Koszyk 0
Opis:
Piękna bestia nie jest klasyczną biografią, ponieważ autor nie stara się w wyczerpujący sposób opowiedzieć o losach Marlona Brando. Koncentruje się przede wszystkim na ciemnej stronie osobowości aktora, nie próbując mitologizować jego postaci. Miał wszystko: kobiety, pieniądze, sławę, urodę – urodę niewiarygodną, boską, nierzeczywistą. Sypiał z najpiękniejszymi kobietami, był pożądany przez najsławniejszych mężczyzn. Był gwiazdorem nad gwiazdorami, największym aktorem wszech czasów ... miał swój raj na otwartym oceanie. Mógł być szczęśliwy. Mimo to jego życie było nieustannym poszukiwaniem nieszczęścia. Przyczyniał się do samobójstw, siał strach, gardził swoją profesją, kręcił słabe filmy i – ostatecznie – zmarnował swój talent. Stał się otyły, skryty, wyalienowany. Końcówkę życia spędził u boku gosposi. Jego syn był mordercą, a córka powiesiła się na psiej smyczy. W życiu Marlona Brando jest tylko mrok. Ta książka nade wszystko nie jest biografią. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Francois Forestier
  • 2013
  • 1
  • 286
  • 205
  • 140
  • 9788375087031
  • 9788375087031
  • ZB3JR

Recenzje czytelników

Narodziny bestii

Ocena:
Autor:
Data:
Marlona Brando znam głównie z przeczytanych tu i tam anegdot. Obejrzałam kilka filmów, w których wystąpił, głównie tych z okresu jego, bądźmy szczerzy, upadku. Nie widziałam „Tramwaju zwanego pożądaniem”, „Dzikiego” czy „Viva Zapata!”. Będę jednak całkowicie szczera, po lekturze powieści „Marlon Brando. Piękna bestia” mam ochotę obejrzeć kilka filmów z jego wczesnej kariery. Być może – czytaj: całkiem prawdopodobne - że będę należeć do grona tych kobiet, które dałyby się ponieść urokowi aktora ... Anioła i diabła w jednej osobie.
„Niektórzy mówią, że anioł.
Inni dodają: upadły.
Jeszcze inni, że fuck machine.
Jest wszystkim po trochu.”

Książka Marlon Brando. Piękna bestia jest biografią tytułowego aktora. Jednakże jak bardzo różni się ona od innych publikacji biograficznych... Autor, François Forestier, postanowił skupić się na mrocznej stronie Marlona Brando, która destrukcyjnie wpływała na otoczenie aktora, jak i na niego samego.

„Uwielbia i zarazem nienawidzi być kochanym. Cały Brando.”

Kiedy Marlon Brando w 1943 roku wysiada na dworcu kolejowym w Nowym Jorku, ma w kieszeni tylko 10 dolarów, w głowie zaś marzenie: by stać się najbardziej znanym aktorem, by zdetronizować samego Laurence’a Oliviera, króla sceny teatralnej. Pewność siebie, buńczuczność i niesamowita uroda młodego Marlona pozwoli mu w bardzo szybkim, by nie powiedzieć, że zastraszającym tempie, osiągnąć wyznaczony sobie cel. Jednakże cena, którą przyjdzie mu i jego otoczeniu za to zapłacić, okaże się być niezwykle wysoka...
„Uważa się za aktora w najczystszej postaci. Ale jak się odnaleźć w tym sprzedajnym zawodzie? Jest rozdarty. I tak już będzie do końca jego dni. Na zawsze pozostanie niepewny swojej tożsamości seksualnej, z rozmytym powołaniem, ambicjami bez precyzyjnie wyznaczonego celu i urodą przyćmioną tuszą. Czuje pogardę dla świata i jego pośpiechu. Szuka, szuka siebie, nie wie, dokąd zmierza.”

Marlon Brando faktycznie uchodził za wielką gwiazdę teatru, potem zaś srebrnego ekranu. Świadomy swojej urody i efektu, jaki jego zwierzęcy magnetyzm wywołuje w ludziach, wykorzystywał go dla osiągnięcia własnych celów i dla własnej przyjemności.

Choć mówiono o nim głośno w świecie filmowym, to nigdy nie były to komentarze miłe dla ucha. Brando był leniwy, bełkotał zamiast wyraźnie wypowiadać swoje kwestie. Znikał z planu filmowego kiedy tylko miał taką ochotę, a jeśli już zdecydował się poświęcić swój cenny czas na pracę, to albo nie znał tekstu swojej roli, albo też instruował wszystkich wokół jak ma wyglądać dane ujęcie – łącznie z reżyserami, scenarzystami, technikami i pozostałą ekipą na planie. Najczęściej jednak robił i jedno, i drugie. Pomimo iż wszyscy mieli dość Marlona Brando, nie chcieli z nim pracować, to dostawał kolejne angaże, ba, był nimi zasypywany. Ponieważ publiczność go uwielbiała. Szalały za nim i kobiety, i mężczyźni. Brando otwarcie prowadzał się z partnerami obojga płci. Czy robił to na pokaz, by wstrząsnąć opinią publiczną, czy faktycznie miał naturę biseksualisty? Nie wiadomo do końca, mimo iż w 1976 roku otwarcie się do wspomnianego biseksualizmu przyznał, mówiąc, że „Jak wielu mężczyzn miałem doświadczenia homoseksualne, i nie wstydzę się tego”. Jednakże do końca życia nie będzie pewny swojej orientacji.
Jeśli zaś chodzi o kobiety – i mężczyzn – którzy przewinęli się przez łóżko aktora, to na dobrą sprawę łatwiej jest wymienić kogo w nim nie było. Oprócz armii bezimiennych statystek, studentek, gospodyń domowych, krawcowych i innych, do zdobyczy Marlona Brando należały najsłynniejsze i najpiękniejsze i najbardziej pożądane kobiety świata. Ava Gardner, Marylin Monroe, Vivien Leigh, Stella Adler, Eartha Kitt, Rita Moreno, Jerri Gray... Długo by wymieniać, a lista ta wcale nie jest krótka... Ponadto, jak wspomniałam, Brando miał również wianuszek adoratorów: Willy Cox, Christian Marquand, bracia Mille...
Wszystko wskazuje na to, że ten facet musiał mieć w sobie to coś... Jakiś zwierzęcy magnetyzm, bo co innego mogłoby w nim oprócz niego i ładnej buźki pociągać? Charakter miał okrutny, maniery żadne... Jednakże ludzie do niego lgnęli, co niejednokrotnie kończyło się dla nich tragicznie.

Jak wspomniałam na początku, François Forestier, skupia się na mrocznej naturze Marlona Brando. W jaki sposób – świadomie lub nie – niszczył ludzi, w tym swoich bliskich: swoje żony i dzieci.
W trakcie lektury biografii „Marlon Brando. Piękna bestia” można wychwycić pojedyncze fakty, które być może stoją za przyczyną ogromnego narcyzmu aktora: Marlon kochał matkę wręcz bezgranicznie i starał się jej to okazywać, lecz jego stosunki z ojcem daleko się miały do poprawnych nawet. Marlon senior gardził synem, co rusz pokazując mu, że nic nie znaczy... Kto wie, może to stało się przyczyną, z powodu której bożyszcze kobiet na całym świecie stał się potworem?

„Marlon Brando. Piękna bestia”. Dawno nie czytałam tak dobrze napisanej biografii. Jej lektura zajęła mi dosłownie kilka godzin. „Piękna bestia” wciągnęła mnie od pierwszych stron. Przede wszystkim dlatego, że nie jest napisana w sposób szablonowy. Nie ma w niej typowych dla biografii sformułowań: „Urodził się... Dorastał w... Uczęszczał do szkoły w... Pierwszy film nakręcił w roku... Partnerowała mu...”. Nie, tego w „Pięknej bestii” nie znajdziecie. Przeczytacie za to pasjonującą historię jednego z najbardziej znanych – i chyba jednego z najbardziej znienawidzonych przez świat filmowy – aktorów. François Forestier wybrał te wydarzenia z życia Brando, które uwydatniały jego diabelską naturę, a było ich całkiem sporo, przekonacie się o tym, sięgając po tą książkę.
Dodatkowo czytanie uprzyjemnia masa faktów z życia innych gwiazd kina: wspomnianych wcześniej kochanek Marlona Brando, jak i również jego partnerów i rywali z planu: Laurence’a Oliviera, Lee Marvina, Franka Sinatry... Wstawki te, wspomnienia pozwalają na spojrzenie na aktora z zupełnie innej perspektywy.

Książkę „Marlon Brando. Piękna bestia” polecam nie tylko fankom – i fanom – aktora, lecz również czytelnikom zaintrygowanym mroczną stroną osobowości Brando, która doprowadziła do licznych tragedii, przede wszystkim zaś jego własnej.

http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2013/10/francois-forestier-marlon-brando-piekna.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Mrok w duszy

Ocena:
Autor:
Data:
Mroczna, wciągająca, wzruszająca - wyśmienicie się czyta.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena