Koszyk 0
Opis:
Londyn, 1896 rok. Niezliczone wynalazki sprawiły, że człowiek uwierzył w nieograniczone możliwości nauki. Przekonanie, iż dzięki niej ludzie są w stanie dokonać rzeczy niemożliwych, znajduje wyraz w działalności przedsiębiorstwa Podróże w Czasie Murraya, które stawia sobie za cel spełnienie jednego z największych marzeń ludzkości – o przemieszczaniu się w czasie – pragnienie rozbudzone rok wcześniej powieścią H.G. Wellsa Wehikuł czasu ... Nagle człowiek XIX wieku otrzymuje możliwość przeniesienia się do roku 2000, co staje się udziałem Claire Haggerty, która przeżywa romans z mężczyzną przyszłości. Nie wszyscy jednak życzą sobie ujrzeć jutro. Andrew Harrington zamierza podróżować w przeszłość, do roku 1888, aby uratować swoją ukochaną ze szponów Kuby Rozpruwacza. Ponadto sam H.G. Wells staje w obliczu niebezpieczeństw związanych z przemieszczaniem się w czasie, gdy do jego epoki przybywa tajemniczy podróżnik z zamiarem zabicia autora i przejęcia praw do słynnej powieści. Angielski pisarz zostaje zmuszony do desperackiej ucieczki przez stulecia… Czy można zmienić przeszłość…? Félix J. Palma w swojej powieści Mapa czasu, wyróżnionej nagrodą Ateneo de Sevilla, snuje historyczną fantazję o wartkim wątku – historię pełną romantycznej miłości i porywających przygód. Jego opowieść, będąca hołdem dla początków literatury science fiction, zabiera zarazem czytelnika w jego własną podróż w czasie do fascynującego Londynu epoki wiktoriańskiej. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Felix J. Palma
  • 2014
  • 1
  • 480
  • 238
  • 157
  • 9788375088687
  • 9788375088687
  • ZBD4F

Recenzje czytelników

Gra z czasem

Ocena:
Autor:
Data:
"Mapa czasu" to napisana z rozmachem powieść, która kontynuuje najlepsze tradycje dziewiętnastowiecznej prozy angielskiej, klimatem i narracją nieco przypomina książki Dickensa.
Spodobało mi się połączenie wiktoriańskiej rzeczywistości z fantastyczną i pełną tajemniczości aurą.

Autor prowadzi z czytelnikiem wyrafinowaną grę, wystawiając na wielką próbę jego cierpliwość i zdolność przewidywania zdarzeń. I to na pewno jeden z największych atutów tej historii ...

Na uwagę na pewno zasługują nawiązania do dziewiętnastowiecznej literatury - poznajemy bezpośrednio największych pisarzy epoki (Wellesa, Jamesa, Stokera) i ich dzieła, zwłaszcza "Wehikuł czasu", który wiąże się bieżącymi wydarzeniami.

Trudno nie dać się też uwieść idei światów równoległych i podróży w czasie, które są myślą przewodnią fabuły. Pod koniec pojawiają się intrygujące teorie na ten temat, które początkowo mogą wydawać się enigmatyczne i paradoksalne, ale bardzo wciągają i dają wiele do myślenia.

Całość czyta się jednym tchem dzięki pełnej zwrotów akcji, ale jest to też lektura, którą można delektować się ze względu na piękny, kunsztowny język.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nieszablonowa książka

Ocena:
Autor:
Data:
To pierwsza z trzech części cyklu. Fabuła osadzona jest w wiktoriańskim Londynie. "Mapa czasu" splata wiele wątków, w których sceptyczny H.G. Wells ma za zadanie zbadać rzekome incydenty podróży w czasie... Co się stanie, jeśli zmienimy historię?

To opowieść podzielona na trzy bardzo różne, ale ściśle splecionych części, które są w istocie historią o podróży w czasie w teraźniejszości, w przeszłość i w przyszłość licząc od czasów wiktoriańskich ... Na pierwszy rzut oka części te są tylko bardzo luźno splecione. Jednak w miarę zagłębiania się w lekturze dostrzegałam coraz więcej wspólnych cech.

Przez około 2/3 książki, autor bawi się z ideą podróżowania w czasie, tworzy niezwykłe scenariusze. Ostateczna i najbardziej zapierająca dech w piersiach to część ostatnia powieści gdzie wszystkie wątki się scalają.

Spotkałam tu zarówno postaci prawdziwe i wyimaginowane. Autor wykreował bohaterów w taki sposób, że czułam jakbym ich znała, była wewnątrz ich umysłów, jakbym współuczestniczyła w ich przygodach. Stworzył bohaterów trójwymiarowych i niezwykle wiarygodnych. Niekiedy ich decyzje są głupie lub wręcz naganne. Współczułam tym niedoskonałym ludziom, gdy starali się osiągnąć swoje cele. Sam H.G. Wells jest ciekawą tu przedstawiony. Jednocześnie szlachetny i niecny, uwikłany w opisane historie z poczucia obowiązku i błagań swojej żony.

Innym ciekawym elementem jest narrator. Wszechwiedzący i wszechobecny. Momentami czułam się niepewnie. Niedopowiedzenia, lawirowanie pomiędzy prawdą a kłamstwem, rzeczywistością a wyobraźnią. Wszystko staje się jasne dopiero pod koniec powieści.

"Mapa czasu" jest jedną z najpiękniejszych opowieści o podróży w czasie. Wszechświaty równoległe, luki w kontinuum czasu, alternatywne historie. Nie ma sposobu, aby ją zaszufladkować. Łączy w sobie historię, tajemnicę, romans, przygodę i wątki fantastyczne.

To ekscytująca, twórcza, wyjątkowa, zabawna, interesująca, unikalna historia. Obfituje w wiele zwrotów akcji a co więcej Palma jest fantastycznym gawędziarzem. Ponadto autor zawarł w książce wiele dowcipnych komentarzy dotyczących społeczeństwa i ludzkości.

To powieść, która bada temat podróży w czasie i skłania do refleksji: czy należy podjąć wyzwanie i zmienić przeszłość? Co się stanie jeśli ją zmienimy? Co jest ważniejsze prawda czy szczęście? Co jest największą siłą we wszechświecie? Wszystkie pytania i odpowiedzi są niezwykle tajemnicze. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena