Koszyk 0
Opis:
Wersal, rok 1671. Carlo Demirco jest jedynym na świecie mistrzem biegłym w sztuce przygotowywania lodów. Jako nadworny cukiernik Ludwika XIV zdobywa sławę i pozycję, serwując najwymyślniejsze desery, których nie ma szansy posmakować nikt poza monarchą. Carlo ma w życiu dwa cele: doskonalić swoje przepisy i zdobyć serce Ludwiki de Keroualle, pięknej, zielonookiej, inteligentnej i błyskotliwej, ale niestety ... niemajętnej damy dworu. Ludwika i Carlo stają się trybikami w maszynerii świata wielkiej polityki, gdy oboje trafiają na dwór Karola II Stuarta, króla Anglii. Carlo jako prezent przypieczętowujący pakt militarny, Ludwika jako królewska nałożnica. Ona walczy o swoją pozycję na dworze, rywalizując o względu monarchy z innymi jego kochankami, między innymi ze słynną aktorką Nell Gwyn. On nadal doskonali swą sztukę, nie tracąc nadziei, że kiedyś zasłuży na względy ukochanej, a świecie wielkiej polityki wszystko, nawet umiejętności cukiernika, może posłużyć za narzędzie do osiągnięcia celu. Czy wśród dworskich tajemnic, spisków, knowań i zdrad jest jeszcze miejsce na czystą miłość? Anthony Capella urodził się w Ugandzie w 1962 roku. Studiował literaturę angielską w St Peter’s College w Oksfordzie. Dużo podróżuje w poszukiwaniu wyjątkowych potraw i smaków. Owocem tych poszukiwań są artykuły pisane do „Sunday Times”. Opublikował między innymi powieści Afrodyzjak, Ulotny urok kawy czy Oficer ślubny. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anthony Capella
  • 2015
  • 1
  • 464
  • 215
  • 146
  • 9788364700-73-6
  • 9788364700736
  • ZCQBL

Recenzje czytelników

Lody dla królowej

Ocena:
Autor:
Data:
Powieści historyczne mają do to siebie, że bywają często niezwykle nudne i rozczarowujące. Nie jest to oczywiście zasada, ale niewiele tego typu książek budzi ciekawość. Z drugiej strony to nie lada zadanie, aby napisać intrygującą historię, która toczy się w przeszłości. Warto prześledzić, czy książka „Lody dla królowej” jest pozycją, którą warto polecić. I czy autorowi udało się odtworzyć chociaż w niewielkim stopniu ówczesny świat ...

Kiedy w 1671 roku Carlo Demirco trafia na dwór francuski obiecuje sobie, że nikt nie będzie od niego lepszy w robieniu lodów. Z biegiem czasu lawirując między różnymi ważnymi osobami udaje mu się zdobyć popularność, bogactwo i kobiety. Na jego zaloty pozostaje bierna tylko Ludwika de Keroualle. Dama, która czeka na swojego wybranka i nie chce wikłać się w romans. Zrządzeniem losu Carlo i Ludwika trafiają do Anglii, gdzie oboje muszą wykonać zadanie zlecone przez króla Francji. Ludwika będzie zmuszona do porzucenia swoich przekonań i marzeń, a Carlo będzie musiał przypieczętować pakt militarny. W świecie wielkiej polityki oboje będą musieli wykorzystać swoje umiejętności, aby zadowolić francuskich możnych.

Akcję możemy śledzić zarówno z punktu widzenia Carlo, jak i Ludwiki. Dzięki czemu obserwujemy wszystkie wydarzenia z kilku perspektyw. Ich sytuacje rodzinne, materialne, pochodzenie i pozycja na dworze determinują to, jak postrzegają poszczególne zdarzenia. Autor po mistrzowsku opisuje uczucia, przeżycia i przemyślenia bohaterów. Otrzymujemy doskonały obraz tego, jak wyglądało życie ówczesnej elity, to jak się nosi, jak jedli i jak spędzali czas.

W powieści pojawia się wątek romantyczny, gdzieżby go mogło zabraknąć. Co ważne nie jest on wiodący, stanowi jeden z wielu innych. Życie Carlo i Ludwiki było niezwykle różnorodne. Kiedy oboje zostali wysłani do Anglii, musieli ze wszystkich sił dostosować się do tamtejszych warunków. Podobało mi się, że kiedy pisarz podkreślił, różnice w mentalności Francuzów i Anglików. To, co w Anglii uchodziło za coś normalnego, we Francji siało zgorszenie. Sami bohaterowie byli zdumieni różnicami kulturowymi. No i smaczne opisy lodów, które robił Carlo, aż ślinka ciekła podczas czytania. Wydawać by się mogło, że taka prosta rzecz a mogła wywołać olbrzymi skandal.

Na pochwałę zasługuje również język. Czytelnik nie ma problemu ze zrozumieniem treści, którą raczy go pisarz. Wyczuwa się klimat. Pozycja jest niezwykle nastrojowa. Sposób w jaki została opisana atmosfera na dworach zasługuje na brawa. Autor w ciekawy sposób ukazał intrygi, spiski i romanse, które funkcjonowały na dworze francuskim i angielskim. Udało mu się oddać klimat i realia ówczesnych czasów. Nie mamy do czynienia z suchymi faktami historycznymi tylko z ciekawie skonstruowaną opowieścią, która pozwala nam odtworzyć XVII-wieczny dwór. Plotki, knowania, i potajemne układy to tylko kilka elementów, które sprawiają, że akcja toczy się niezwykle szybko. Jesteśmy wręcz wchłonięci przez fabułę.

„Lody dla królowej” to niesamowicie pasjonująca powieść, pełna różnorakich emocji i uczuć. Jestem ciekawa kolejnych pozycji autora. Niewątpliwie książka jest prawdziwą ucztą dla czytelnika, który lubi wątki historyczne. Myślę, że każdy możne znaleźć w niej coś dla siebie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Pasjonująca i urocza powieść dopracowana w szczegóły realiów życia końca epoki baroku

Ocena:
Autor:
Data:
Autor podarował książce dwie narracje, zatem akcję powieści możemy śledzić zarówno z punktu widzenia Carlo, jak i samej Ludwiki. Taki zabieg pozwala obserwować wszystkie wydarzenia, sytuacje rodzinne, materialne, jak i samą pozycję głównych bohaterów z dwóch perspektyw. A dzięki temu, że Anthony Capella ma niebywały talent do opisywania uczuć i przemyśleń bohaterów - powieść okazuje się idealnym obrazem tego, jak wyglądało życie XVII-wiecznej elity francuskiej i angielskiej ... Och jak ja lubię takie powieści!

Ogólnie rzecz ujmując "Lody dla królowej" obfitują w niezwykle romantyczny wątek miłosny, który w połączeniu z różnicami w mentalności Francuzów i Anglików plus niezwykle smacznymi opisami lodów spowodował w mojej głowie swoiste oszołomienie. Niezwykle podobał mi się również język powieści - klimatyczny, nastrojowy, który w ciekawy sposób ukazywał intrygi, spiski i romanse, dworu francuskiego i angielskiego. Autorowi bezsprzecznie udało się oddać klimat i realia ówczesnych czasów. Nie mamy do czynienia z suchymi faktami historycznymi tylko z ciekawie skonstruowaną opowieścią, która pozwala nam odtworzyć XVII-wieczny dwór. Plotki, knowania, i potajemne układy to tylko kilka elementów, które sprawiają, że akcja toczy się niezwykle szybko. Jesteśmy wręcz wchłonięci przez fabułę.

Jestem przekonana, iż ta zmysłowa powieść podbije niejedno czytelnicze serce :) Ponoć inspiracją dla autora była książka Elizabeth David, w której opisała ona fascynującą historię o tym, jak w Europie pojawiły się lodowe desery - właściwie dostępne jedynie władcom, ich jedzenie było więc manifestem statusu i zamożności. Autor pięknie wykorzystał ten pomysł i przeobraził go w coś niezwykle pysznego. Kunszt opisywanych w tej książce deserów przenosi w świat smaków i zapachów. Autor ukazuje jak złożoność osobowości, doznań i zjawisk, wpływa na smak deseru. Smaki mają tu niezwykle bogatą strukturę. Poza tym wyraźnie widać, że pracując nad książką Anthony Capella korzystał z materiałów źródłowych ponieważ tło historyczne odwołuje się do wielu powszechnie znanych faktów. Zatem "Lody dla królowej" są nie tylko przyjemną opowieścią o uczuciu zdolnego cukiernika i damy dworu, ale również prawdziwą perełką dla wszystkich pasjonatów historii.

Tę lekką, smakowitą, romantyczną historię idealną na letnie czytanie, mogę polecić nie tylko romantycznym duszom ale również tym, którzy chcą odkryć prawdziwość powiedzenia - "przez żołądek do serca". "Lody dla królowej" to pasjonująca i urocza powieść dopracowana w szczegóły realiów życia końca epoki baroku.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena