Koszyk 0
Opis:
Mniej Więcej
  • Nowak Ewa
  • 2016
  • 9788308-06172-5
  • 9788308061725
  • ZDB2K
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

KAŻDY JEST ANANKE

Ocena:
Autor:
Data:
Ewa Nowak to jedna z najlepszych rodzimych autorek opowieści dla młodzieży. Jej bohaterowie nie muszą podróżować w czasie, zwiedzać całych wszechświatów ani mieszać się w wielkie wydarzenia, by zdobyć miłośników. Uwagę czytelników przykuwają czymś innym – zwyczajnością, realizmem i problemami, które mogą dotknąć każdego z nas.

„Ananke…”, jej najnowsza powieść, która na rynku pojawi się już 16 czerwca, doskonale wpasowuje się w podany powyżej opis ... Oto osiemnastoletnia ledwie Jagoda wiedzie całkiem udane życie. Prawdomówna, skromna, wycofana, spokojna i z jasno sprecyzowanym celem życiowym w szkole nie ma zbyt lekko, jednak poza murami placówki edukacyjnej układa jej się niemal idealnie. Jej brat, Ignacy, jest jak spełnienie marzeń, chwali się nią, zabiera na próby grupy teatralnej czy imprezy, spędza z nią czas, znajduje jej nawet doskonałego chłopaka, który w niczym nie przypomina znienawidzonych szkolnych głupków. Jej rodzice natomiast są wyrozumiali i układa się między nimi znakomicie. Właśnie udało się jej także w nowej uczennicy Justynie znaleźć pierwszą prawdziwą przyjaciółkę, a gdy nawet rodzinę dopada nieoczekiwany wypadek Ignacego, wszystko kończy się dobrze. Czy taki stan rzeczy może utrzymywać się już zawsze? Niestety nie, o czym Jagoda przekonuje się już wkrótce…

Tytułowa Ananke to grecka bogini przeznaczenia i temat przeznaczenia właśnie staje się pytaniem, na które Jagoda stara się znaleźć odpowiedź. Czy nasz los z góry jest już ustalony czy może jednak każdy z nas jest swoją własną Ananke? Kiedy rozpada się całe nasze życie i świat, każdy chciałby wierzyć, że to nie przepadek jedynie, że istnieje w tym jakiś większy sens – a przynajmniej ktoś, kto jest za to odpowiedzialny. Kwestie, które roztrząsa Ewa Nowak w swoich książkach, zadawane przez nią pytania i psychologia postaci to – wraz z budzonymi w czytelniku emocjami – największa siła jej powieści. Dzięki temu trafiają do serca, do umysłu, do pamięci. I chce się do nich wracać i sięgać po kolejne. Nawet jeśli czasem absolutnie z autorką się nie zgadzam.

Co ważne dla współczesnych młodych czytelników, nastawionych na szybki odbiór, powieści Ewy Nowak są napisane lekko, żywym językiem, w sposób nowoczesny i łatwy w odbiorze. Spełniają więc ich oczekiwania, a że przy okazji niosą ze sobą ważne treści i dotykają kwestii, które dotyczą każdego nastolatka, dają nadzieję, na zainspirowanie ich do przemyśleń nad naturą rzeczy, które ich spotykają.

Polecam więc.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

.

Ocena:
Autor:
Data:
PRZEDPREMIEROWO
Ewa Nowak, to jedna z najbardziej znanych, ostatnimi czasy pisarka, wpisująca się swoją twórczością, w tak zwaną powieść dla młodzieży. Seria Miętowa, to jeden z jej najbardziej rozczytywanych cykli.

Książka"Moja Ananke", wpisuje się doskonale w ten nurt powieści młodzieżowych.Jagoda, to prawie dorosła już dziewczyna, która wiedzie, wręcz doskonałe życie.Sama jest prawdomówna, uczynna miła, z jasno określonymi planami na przyszłość.
Dodatkowo jej brat ... mając taką siostrę chwali się nią gdzie tylko może, co dodatkowo utwierdza nas w tej idylli.Niestety, los to przewrotna bestia i nasza dziewczyna wkrótce się przekona, jak wiele może w życiu zmienić się na gorsze, a nawet całkowicie odwrócić do góry nogami.

Tytułowa Ananke, to uosobienie konieczności, bezwzględnego przymusu i nieuchronności, co doskonale oddaje odmienny los jaki spotka naszą bohaterkę.

Pisarka jest mistrzynią w portretowaniu młodzieży i jej problemów, dodatkowo, ma wiele wyrozumiałości do jej wybryków. W swoim powieściach doskonale oddaje różne charaktery, oraz portretuje młode osoby, nie tylko w szkole, ale i w innych aspektach życia.
Co świetnie widać i w tej powieści.

Powieść ukaże się 15 czerwca nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena