Koszyk 0
Opis:
Poznawanie Rosji w jakimś sensie przypomina otwieranie matrioszki. Pierwsza lalka jest duża, kolorowa i przykuwa naszą uwagę. Druga jest nieco drobniejsza, zawiera subtelne zmiany różniące ją od tej pierwszej. Trzecia może wydawać nam się brzydka, a czwarta zachwyci nas urodą. Na piątą nie zwrócimy uwagi, ale szóstą będziemy oglądać z wielkim zainteresowaniem. I tak aż do ostatniej, najmniejszej laleczki, która jest naga, bez wizerunków i ozdób. Niektórzy nazywają ją duszą matrioszki ... Poznając Rosję, również odkrywamy jej kolejne warstwy. Nie każda z odsłon wywołuje nasz entuzjazm. Bywa tak, że przez długi czas nie mamy odwagi zajrzeć głębiej. Wątpię też, aby kiedykolwiek nam się udało dotrzeć do tej najmniejszej, nagiej laleczki. Jak mawiają Rosjanie: "Rosji nie da się ogarnąć rozumem ? w Rosję trzeba wierzyć". Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Helion
  • miękka
Mniej Więcej
  • Maciej Jastrzębski
  • 2013
  • 284
  • 205
  • 140
  • 978-83-246-6659-1
  • 9788324666591
  • ZB053

Recenzje czytelników

Matrioszka, Rosja i Jastrząb

Ocena:
Autor:
Data:
Maciej Jastrzębski to dziennikarz, reporter, ale także specjalny wysłannik Polskiego Radia w Gruzji. Przyznam szczerze, że o autorze nigdy wcześniej nie słyszałam, jednak nadszedł czas, aby to nadrobić, a przy okazji zapoznać się z książką.

Rosja to kraj, który fascynuje mnie od kilku lat, dlatego z chęcią czytam książki rosyjskich twórców. Pozycji o kraju jako tako jeszcze nie czytałam, więc było to dla mnie miłą odmianą. Autor opisał państwo ze swojego punktu widzenia ... można zauważyć wiele jego własnych doświadczeń.

Podzielenie na części i podrozdziały znacznie ułatwia czytanie. W książce znalazłam wiele ciekawych informacji, a także bliżej zapoznałam się z autorem. Bardzo cieszę się, że miałam okazję zapoznać się z tą pozycją, a także poszerzyć ciekawostki na temat naszych wschodnich sąsiadów.

Polacy przy przekroczeniu prędkości natychmiast mieli odbierane prawo jazdy, które mogli z powrotem odebrać w sądzie. Aby tego uniknąć płacili łapówki i uważali, że postępują bardzo dobre. Nie było to jednak legalne, a działania Rosjan były nieprawidłowe.

Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o muzyce, czy na przykład o Ałłie Pugaczowej także polecam zapoznać się z tą publikacją. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, a autor w ciekawy sposób przedstawił interesujące nas fakty.

Całość została napisana w sposób prosty, pozycję czyta się dość szybko. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego zwlekałam z jej rozpoczęciem. Całkiem niepotrzebnie zmarnowałam tyle czasu, gdyż książka okazała się bardzo ciekawa.

,,Matrioszka, Rosja i Jastrząb” to pozycja, która szczególnie spodoba się miłośnikom kraju, choć Ci, którzy po raz pierwszy będą czytać na ten temat także powinni być zadowoleni. Ja cieszę się, że mogłam tej lekturze poświęcić swój czas.

Moja ocena: 7/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kompendium wiedzy

Ocena:
Autor:
Data:
Książka napisana bardzo interesująco. Czyta się dobrze i szybko.
O czym jest? O wszystkim! Autor przeplata wiadomości historyczne z informacjami o współczesności. Jest literatura i religia, polityka i wódka, są dziewczyny, cerkwie i kawior. Jest też o wiele więcej. Wszystkie te tematy potraktowano dość pobieżnie, co jednak w żadnym stopniu nie przeszkadza, bo autor pokazuje nam ludzi z krwi i kości, nie idealizując ani nie piętnując swoich bohaterów.
Porównuje Rosję do matrioszki ... bo jej poznawanie to odkrywanie kolejnych, różniących się od siebie warstw, aż znajdziemy tę ostatnią, dokładnie ukrytą. To schodzenie w głąb w poszukiwaniu „rosyjskiej duszy”.
Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy planują podróż na wschód, fascynuje ich Rosja lub po prostu lubią dobre reportaże.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena