Koszyk 0
Opis:
"Piwo, jedzenie i przyjaciele – trzy rzeczy, które każdy szanujący się hobbit wymieni jako najbliższe swojemu sercu (prawdopodobnie w tej właśnie kolejności). „Mądrości Shire” skupiają się także na innych ważnych dla niziołków sprawach. Przeczytacie o odwadze, życiu w zgodzie z naturą i odwiecznej walce dobra ze złem. Będziecie mieli również okazję zapoznać się z tajemniczym tematem romansów w Shire. Oddając się lekturze dojdziecie do wniosku ... że hobbici to świetny wzór do naśladowania. Podobnie jak pracowici i egalitarni mieszkańcy Shire, my także posiadamy potencjał do stworzenia dobrze prosperującej i trwałej społeczności, szczęśliwych i zdrowych rodzin oraz do pomyślnego rozwijania karier, tak żeby nie powodować konfliktów z moralnością. Nawet najmniejsza osoba może być równie mężna, co Jeździec Rohanu. W jakim stopniu proste przyjemności, jak prace w domowym ogródku, długie spacery lub spożywanie przepysznych posiłków z najbliższymi wpływają na poziom Twojego zadowolenia? Dlaczego we własne urodziny lepiej jest rozdawać prezenty, a nie je przyjmować? W jaki sposób możemy ponieść brzemię naszego „Pierścienia” nie poddając się jego zgubnemu wpływowi? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań odnajdziecie w „Mądrościach Shire”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Noble Smith
  • 2012
  • 0
  • 232
  • 192
  • 138
  • 97883-63248-543
  • 9788363248543
  • ZAV1A

Recenzje czytelników

Mądrości Shire

Ocena:
Autor:
Data:
Niedawna, kinowa adaptacja „Hobbita” wywołała lawinę publikacji związanych ze światem Śródziemia oraz zamieszkującymi je „Niziołkami”. Nad znaczeniem tych niezwykłych stworzeń pisałam w innym poście, przy okazji recenzji książki „Hobbici. Liczne Wcielenia Bilba, Froda, Sama, Merry’ego i Pippina”. Z obu pozycji wynika, że postać „hobbita” na trwałe zagościła w kulturze i jest niemal przez wszystkich rozpoznawalna. Wciąż budzi zainteresowanie wśród czytelników oraz autorów na całym świecie ... Pokusie napisania o hobbitach nie oparł się również Noble Smith, który w książce „Mądrości Shire. Krótki Poradnik Jak Żyć Długo I Szczęśliwie” przybliża czytelnikowi filozofię życia ulubionych postaci samego J.R.R. Tolkiena.

W swoje książce Noble Smith próbuje przekonać czytelnika, że zasady i przyzwyczajenia mieszkańców Shire można łatwo wcielić w życie współczesnych, zagonionych ludzi, potrzeba jedynie odrobiny chęci. Autor wspomina między innymi o zaletach długiego snu, o relacjach rodzinnych i przyjacielskich, które należy pielęgnować oraz o stworzeniu przytulnego kącika, do którego za każdym razem chce się wracać. Konkretne zagadnienie analizuje w oparciu o dzieła Tolkiena i sytuacje z jego życia, swoje doświadczenie życiowe, a także próbuje odnaleźć analogię do współczesności.

Książka rozpoczyna się wstępem do polskiego wydania, w którym autor dokonuje ciekawego porównania Lecha Wałęsy sprzeciwiającego się Związkowi Radzieckiemu do hobbita, „małego facecika”, który staje oko w oko z potężnym smokiem. Zawsze miło przeczytać coś dobrego o naszym kraju w książkach zagranicznych autorów. Książka podzielona jest na dwadzieścia rozdziałów, z których każdy zakończony jest tytułową „mądrością Shire”. Najbardziej spodobała mi się następująca mądrość:

W każdym z nas tkwi ziarno odwagi,
które czeka na odpowiednią chwilę i miejsce,
aby wykiełkować.

Książka zakończona jest Testem Hobbitów, który pozwala przekonać się czy jest się hobbitem, czy może orkiem. Test ten stanowi miłe podsumowanie książki. Po jego rozwiązaniu okazało się, że jest ze mnie „kawał hobbita”.

Na uwagę zasługuje również bardzo ładne wydanie książki. Wydawca postarał się o twardą oprawę, ciekawą i przykuwającą wzrok okładkę oraz równie interesujące graficznie wnętrze. Całość wygląda estetycznie i dobrze prezentuje się na półce wśród dzieł Tolkiena. Książka może stanowić elegancki prezent, szczególnie dla osób zainteresowanych tematem Śródziemia.

Jak oceniam książkę? Czas spędzony na jej lekturze był dla mnie przyjemnością, do czego przyczynił się z pewnością gawędziarski ton, w jakim została ona utrzymana. Porady w niej zawarte może nie są wybitnie górnolotne, ale z pewnością warto o nich przypominać. Książkę zaliczam do lekkiej literatury na każdą okazję. Dla fanów prozy Tolkiena jest to pozycja obowiązkowa.

http://pozeracz-slow.blogspot.com/2013/05/madrosci-shire-krotki-poradnik-jak-zyc.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

PO ROZUM DO SHIRE

Ocena:
Autor:
Data:
Powieści o Śródziemiu, bo nie sam „Hobbit” i „Władca Pierścieni” tylko, to istny światowy fenomen, który trwa nieprzerwanie od długo ponad pół wieku i trwać będzie chyba do końca świata. Dlatego oprócz ekranizacji doczekały się także niezliczonej ilości hołdów, naśladownictw czy dodatków we wszystkich możliwych mediach, z niepowstrzymaną łatwością adaptując się na każdy nowy grunt. „Mądrości z Shire” to jedna z takich właśnie książek, książek-hołdów ... napisana przez człowieka niepowtarzalnym światem wykreowanym przez Tolkiena urzeczonego. I choć wygląda niepozornie, szybko okazuje się naprawdę ciekawą i udaną pozycją, którą fani angielskiego mistrza (ojca!) Fantasy powinni zdecydowanie poznać.

Noble Smith wpadł na pomysł żeby napisać poradnik inspirowany życiem i poglądami na świat i egzystencję literackich postaci. Niby nic odkrywczego, wielu robiło to wcześniej, wielu zrobi też potem, nikt jednak przed nim nie wpadł na pomysł by wykorzystać do tego hobbicką brać. A przecież kto, jak nie małe wzrostem, lecz wielkie sercem istoty zamieszkujące Shire, dla których jedzenie to sposób bycia, które tak niechętne są do wszelkich zmian, a jednak zmieniają cały świat, doskonale się do tego nadają? Właśnie! A jeśli podać to jeszcze z lekkością i humorem, zabawa jest zdecydowanie świetna.

Poradnik to jednak tylko jedna strona tego medalu, drugą jest zdecydowanie własna analiza „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”, łącząca się oczywiście ze streszczeniem poszczególnych, ściśle powiązanych z poradnikową treścią, fragmentów obu dzieł. Jest też i trzecia strona, a mianowicie – fakty i ciekawostki. Bo choć znam życie Tolkiena dość dobrze, a przynajmniej tak myślałem, Smith potrafił nieraz mnie zaskoczyć, a także pogłębić wiedzę już posiadaną. Na koniec zaś dla rozprężenia, serwuje nam autor test czy jesteś Hobbitem, test zabawny i przywołujący miły uśmiech.

I chociaż zdawało się, że to dodatek tylko, „Mądrości Shire” obudziły we mnie jakąś tęskną nutę i przypomniały co czułem, kiedy pierwszy raz czytałem dzieła Tolkiena. Sprawiły także, że nabrałem ochoty ponownie do nich zajrzeć i znów zagłębić się w świat wielkich przygód, podróży, która zmienia świat i ideałów, jakie zdaje się dawno uciekły z naszych serc. Kto więc lubi Hobbitów, kto choć raz dał się uwieść wizji J.R.R., niech bez wahania sięgnie po tą książeczkę. Warto. A ja dziękuję wydawnictwu SQN za udostępnienie mi jej do recenzji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena