Koszyk 0
Opis:
Niesamowita historia. Gratuluję wyobraźni... BOGUSŁAW LINDA Tak rzadko dostajemy opowieść. Narrację idącą z punktu A do punktu B. Powoli, uważnie, ale bez niepotrzebnych zakrętów. Magda Parys ma dar filmowego wręcz prowadzenia scen przy jednoczesnym patrzeniu w oczy swoich bohaterów. Czy wytrzymają to, co zaplanowała dla nich autorka? Czy nadal zostaną przy tym ludźmi? Wydaje się, że Parys chce, podobnie jak Andre Malraux, którego słowa przytacza "odnaleźć człowieka wszędzie tam ... gdzie znaleźliśmy to, co go miażdży". SYLWIA CHUTNIK MAGIK to nowa powieść autorki Tunelu, świetnie przyjętego debiutu z 2011 roku. Powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnym, historia ucieczek z komunistycznego "raju", zabójstw na granicy, znikających akt Stasi i tajemnic z przeszłości, które mogą zburzyć spokój nowych niemieckich elit polityczno-gospodarczych... MAGIK to pierwsza część trylogii berlińskiej. Berlin, rok 2011. W opuszczonej, zamieszkanej nielegalnie przez Romów kamienicy, policja odnajduje zmasakrowane zwłoki pracownika Urzędu Do Spraw Akt Stasi. W tym samym czasie w Sofii, w tajemniczych okolicznościach ginie niemiecki dziennikarz i fotoreporter - Gerhard Samuel. Dochodzenie przejmuje Policja Federalna oraz służby specjalne. Szybko okazuje się, że jedynym celem ich pracy jest wyłącznie zatuszowanie sprawy i "zneutralizowanie" niewygodnych świadków. Komisarz Kowalski zostaje odsunięty od śledztwa a następnie zawieszony czasowo w pracy w policji pod pretekstem pijaństwa i niesubordynacji. Prowadzić będzie jednak dochodzenie na własną rękę. Pomaga mu w tym pasierbica Samuela, znana niemiecka dziennikarka telewizyjna, Dagmara Bosch. Odkrywają, że zamordowani - urzędnik i dziennikarz - zbierali materiały, dotyczące przeszłości czołowego polityka zjednoczonych Niemiec... Oficjalne śledztwo wykazuje, że polityk jest od dłuższego czasu szantażowany. Kim jest ta trzecia osoba, która zna kompromitujące karty..? Wiele postaci z MAGIKA istniało naprawdę. Niektóre będą tę książkę czytać... Magdalena Parys urodziła się w Gdańsku. Jako dziecko wyemigrowała z rodziną do Berlina Zachodniego. Absolwentka pedagogiki i polonistyki na Uniwersytecie Humboldtów. Przez kilka lat zajmowała się pracą naukową z dziedziny studiów porównawczych, którą zarzuciła na rzecz pisania. Współpracowała m. in. z Gazetą Wyborczą, Dialogiem, Pograniczami, Zwierciadłem i Kurierem Szczecińskim. Jej debiutancka powieść "Tunel" z 2011 roku otrzymała w Austrii literacką nagrodę Złotej Sowy. Autorka mieszka w Berlinie z rodziną. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Magdalena Parys
  • 2014
  • 622
  • 221
  • 143
  • Nowa Proza Polska
  • 978-83-7943-837-2
  • 9788379438372
  • ZBOM0

Recenzje czytelników

Magik

Ocena:
Autor:
Data:
"Magik", Magdaleny Parys, to tom rozpoczynający trylogię berlińską. To moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Magdy. Czy udane? Zapraszam na recenzję.

Berlin, rok 2011.
W kamienicy, którą nielegalnie zamieszkują Romowie, policja znajduje zmasakrowane zwłoki pracownika Urzędu do spraw Akt Stasi. W tym samym czasie w Sofii ginie niemiecki dziennikarz. Śledztwo prowadzą Policja Federalna i służby specjalne, które próbują zatuszować całą sprawę ... Jeden z najlepszych komisarzy zostaje odsunięty od śledztwa i zawieszony w czynnościach służbowych, ale to go nie powstrzymuje i zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę. Czego dowie się komisarz Kowalski i czy uda mu się rozwiązać tajemnicę morderstw? Tego dowiecie się czytając "Magika".

"Magik", to literacki miszmasz, bardzo dobry literacki miszmasz. Jest to powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym, ale nie tylko. Odnajdziemy w niej również elementy thrillera, a i nawet powieść społeczno-polityczną. To wszystko tworzy nam ciekawą, wciągającą fabułę, która splata się w idealną całość. I choć akcja powieści dzieje się w roku 2011, to jednak głównym punktem odniesienia całej tej historii są czasy upadku muru berlińskiego i uważam, że to bardzo dobry pomysł ze strony autorki, gdyż przez to powieść nabiera głębszej wymowy.
Lata osiemdziesiąte, to ciężki okres w historii, za żelazną kurtyną rządzą komuniści, ciągła inwigilacja obywateli. Autorka pokazuje nam jak łatwym zadaniem było w tamtych czasach pozbywanie się niewygodnych osób. Pstryk i nie ma, ale dowody mogą odnaleźć się nawet po latach.

"Magik" nie należy jednak do literatury ani lekkiej ani przyjemnej. To nie jest książka na odstresowanie i nie przeczytamy jej w jeden wieczór. Autorka opisuje w niej przeszłość, taką jaką była naprawdę.
Pani Magda włożyła wiele pracy w kreację swoich bohaterów. Każdy z nich przedstawiony jest bardzo szczegółowo i przy każdym z nich zastosowany jest zabieg retrospekcji, by poznać go jeszcze bardziej, by zrozumieć kto lub co zaważyło na tym, że teraz jest tym kim jest. Autorka misternie wymyśliła całą intrygę, ukazując bezwzględny świat niemieckich elit.

"Magik", nie jest zwykłym kryminałem z morderstwem i śledztwem w tle. Nie jest także zwykłym thrillerem, jak i nie jest to zwyczajna powieść społeczno-polityczna. Ta książka jest jak karta z naszej przeszłości, bo jestem święcie przekonana, że to co opisała Pani Magda, mogło wydarzyć się naprawdę.

Teraz wyczekuję kolejnej części.!!!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena