Koszyk 0
Opis:
Losy młodego Fina w XVI-wiecznej Europie ogarniętej pożogą wojenną. Burzliwe czasy reformacji, wojen chłopskich i inkwizycji. Mikael, kilkuletni ubogi sierota z Abo, podczas najazdu Jutów na Finlandię traci dom i pozostałych krewnych. Rannego chłopca przyjmuje pod swój dach znachorka z rodu Karvajalka. Chłopiec poznaje tajniki zielarstwa, szybko uczy się czytać i wkrótce trafia do szkoły katedralnej ... Kiedy Szwedzi napadają na Finlandię, Mikael musi uciekać z kraju. Przemierza Niemcy, Francję, Hiszpanię i Włochy, przeżywając wiele niebezpiecznych przygód. Staje się świadkiem i uczestnikiem historycznych wydarzeń wstrząsających  XVI-wieczną Europą. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Mika Waltari
  • 2015
  • 368
  • 230
  • 155
  • 9788324580132
  • 9788324580132
  • ZCXUJ

Recenzje czytelników

Mikael Karvajalka

Ocena:
Autor:
Data:
"Mikael Karvajalka" to pierwszy tom powieści Miki Waltariego o przygodach Mikaela, fińskiego bastarda. Mając około siedmiu lat w roku 1509, podczas najazdu Jutów na miasto Abo, Mikael traci matkę, zostaje sam. Raniony trafia do domu pani Pirjo, miejscowej znachorki, bez której z pewnością by nie przeżył. Pani Pirjo uczy go trudnej sztuki zielarstwa, wysyła chłopca do szkoły katedralnej. Na zakonnika nasz bohater się jednak nie nadaje ... Pewne okoliczności zmuszają Mikaela do opuszczenia Finlandii, podróżuje po całej Europie, spotykając na swej drodze książęta, koronowane głowy, mistrza Paracelsusa, czy też Erazma z Roterdamu. Podróże przeplatane okrucieństwami bezlitosnej Inkwizycji, w tle XVI - wieczne wojny, czy też sacco di Roma - złupienie i zdobycie Rzymu ... A w tym wszystkim Mikael Karvajalka, syn swego ojca z nieprawego łoża, czasami do bólu naiwny, nieżyciowy, z drugiej zaś strony wykazujący się przenikliwością, mądry w swej głupocie, lub głupi w swej mądrości - nie mogę się zdecydować.

Mika Waltari zawsze i niezmiennie kojarzył mi się będzie z moją ulubioną książką "Egipcjanin Sinuhe". Myślę, że jest to autor, który ma moc pisania tak, by ciężko nas było od książki oderwać. Czego dowodem jest "Mikael Karvajalka". Polecam tę powieść, to taka mała lekcja historii XVI wieku, a działo się tam, oj działo :) . Myślę, że drugi tom "Mikael Hakim" będzie równie interesujący.

Dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat za udostępnienie mi książki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

.

Ocena:
Autor:
Data:
Mika Waltari - największy pisarz fiński XX wieku.Autor, takich znakomitych książek, jak"Turms, nieśmiertelny", "Czarny anioł", czy najsłynniejsza"Egipcjanin Sinuhe".

"Mikael Karvalajka", to pierwszy tom cyklu, o przygodach młodego fina, który, po tym, gdy traci rodzinę, podczas najazdu Jutów, zostaje przygarnięty, przez znachorkę.Chłopiec, zostaje jej pomocnikiem, poznaje tajniki zielarstwa, leczenia chorób.Gdy Szwedzi, napadają na Finlandię ... musi uciekać, podróżuje po całej Europie.W tym, czasie, tzn. w XVI wieku, kontynent ten, wstrząsany był, różnego rodzaju konfliktami.

Mikael, w swoim postrzeganiu świata, wykazuje się daleko idącą naiwnością i często mnie irytował, swoim zachowaniem.Jednak, potrafił także spojrzeć trzeźwo, na daną sytuację.
A sama książka jest rewelacyjna.Waltari, w swoich książkach, jak żaden inny, potrafił oddać klimat epoki i przedstawić, dane wydarzenia, niezwykle ciekawie i wciągająco.Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena