Koszyk 0
Opis:
 W przypadku polskiego antysemityzmu oraz polskiego czynnego udziału w deportacjach, prześladowaniu i zagładzie neguje się fakty i podejście naukowe do zagadnienia po to tylko, by ocalić „mit niewinności” pisany na użytek doraźnej polskiej polityki. Zaprzeczanie zbrodni staje się najniebezpieczniejszą formą obrony przed nią, ponieważ zabrania podjęcia właściwych działań, któ ... re mogłyby ocalić przed rzeczywistym zagrożeniem. Pozostawia nas całkowicie bezsilnymi, niezdolnymi, by się obronić.Podczas pisania tej książki wykorzystano jedenaście głównych źródeł badawczych – akta procesów, które toczyły się przed polskimi sądami w oparciu o tzw. Dekrety Sierpniowe po II wojnie światowej – akta ponad siedmiuset spraw, zeznania świadków żydowskich i polskich zebrane w latach powojennych; Żydowskie Księgi Pamięci spisane przez ocalałych z Zagłady i dokumentacje postępowań prowadzonych przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Wykorzystane zostały też meldunki i raporty przygotowane dla Rządu Polskiego w Londynie przez Armię Krajową; archiwa niemieckie Zentrale Stelle w Ludwigsburgu; archiwa radzieckie, w tym archiwa NKWD przekazane polskim instytucjom śledczym po 1989 roku; materiały ze śledztw prowadzonych przez pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz zeznania świadków spisane po 1989 roku.   To, co działo się w lecie 1941 roku na dzisiejszej Białostocczyźnie oraz na dawnych terenach Polski, zwanych przez Sowietów Zachodnią Białorusią, w miejscowościach Jedwabne, Radziłów, Szczuczyn, Rajgród i wielu innych, było straszne. Jednakże tylko znając prawdę (a nie jej zaprzeczając), będziemy  w stanie w przyszłości przeciwstawić się tej części naszej osobowości, która doprowadziła do tak wielkiej tragedii. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • RM
  • miękka
Mniej Więcej
  • Mirosław Tryczyk
  • 2015
  • 500
  • 213
  • 158
  • 978837773-086-7
  • 9788377730867
  • ZCYAG

Recenzje czytelników

Trudna bolesna, potrzebna.

Ocena:
Autor:
Data:
Treść podzielona jest na 9 wyrażnych części, o tylu miejscach pisze autor. Tymi miejscami są: Jedwabne, Radziłów, Wąsosz, Szczuczyn, Goniądz, Rajgród, Kolno, Suchowola, Brańsk.
Czytałam co kilka dni po kilkanaście stron, nie da się więcej.
Autor pisze o bestialskich mordach, jakie Polacy popełnili na Żydach w okresie okupacji hitlerowskiej.
W naszej świadomości z reguły egzystuje tylko Jedwabne. Jak wykazują przytoczone przez autora książki dokumenty, miejsc ... gdzie Polacy zamordowali Żydów było więcej.
Książka ta to głównie przerażające materiały pochodzące z akt archiwum śledczego Instytutu Pamięci Narodowej, Yad Vashem, zeznania naocznych świadków wydarzeń, notatki, listy.
Niesamowicie poruszające relacje świadków sporadycznie tylko uzupełniane są komentarzem Tryczyka. Komentarze te są moim zdaniem bezstronne. Część z nich dot. samych zbrodni,a część nakreśla krótko przedwojenne realia społeczne, polityczne, socjologiczne w omawianych miejscach.
Na końcu każdego rozdziału podane są źródła z których Tryczyk korzystał, konkretne numery akt w archiwach IPN.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

..... WYJĘTE Z KONTEKSTU.

Ocena:
Autor:
Data:
Autor nieobiektywnie i emocjonalnie podchodzi do tak złożonego zagadnienia jaką była tragedia Polski i Polaków na ziemiach wschodnich najpierw pod okupacją sowiecką następnie w opisanych latach niemiecką . Nie chce znaleźć i przywołać dokumentów które jednoznacznie pokazują ludność żydowską która z ochotą kolaborowała z NKWD w eksterminacji ludności polskiej , pomagała robić listy inteligencji polskiej , kobiet i dzieci ...
Autor zapomina również że wschodnia Polska o której pisze były pod okupacją najpierw sowiecką , później niemiecką i Państwa te ponoszą pełną odpowiedzialność za tereny okupowane . Autor opiera się w większości na dokumentach sowieckich gdzie w NKWD ok. 20 - 30 % najwyższych stopniem stanowili Żydzi , oraz z okresu PRL gdzie stosunek ten był jeszcze wyższy - jest celowym zakłamywanie historii. Pan Tryczyk zapomina że na przestrzeni setek lat Żydzi znaleźli prawdziwy swój dom z licznymi przywilejami , właśnie w Polsce , gdzie było ich najwięcej ... czyżby Żydzi za swoje zbrodnie na własnym narodzie chcieli obarczyć Polaków ?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena