Koszyk 0
Opis:
Fascynująca opowieść o wyjątkowym człowieku i poecie! Krzysztof Kamil Baczyński, którego życie owiane jest legendą, był poetą o wielkiej wrażliwości i wyobraźni. Pełen niepokojów i mrocznych przeczuć, był jednym z najzdolniejszych i najbardziej obiecujących poetów pokolenia Kolumbów. Historię młodego twórcy, który odznaczał się ogromną dojrzałością i świadomością czasu i miejsca, które wyznaczyła mu historia, dopełniła śmierć w Powstaniu Warszawskim ... Książka Wiesława Budzyńskiego jest wynikiem wieloletniej wędrówki pisarza śladami Baczyńskiego. Autor dotarł do ludzi z bliskiego otoczenia poety (w pewnym momencie zamieszkał nawet w tym samym domu), z podziwu godną rzetelnością zbierał czasami sprzeczne ze sobą relacje i sprawdzając je, dociekał prawdziwości faktów. Jako pierwszy biograf zwrócił uwagę na przemianę ideową poety, przedstawił motywy, które skłoniły Baczyńskiego do walki o niepodległość, opisał jego rodzinne problemy, podał najbardziej wiarygodną i logiczną wersję śmierci. MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ KRZYSZTOFA KAMILA jest zapisem wielkiej ponad trzydziestoletniej przygody literackiej autora. Książka Wiesława Budzyńskiego jest namiętną opowieścią o życiu poety i jego bliskich. Wszystko – od rodzinnej historii, poprzez dzieciństwo, lata szkolne i małżeństwo z Barbarą, śmierć, którą badacz stara się odtworzyć nie zaniedbując żadnego szczegółu i nie bagatelizując sprzeczności – zostało w niej zrekonstruowane z zadziwiającą rzetelnością. (fragment recenzji w czasopiśmie „SUKCES") Czytaj dalej >> << Zwiń
 • M
 • twarda
Mniej Więcej
 • Wiesław Budzyński
 • 2014
 • 5
 • 336
 • 209
 • 150
 • 978-83-7595-816-4
 • 9788375958164
 • ZBHK8

Recenzje czytelników

Miłość i śmierć

Ocena:
Data:
Krzysztof Kamil Baczyński. Niewielki blondynek z pofalowanymi włosami, w którym prócz woli walki o ojczyznę drzemała poezja. Poezja piękna, którą pisał w każdym miejscu. Poezja do bólu prawdziwa, przypominająca o tym, w jakich czasach przyszło mu żyć.
Nie mogłam przejść obojętnie obok tej biografii. Los Baczyńskiego znałam dzięki lekcjom polskiego w szkole, w liceum czytałam jego wiersze, wiersze, które wielokrotnie budziły i nadal budzą mój podziw. Odwiedziłam jego grób w Warszawie ... Nie znałam jednak szczegółowego życiorysu oraz wielu faktów, które zawarte są w książce pana Wiesława Budzyńskiego.
Wydanie biografii Baczyńskiego jest przepiękne. Gruba okładka, odpowiednia czcionka oraz interlinia ułatwiająca czytanie, do treści dodana jest spora ilość czarno-białych zdjęć. Całość jest solidnie wykonana, podziwiam pracę autora nad zebraniem wszystkich materiałów, nad czuwaniem, aby każdy fakt został wytłumaczony. Nie jest to typowa biografia, w której podane są suche informacje i kilka ciekawostek. To relacja rozmów z bliskimi Baczyńskiego, którzy go wspominają, opowiadają, co się działo, to cytowanie ich wypowiedzi. Język książki jest wspaniały, autor starał się go "stylizować" na język czasów wojennych, co w ogóle nie przeszkadza w odbiorze i jest to bardzo subtelny zabieg.
Pan Budzyński bardzo rzetelnie i dokładnie podszedł do napisania tej książki. Jego wkład w nią jest bardzo widoczny, postać Baczyńskiego stała się poniekąd celem jego życia, widać, że jest nim zafascynowany i chce oddać całą jego osobowość przez pryzmat wspomnień innych osób. Bardzo spodobało mi się umieszczenie w książce rysunków Baczyńskiego oraz jego rękopisu. Mam jednak zastrzeżenie co do przypisów, które umieszczone są na końcu książki, a nie na dole strony. Było ich sporo i aby się do nich dostać musiałam wertować całą książkę. Domyślam się jednak, że było to praktyczniejsze rozwiązanie z tego względu, iż treść przypisów jest rozległa.
Z książki dowiemy się informacji nie tylko o życiu Baczyńskiego, ale także poznamy inne osobistości i ich historie (m. in. pana Deczkowskiego). Autor przybliżył nam również czasy w jakich przyszło żyć Baczyńskiemu, a także czasy cenzury, zatrzymań w więzieniach, torturach... Wiesław Budzyński docieka, jak naprawdę wyglądała śmierć Baczyńskiego, ponieważ otrzymuje sprzeczne relacje kilku osób. Wspomina także o ekshumacji, o tym, jak doszli do tego, gdzie jest pochowany, jak rozpoznała go matka, co się stało z realizacją testamentu Stefani Baczyńskiej. Autor poświęca także uwagę Basi, żonie Baczyńskiego, która wspierała i wywierała duży wpływ na swojego męża.
Z kart książki ukazuje się wyraźny portret Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - skromnego poety, który był lubiany, lecz niewiele osób wiedziało, że pisze wiersze, dowiedzieli się o tym po wojnie, a nawet i później. Poeta mimo swojej wątłej postawy, astmy i niezdolności do walki walczył, nie poddał się; mimo tego iż się bał.
Nie powinniśmy zapominać o takich wspaniałych ludziach, o żołnierzach, którzy walczyli o Polskę w powstaniu. Myślę, że tę książkę powinien znać każdy z nas, przecież to my mogliśmy być na jego miejscu. Zawiera ona wiele ciekawych faktów, opisów sytuacji, głębiej poznamy Baczyńskiego i jego środowisko. Tym bardziej polecam Wam tę książkę, gdyż jest solidnie i rzetelnie napisana. Biografie czasami mają to do siebie, że potrafią nudzić, z tą jednak tak nie jest, o czym Was zapewniam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

O niezwykłym życiu niezwykłego poety

Ocena:
Autor:
Data:
Patrząc na okładkę książki, widzę młodego chłopaka. Człowieka, które zaczyna swoje życie, ma marzenia i pragnienia. Muszę przyznać, że na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Ot taki zwykły pospolity młody mężczyzna, taki jak wielu. Tak też myśleli jego przyjaciele i osoby, które spotykały go na wieczorkach poetyckich, na ulicy, czy podczas szkoleń. Mało kto z nich przypuszczał, że ma do czynienia z jednym z największych polskich poetów. Nikomu się nie śniło ... że jego imię będzie nosiło mnóstwo szkół. A jego twórczość będzie analizowana w szkołach na lekcjach.

Z Baczyńskim, tak jak większość miałam okazję pierwszy raz spotkać się w liceum. Muszę przyznać, że początkowo nie poruszyła mnie. Ot kolejny poeta, który pisze o czymś, a do końca nie wiadomo o co mu chodzi. Zmieniłam zdanie po tym jak dorwałam się do noty biograficznej poety. Nie mogłam się nadziwić własnej ignorancji. I zaczęłam wczytywać się w jego twórczość.

Autor Wiesław Budzyński podaje wiele informacji na temat życia poety. Człowiek, który, na co dzień zajmuje się jego twórczością, poświęcił już temu tematowi wiele uwagi. Warto podkreślić, że pisarz niczym detektyw dogłębnie analizuje przyczyny śmierci poety, jego sytuację rodzinną, troski dnia codziennego, małżeństwo, czy pochówek. Wręcz z chirurgiczną precyzją analizuje wszystkie kwestie. Przytacza szereg wypowiedzi osób, które miały styczność z poetą. Warto w kilku słowach przytoczyć jego biografię.

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w rodzinie przesiąkniętej czynem zbrojnym. Jego ojciec i pradziadowie służyli Ojczyźnie. Sam początkowo zainteresowany ideałami lewicowymi, zmienił swoje zapatrywania na świat. Akcja jego przyjaciół pod Arsenałem była tym co spowodowało u niego zmianę postawy, przewartościowało jego egzystencję. Powziął decyzję walki o wolną Polskę. Choć stan zdrowia nie pozwalał mu na zbyt duży wysiłek fizyczny, nie poddawał się, wręcz domagał się tego, aby traktować go na równi. Oczywiście, cały czas pisał wiersze. Jego nieodłącznym atrybutem był notes, do którego wpisywał swoją poezję. Duży wpływ na jego twórczość miała sytuacja polityczna, napaść Rzeszy Niemieckiej i ZSRR na Polskę. Nie można zapominać też o domu rodzinnym, doświadczeniu życiowym. Krótkim bo krótkim, ale w tamtym czasie ludzie szybciej dojrzewali, szybciej musieli wybrać własną drogę, bo inaczej los albo zaborca wybrałby za nich.

Autor bardzo skrupulatnie opisał jak zginął Baczyński. Powołał się na wielu świadków. Wnikliwie przeanalizował, każdą informację, nawet tą najdrobniejszą. Opisał pochówek i problemy jakie z tym się wiązały. Dodatkowo mogliśmy prześledzenia wzrost popularności Baczyńskiego, w PRL-u i wolnej Ojczyźnie. Czyny Krzysztofa Kamila oraz działania jego kompanów nie zostały zapomniane. Bo kiedy wymażemy z pamięci informacje o swoich korzeniach nie będziemy mogli odnaleźć własnej tożsamości, tego skąd się wywodzimy i dokąd idziemy. A oni nie umarli na darmo, dzięki takim zwykłym chłopakom żyjemy w niezależnym kraju.

Autor opisując życie Krzysztofa Kamila przemycił wiele cennych wartości, które są niezwykle ważne w życiu. Zaczynając od przyjaźni, lojalności, oddaniu, miłości, odwadze poprzez chwile zwątpienia, czy rozpacz. Myślę, że warto popularyzować wiedzę na temat osób, które poświęciły swoje życie w służbie krajowi.

Czytając biografię widać oddanie pana Budzyńskiego, który poświęcił wiele lat na zgłębienie tematu. A przy tym nie utracił świeżości i lekkości. Niewątpliwie walorem pracy jest ciekawa narracja. Chociaż porusza temat historyczny to jednak dokonuje tego plastycznie. Dotyka twórczości, ale nie zapomina o zwykłych błahych kwestiach. Myślę, że książka spodoba się każdemu niezależnie od tego, czy lubi poezję Baczyńskiego, czy nie. Poruszono tak wiele kwestii, że nie ma mowy o nudzie podczas czytania.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena