Koszyk 0
Opis:
 Master, Ryba, Burak i Lusia – nie oni jedni, ale oni jakoś zwłaszcza – cierpią męki w drugiej licealnej. Prześladowcy to: system edukacyjny ogólnie, a szczególnie: Gnida – sadystyczna i szpetna matematyczka, Zosia-Narkoza – nieco mniej szpetna, za to perfekcyjnie zarzynająca swój przedmiot polonistka, no i wychowawczyni – strachliwa anglistka z płaskostopiem. Udręczona młodzież ... intensywnie odreagowuje stres za pomocą rozlicznych używek, wśród których prym wiedzie alkohol kupowany od handlarzy zza ukraińskiej granicy. Pod wpływem trunków rozgrywa się znaczna część wydarzeń opisanych w powieści, co w żadnym razie nie spłyca jednak treści i nie zagraża niewątpliwym walorom artystycznym utworu, a nawet jakby przeciwnie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Magda Skubisz
  • 2016
  • 1
  • 320
  • 210
  • 135
  • 978837835-436-9
  • 9788378354369
  • ZDC15

Recenzje czytelników

LICEUM OGÓLNOUPOKARZAJĄCE

Ocena:
Autor:
Data:
„Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły
Zapaliły papierosy, wyciągnęły flaszki
Chodnik zapluły, ludzi przepędziły
Siedzą na ławeczkach i ryczą do siebie”
Elektryczne gitary

Jakiś czas temu skubnąłem „Chałturnika”, trzecią powieść Magdy Skubisz, traktującą o paczce licealistów i byłem zachwycony. Ale skoro była to trzecia odsłona, owszem, nadająca się do samodzielnego czytania, nie mniej wciąż stanowiąc część większej całości, nie wyobrażałem sobie bym mógł nie przeczytać jej poprzedniczek ... Więc przeczytałem i muszę przyznać, że „LO Story” urzekło mnie równie mocno, jak „Chałturnik”.

Jest ich czworo. Master ma klasę, styl i popularność. Burak wiejską tradycję. Lusia nieodwzajemnione uczucia do Mastera. A Kasia marzenia o humanistycznych studiach. Niestety w chwili obecnej są w drugiej klasie liceum, a przeciw nim jest właściwie cały świat, który streszcza się w osobach nauczycieli. Gnida uczy ich matematyki, ale takiego typu nauczyciela nie dałoby się polecić nikomu – każdy uczeń, który nie ma korepetycji u jej koleżanek, dostaje zagrożenie niezależnie od realnie posiadanej wiedzy. I tak jest od dziesięcioleci, bowiem matematyczka pracuje w szkole od czasów pamiętających co najmniej PRL. Polonistka Zosia, zwana przez wszystkich Narkozą, nie jest taką sadystką, ale najzwyczajniej w świecie nie ma już pojęcia, o czym uczy, a kiedy zwrócić jej uwagę, uparcie obstaje przy swoich pomyłkach. Pomóc mogłaby wychowawczyni, ale ta kobieta z płaskostopiem jest o tyle naiwna, co strachliwa. Sytuacja uczniów daleka jest więc od pozazdroszczenia. Stres odreagowują paleniem i piciem, i przesyconym wulgaryzmami językiem. Ale w końcu narasta w nich bunt, potrzeba zrobienia czegoś z całą chorą sytuacją, tylko co tak naprawdę mogą, skoro od dekad nic nie uległo zmianie?

Nie każda powieść o młodzieży jest dla młodzieży i to hasło doskonale pasuje do trylogii Magdy Skubisz. Ale pamiętajmy jedno, ludzie w wieku nastu lat najchętniej sięgają po rzeczy, które dla ich wieku nie są tak do końca odpowiednie, więc „LO Story” to tak czy inaczej powieść dla nich. Choć bardziej adekwatnie byłoby rzec: o nich. A nawet „o nas”. Bo czy jest ktoś, kto nie miał w szkole styczności z koszmarnymi nauczycielami stanowiącymi przytłaczającą większość personelu placówki oświaty, a także z jednym, dwoma wyjątkowymi, którzy wiedzieli co robią na swoim stanowisku i w otoczeniu młodych ludzi. Wszystko o czym pisze Magda Skubisz jest przerażająco prawdziwe, jakby wyrwane z przeszłości każdego z nas, chociaż jednocześnie fabuła aż skrzy się od poprawiającego humor komizmu. Najczęstszą jego przyczyną jest oczywiście przaśny, bezpośredni Burak, który ma jednak talent do nauki i rozumianą na swój sposób ambicję.

W konsekwencji „LO Story” nadaje się doskonale do wyładowania złych emocji i poprawy nastroju, jak i także czegoś więcej, chwili sentymentalnej zadumy i odrobiny refleksji nad opłakanym stanem szkolnictwa. Przede wszystkim jednak powieść oferuje dobrą, niegłupią, choć wulgarną zabawę, świetnie przy tym napisaną, wciągającą i poruszającą. Rewelacyjną lekturę dla wszystkich tych, którzy nie zapomnieli jeszcze, jak to było chodzić do liceum. Polecam gorąco i od razu łapię za kolejny tom.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

!

Ocena:
Autor:
Data:
Błyskotliwa, awanturnicza opowieść o grupie uczniów szkoły średniej, uparcie dążących do wolności oraz poznania siebie. ,,LO story” obnaża zagubienie najmłodszego pokolenia, które próbuje znaleźć miejsce we współczesnym świecie – mimo problemów z używkami, nauką i konfliktowym ciałem pedagogicznym.

Głównymi bohaterami są cztery osoby. Alicja, zwana przez znajomych ,,Luśką”, to zwyczajna, szara dziewczyna, beznadziejnie zauroczona w przystojnym koledze z klasy – Masterze ... przebojowym i cieszącym się powodzeniem wśród płci pięknej. Najlepsza przyjaciółka bohaterki, Kasia ,,Ryba”, równoważy nijakość swojej towarzyszki. Arogancka licealistka o wyzywającym, oryginalnym wyglądzie lubi zwracać na siebie uwagę, nie stroni od alkoholu i otwarcie przyznaje się do fascynacji nauczycielem etyki. Koloryt tej różnorodnej grupy dopełnia Burak, chłopak ze wsi o trzeźwym spojrzeniu na rzeczywistość. Drugoklasiści podchodzą do codziennych wyzwań z pomysłowością, gotowi do walki o swoje prawa, marzenia, aż w końcu o zwykłą sprawiedliwość systemu, w jaki zostali wpasowani. Brak stałej hierarchii wartości i jasno określonych celów sprawia, że niekiedy znajdują się w różnych trudnych i szkodliwych sytuacjach. Zawsze jednak wychodzą z nich bogatsi o jakąś naukę.

Bunt nastolatków, wynikający jeszcze z niedojrzałości i wieku, pierwsze uczucia, doświadczenia seksualne, poważniejsze myśli o przyszłości – wszystkie te elementy czynią powieść atrakcyjną, szczególnie dla grupy docelowej, jaką jest młodzież. Powieść została napisana przez autorkę na podstawie jej własnych doświadczeń w jednej ze szkół, co wyraźnie daje się odczuć. Opisana rzeczywistość jest realistyczna i wciągająca, w dodatku okraszona dużą dawką humoru.

Młody człowiek doświadcza wielu trudności związanych z wchodzeniem w dorosłe życie. Mierzy się z odpowiedzialnością, poszukiwaniem szczęścia i miłości. Osobą, która wskaże mu właściwą drogę, powinien być ktoś uznawany za autorytet – w wielu szkołach jest nim ambitny nauczyciel, zachęcający ucznia do świadomego istnienia i samorozwoju. Natomiast szkołę opisaną przez Magdę Skubisz wypełniają nauczyciele pozbawieni pasji, znerwicowani, zamknięci na współpracę. ,,LO story” zawiera przestrogę przed złymi wzorcami oraz oddaje hołd wartościom, takim jak: bliskość drugiego człowieka, zrozumienie, przyjaźń. Ważne jest nazwanie tego, co liczy się najbardziej, a także określenie celów.

Polecam tę powieść każdemu, bez względu czy ukończył już szkołę, czy wciąż zmaga się z obowiązkami edukacyjnymi. Odnajdziemy w niej wartką akcję, różnorodne postaci, które łatwo zrozumieć, a nawet wczuć się w ich sytuacje i solidną dawkę emocji.

(WIĘCEJ RECENZJI NA STRONIE:
http://literanna.pl/ - ZAPRASZAM!)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena