Koszyk 0
Opis:
Kolejny klasyczny kryminał mistrzyni gatunku. Zabójca w celu zmylenia policji zaplanował zamordowanie samego siebie. Czy detektyw Poirot i tym razem przeprowadzi błyskotliwe śledztwo? Podejrzanych o zbrodnię pojawia się wielu: żona, kochanka, syn… A to i tak nie wszyscy. Czy rozwiązanie zagadki rzeczywiście jest tak proste, że nawet Poirot zaczyna w nie wątpić?
Mniej Więcej
  • Agata Christie
  • 2015
  • 220
  • 175
  • 120
  • 9788327153975
  • 9788327153975
  • ZCRIV

Recenzje czytelników

Morderstwo na polu golfowym

Ocena:
Autor:
Data:
Agahta Christie ma w swoim zbiorze kilkadziesiąt powieści kryminalnych. Nie dziwi więc fakt, że gdy pójdę do biblioteki zawsze znajdę jakąś jej jeszcze nieodkrytą pozycję. Tym razem postanowiłam skusić się na ,,Morderstwo na polu golfowym".

Narratorem powieści jest Hastings, najbliższy przyjaciel Poirota, a sam słynny detektyw jest odpowiedzialny za rozwiązanie pewnego morderstwa. Choć, należy przyznać, że gdy przyjmował to zlecenie nie miał pojęcia, że na miejscu zastanie trupa ... Sprawa komplikuje się, gdy żona zmarłego rzuca cień na dwóch cudzoziemców,którzy rzekomo włamali się do ich domu. Jaka jest prawda i kto odpowiada za to morderstwo?

Po przeczytanych niedawno ,,I nie było już nikogo" miałam wielką ochotę na kolejny kryminał tej pisarki. Niewątpliwie, ,,Morderstwo na polu golfowym" to pozycja nietuzinkowa. Gdy sądzimy, że znamy już rozwiązanie tej sprawy wszystko pryska jak bańka mydlana i okazuje się, że Poirot rozwiązanie sprawy zostawił sobie na sam koniec książki. Czegoś takiego na pewno nikt się nie spodziewa, ale to już standard w przypadku kryminałów Agathy Christie.

Książeczka jest mała (ja miałam wydanie kieszonkowe), poręczna, mała czcionka nie utrudnia czytania, a wręcz je przyśpiesza. Jest to idealne wydanie na podróż, bo wiele nie waży, a może być doskonałym zwieńczeniem czasu przejazdu. Lektura zajmuje kilka godzin, czyta się bardzo szybko i z przyjemnością. Jeśli jeszcze nie znacie twórczości Christie warto zacząć od mniej obszernych publikacji.

,,Morderstwo na polu golfowym" to powieść złożona, z doskonale utkaną intrygą, którą rozwiązać może jedynie Herkules Poirot. Dzielnymi śmiałkami mogą okazać się także wszyscy czytelnicy, jednak - zaręczam - wcale nie będzie to prosta sprawa.

Moja ocena: 5/6
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Każda zbrodnia musi mieć motyw

Ocena:
Autor:
Data:
Dlaczego sięgnęłam po „Morderstwo na polu golfowym”?

Pierwszą powieść kryminalną Agathy Christie pt. „Tajemnicza historia w Styles” (1920) mam już dawno za sobą, a bezwarunkowa miłość do Herkulesa Poirota nie pozwoliła mi sięgnąć po „Tajemniczego przeciwnika” z 1922, w której to książce bohaterami są Tommy i Tuppence, wybór padł na „Morderstwo na polu golfowym” (1923). Ta książka przypomniała mi, jak bardzo tęsknię za esencją klasycznego kryminału ...

Do Herkulesa Poirota po pomoc zgłasza się bogaty biznesmen Renauld. Niestety wezwany na pomoc detektyw przybywając na miejsce zbrodni zastał jedynie zwłoki. Kto posiadał motyw, by zadać śmierć poprzez wbicie sztyletu w serce. Czy Renauld miał kochankę? Czy jego syn był zdolny posunąć się do takiego czynu? A może zabójstwo bohatera to efekt jego niejasnej przeszłości, o której nie wspominał nawet najbliższym. „Agatha Christie prowadzi wyrafinowaną grę z czytelnikiem”** i nawet gdy przejdzie Wam przez myśl, że znajdujecie się na tropie zabójcy, na następnej stronie okaże się, że jeszcze bardziej się od niego oddaliliście.

W „Morderstwie na polu golfowym” moją uwagę przykuła kreacja Herkulesa Poirota. Flegmatyczny, którego osobowość osiadła na dobre w zamierzchłych czasach, pozornie dwa kroki za swoim kolegą po fachu Giraudem, a z drugiej strony tak wybitnie inteligentny. Sposób łączenia przez niego kolejnych wątków i szukania powiązań między kolejnymi bohaterami jest godna podziwu. Przez tę gonitwę myśli Poirota czułam się chwilami zagubiona jak dziecko we mgle. Fakty, na które jak zwykle nie zwróciłam najmniejszej uwagi, okazały się kluczowe dla sprawy. Gdy już byłam tak blisko końca książki, z poczuciem świadomości kto jest mordercą, Agatha Christie udowodniła mi, że nie mam racji.

Uwielbiam ten sposób gry z mistrzem logiki. Ponadto dobrze czyta się kryminał, w którym bohaterowie nie są pozbawieni poczucia humoru. „Morderstwo na polu golfowym” będzie mi się kojarzyć z błyskawicznie rozwijającą się akcją i wybitną precyzją belgijskiego detektywa. Ten kryminał jest dowodem na to, że można pisać w sposób zwięzły i dokładny jednocześnie, a co więcej w kryminale można się wyzwolić od wijących się wątków obyczajowych - często tak bardzo zbytecznych zapychaczy rozdziałów.

Jestem przekonana, że jeśli lubicie kryminały, to „Morderstwo na polu golfowym” okaże się dla Was prawdziwą czytelniczą ucztą.

www.NiebieskaObwoluta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena