Koszyk 0
Opis:
Najnowsza książka autora bestsellerowej biografii Jana Pawła II Duchowy spacer po Krakowie śladami Papieża-Polaka George Weigel, autor cenionej na całym świecie biografii Karola Wojtyły, zabiera czytelników w niezwykły spacer po Krakowie. To nie tylko wycieczka po stolicy polskiej kultury i po słynnych zabytkach. To przede wszystkim pełna pasji i cennych informacji wędrówka po miejscach, które ukształtował ... y Jana Pawła II, wpłynęły na jego pontyfikat, a tym samym w ogromnym stopniu zdecydowały o obliczu współczesnego Kościoła. Nie byłoby Jana Pawła II bez Krakowa – pisze Weigel. To tu spędził prawie czterdzieści lat.  Jako student, aktor, robotnik, seminarzysta, ksiądz, poeta, dramaturg, eseista, filozof, biskup. Od rodzinnych podkrakowskich Wadowic, przez stary Kraków: Uniwersytet Jagielloński, gdzie studiował, miejsca dramatów drugiej wojny światowej i te związane z posługą biskupią, przez nowohucką Arkę Pana, gdzie rozegrała się krakowska walka z komunizmem o krzyż, po Łagiewniki, w których realizuje się idee oddające papieskiego ducha, zasilonego objawieniami świętej Faustyny Kowalskiej. O wszystkich tych miejscach George Weigel pisze z ogromnym znawstwem i religijną wrażliwością, a uroku dodają liczne fotografie. Podróż, której przewodnikiem jest George Weigel, ukazuje Kraków jako kulturową potęgę oraz miejsce narodzin dawnych i współczesnych świętych. Trudno też wyobrazić sobie głębokie przeżycie Światowych Dni Młodzieży bez zrozumienia ich krakowskiej genezy i znaczenia miejsc, w których się odbywają. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • George Weigel
  • 2016
  • 1
  • 352
  • 207
  • 145
  • 9788308-06170-1
  • 9788308061701
  • ZDC59

Recenzje czytelników

Miasto świętych

Ocena:
Autor:
Data:
Wydawnictwo Literackie wydało świetną pozycję książkową – mogę tu śmiało powiedzieć, że jest to bestseller. Książka poświęcona jest członkom i członkiniom środowiska, pionierom, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Jest to także historyczny przewodnik po Krakowie, ukazujący starą stolicę Polski, poprzez życiorys Jana Pawła II.

Karol Wojtyła przybył do Krakowa w 1938 roku i spędził w nim dokładnie 40 lat: jako student, aktor, robotnik, seminarzysta, ksiądz, poeta, dramatopisarz, eseista ... sportowiec, filozof i biskup, zaś urodzony w Wadowicach do końca zachował szacunek do miejsca swojego urodzenia.

O Krakowie papież mówił: „mój ukochany Kraków”. W Krakowie Karol Wojtyła zetknął się z ideą heroicznego katolickiego kapłaństwa i biskupstwa. Jako młody człowiek był świadkiem jak księży z jego parafii wywożono do Dachau i skazywano ich na śmierć.

Pontyfikat Jana Pawła II charakteryzowało wiele cech, które wyniósł z Krakowa. Idea Światowych Dni Młodzieży narodziła się właśnie tam.
Niezwykły autorytet jakim cieszył się Jan Paweł II na świecie - to te pierwsze 9 dni pierwszej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 roku.
W umiłowanym mieście Karol Wojtyła przekonał się, że miłość jest silniejsza niż śmierć, ponieważ kryje się w niej największa życiodajna siła. Tę właśnie lekcję zaniósł światu.
Kraków można „czytać” na wiele sposobów: studiując jego historię i sztukę, rozmyślając nad żywotami świętych (Bazylika Wniebowzięcia NMP ) przy Rynku Głównym.
Autor opisuje dzieciństwo Karola Wojtyły, jego ukochane Wadowice, dom rodzinny, gdzie obecnie znajduje się muzeum, później dom przy ulicy Tynieckiej, Kościół św. Stanisława Kostki, itd.
Autor opisuje nie tylko losy Karola Wojtyły, lecz także rys historyczny i styl, np. gotycki - z jakiego się wywodzi. Autor tę książkę podzielił na trzy części: ścieżki studenta, ścieżki księdza biskupa, oraz ścieżki papieża.

Gdy 2 kwietnia 2005 roku zmarł Jan Paweł II, świat ogarnął poryw uczuć wśród których było uczucie dziękczynienia. W Polsce nie brakuje placów, ulic, pomników Jana Pawła II, ale wśród nich największy wyraz można znaleźć w Zakopanem - stolicy polskich Tatr, które Ojciec święty tak ukochał, a górale w podzięce wznieśli drewniany Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej.

Książka została przepięknie wydana, w twardej oprawie, szyta, z przepięknymi zdjęciami. Polecam ją wszystkim, którzy kochali Jana Pawła II, ponieważ jest to hołd jaki możemy, my mali Polacy, oddać temu „Wielkiemu Polakowi, Wielkiemu Świętemu i Orędownikowi polskich rodzin”.
Czytajmy ją więc i polecajmy innym.

Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena