaniami firmy Art-B z całą Operacją Most, bo jak wiadomo Andrzej Gąsiorowski ścigany był międzynarodowym listem gończym, ale władze Izraela nie wydały go. Natomiast Bogusław Bagsik został aresztowany w Szwajcarii, gdzie przebywał na nartach i wydalono go do Polski, osądzono i zamknięto na kilka lat w więzieniu.
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Most

Ocena:
Autor:
Data:
O przymusowych wysiedleniach Żydów w czasach komunizmu wie każdy. Temat wielokrotnie poruszali pisarze, poeci, reżyserzy, dziennikarze. Zorganizowany przez władze powrót do ojczyzny przodków postrzegamy jako prześladowanie. Niewiele osób słyszało o podobnej akcji w latach 90, a jeśli już o niej się dowiedzieli to postrzegana jest jako wyzwolenie z niewoli ... możliwość powrotu do lepszego świata wolnego od kryzysu gospodarczego powstałego przez lata nieumiejętnych rządów wycieńczających Związek Radziecki i prowadzący do jego rozpadu. Po utracie wpływów Rosja staje się krajem zmagającym się z wieloma problemami. Uciekający z niej Żydzi są pewnego rodzaju uwolnieniem od kłopotów, a nowy świat w postaci Izraela, w którym powinien zamieszkać każdy Żyd staje się możliwością pozbycia się ciężaru oraz szansą dla tych, których marzeniem jest zamieszkanie w USA.
„Most” Dariusza Wilczaka to bardzo dobra publikacja przybliżająca nam nie tylko historię niezwykłej wędrówki (aliji) do ziemi danej Żydom przez Boga, ale i skróconym przeglądem ważnych wydarzeń w historii narodu wybranego. Autor przybliża nam specyfikę skomplikowanych stosunków w tej części świata, wyjaśnia dlaczego Polska jest dla Arabów ważnym krajem, którego omijają ataki terrorystyczne, pokazuje jak bardzo emigranci zmienili oblicze Izraela, wskazuje na organizacje i ich udział w akcji, podczas której nie trzeba było stosować przymusu wyjazdu, jak było to podczas wcześniejszych wysiedleń.
Książkę Dariusza Walczaka polecam wszystkim zainteresowanym historią Żydów, polityką, akcjami służb tajnych, uczestnictwem polskich przedsiębiorców i polityków w akcji przeprowadzenia prawie stu tysięcy Żydów do ich ojczyzny.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena