Koszyk 0
Opis:
Uważaj! Licho nie śpi… Wszyscy lubimy się trochę bać, a bać się razem z Lichotkiem, to dopiero zabawa! Lichotek ma dziesięć i pół roku. Mieszka z odrażającym opiekunem Bazylim Deptaczem w ponurym domu… Są tylko trzy pomieszczenia, gdzie Lichotek nie boi się wejść. To łazienka, kuchnia i strych z „chyba najfajniejszą na świecie elektryczną kolejką” ... Lichotek może ją oglądać tylko wówczas, gdy Bazyli ma dobry humor. Oglądać, ale nie dotykać, nie bawić się... A Lichotek o tym właśnie marzy. Obmyśla  więc plan, który ku uciesze chłopca udaje się zrealizować! Kiedy Deptacza nie ma w domu, Lichotek pędzi co tchu na strych i zasiada za pulpitem sterowniczym, by pobawić się wymarzoną kolejką! Wkrótce – za karę – jako maleńka istotka będzie się „na niej” bawił w nieskończoność… Książki Iana Ogilvy’ego klimatem przypominają filmy Tima Burtona. Brytyjski pisarz umie straszyć, bawić i uwodzić młodych czytelników tak, jak reżyser „Soku z żuka” i „Gnijącej Panny Młodej” uwodzi ich rodziców. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ian Ogilvy
  • 2015
  • 2
  • 208
  • 205
  • 130
  • 9788308055045
  • 9788308055045
  • ZCH06
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Licho nie śpi...

Ocena:
Autor:
Data:
Czy lubimy się bać? Niby nie, no bo sytuacje wywołujące przyspieszone bicie serca jakoś tak niespecjalnie wpływają na nasze samopoczucie. A jednak nieraz zachwycamy się oglądanymi na ekranie telewizora horrorami czy też sięgamy po powieści grozy, które wywołują dreszcz ekscytacji i przerażania, będący właśnie strachem. Już w czasach dzieciństwa poszukiwaliśmy mrocznych przygód. Ile razy wypatrywaliśmy czerwonych oczu, złowrogo spoglądających na nas zza okna ... Jak często wieczorne cienie grały w naszej wyobraźni rolę duchów, przez które spędzaliśmy noce szczelnie okryci kołdrą, aż po czubek głowy? Strach był przygodą i nadal nią pozostaje, bo wciąż jest w stanie pobudzić nasz organizm tak, że funkcjonujemy na najwyższych obrotach. Czy warto odbierać więc dzieciom szansę na takie wspomnienia? Ci, którzy wahają się z odpowiedzią, powinni przeżyć niesamowite dni u boku Lichotka, głównego bohatera nowej powieści grozy dla dzieci, autorstwa Iana Ogilvy. Tylko ostrożnie, bo czary jego mrocznego opiekuna, Bazylego Deptacza, mogą dosięgnąć i Was.

Lichotek Stubbs, jedenastoletni sierota, znajduje się pod opieką odrażającego opiekuna, jakim jest Bazyli Deptacz. Rodzice chłopca, którzy zginęli na wskutek ataku jadowitego węża, pozostawili go samego, toteż ktoś musiał się nim zająć. Lichotek nie ma łatwego życia. Bazyli żywi go odpadkami i zabrania wszystkiego, co może sprawiać przyjemność. Skromna garderoba i brak rozrywek sprawiają, że chłopiec czuje się zaniedbany, jednakże nie narzeka na swój los. Pewnego dnia odkrywa, że na strychu mrocznego domu, w którym mieszka, znajduje się duża, elektryczna kolejka należąca do jego opiekuna. Bazyli więc pozwala mu na nią patrzeć w swoim towarzystwie, aczkolwiek przenigdy nie zgadza się na to, by Lichotek sam mógł chociaż chwilę nią posterować. Pomysłowy chłopiec, chcąc odrobinę się zabawić, obmyśla chytry plan. Doprowadzając do sytuacji, w wyniku której Bazyli na jakiś czas wychodzi z domu, korzysta z tego, co dotąd nie było w jego zasięgu. W pewnej chwili, testując niesamowitą kolejkę, orientuje się, że opiekun obserwuje jego poczynania i bynajmniej nie jest z tego zadowolony. Przerażony Lichotek zaczyna go przepraszać, ale Bazyli nie zamierza słuchać i rzuca na niego czar. Z ciałem chłopca dzieje się coś dziwnego. Kurczy się bowiem do bardzo małych rozmiarów i odtąd, jak opiekun zapowiedział, Lichotek będzie bawił się w jego kolejne do końca życia. Co to jednak oznacza?

„Bazyli się nie powiększał. To Lichotek robił się coraz mniejszy. Taboret, na którym siedział, zdążył rozciągnąć się po obu stronach tak, jakby wcale nie był taboretem, tylko raczej szerokim stołem. Poza tym Lichotek już nie kiwał sobie nogami parę centymetrów nad podłogą. Podłoga była teraz bardzo, bardzo daleko dole, a Lichotek najwyraźniej siedział na krawędzi wysokiego urwisk, tak wysokiego, że gdyby spadł, z całą pewnością by się zabił.”

„Lichotek i czarnoKsiężnik” to pierwszy tom serii o przygodach małego chłopca. Lichotek, skromny, pomocny i niezwykle pomysłowy dzieciak, musi przejść przez długą, przerażającą drogę, podczas której na każdym kroku czyhają na niego różne zagrożenia. Bazyli Deptacz, jego opiekun, wydaje mu się dziwnym, skąpym i wzbudzającym odrazę człowiekiem, jednakże chłopiec wkrótce ma się przekonać o tym, że ma do czynienia z szalonym czarnoKsiężnikiem. W ich zimnym, przepełnionym karaluchami domu dzieje się coś dziwnego. Na strychu, gdzie w krokwiach być może czai się wielkie zło, znajduje się elektryczna, doprecyzowana w każdym calu kolejka. Lichotek, na wskutek mrocznego czaru, musi się stać jej mieszkańcem, lecz kiedy nadchodzi noc, jego życie znajduje się w wielkim zagrożeniu. Czy pomysłowy chłopiec odkryje rozwiązanie, które pozwoli mu się uwolnić? Czy pomimo małego ciałka i braku jakichkolwiek mocy, ma szansę zwalczyć potężnego, złego czarnoKsiężnika? Czy Lichotek okaże się jedynym mieszkańcem kolejki? A może wielka makieta niesie ze sobą o wiele więcej niespodzianek, aniżeli mogłoby się wydawać?

Pierwsza część serii o przygodach niezwykłego chłopca, to niewątpliwie pełna przygód powieść grozy dla dzieci, która pobudzi ich wyobraźnię i wprowadzi w magiczny świat, w którym wszystko jest możliwe. Ciemny strych, stary, mroczny dom i krążące wokół karaluchy kreują otoczenie, w którym żadne dziecko w rzeczywistości nie chciałoby się znaleźć. Co innego jest jednak wtedy, kiedy sięga się po dobrze napisaną książkę, która pozwala przekroczyć próg realnego świata i wstąpić w ciemne zaułki zła. Lichotek, sympatyczny i zdolny bohater, zabiera młodego czytelnika do swojego życia, by udowodnić mu między innymi to, że kreatywnie myśląc, można pokonać nawet największy strach.

„Na górze, między krokwiami strychu rzeczywiście coś było. Coś strasznego. Coś, co go miało skrzywdzić. Coś, czego musi się wystrzegać za wszelką cenę.
Jakiś stwór.”

Tej powieści nie można jednak traktować jak skutecznego „zastraszacza” dla dzieci, z powodu którego długo nie będą mogły zasnąć. „Lichotek i czarnoKsiężnik” to napisana zabawnym językiem historia, w której magia i mrok faktycznie grają ważną rolę, ale nie są tym czymś, czym dla dorosłego czytelnika książkowe horrory. Ian Ogilvy nie paraliżuje strachem, a bawi, zapewniając doskonale spędzony czas i niezapomniane wrażenia, okraszone nutą dreszczyku emocji. Wyraźny podział bohaterów na tych dobrych i złych pomoże młodemu czytelnikowi bardzo szybko wniknąć w cała akcję i wyrzeźbić opinie na temat poszczególnych postaci. Dzięki temu już na samym początku wiadomo, z kim można się pośmiać, a kogo należy skutecznie się wystrzegać.

Przygody Lichotka to nie jałowa paplanina, która skutecznie zniechęci młode pokolenie do czytania. Owa książka ma właśnie to COŚ, co przyciąga i przekonuje do siebie nawet dorosłego i doświadczonego mola książkowego. Czyta się ją szybko, fascynując się każdym kolejnym działem, a pomaga w tym sporej wielkości czcionka. Całość zaś zwieńczona jest ciekawymi ilustracjami, które ułatwiają wyobraźni zbudować całą niezbędną, właściwą atmosferę.

Polecam wszyssssssstkim, małym i tym dużym, którzy wciąż jeszcze lubią się trochę bać. Z Lichotkiem wkroczycie w świat pozytywnego strachu, magii i radości, wspólnie pokonując wielkiego czarnoKsiężnika. Sądzę, że książka kierowana jest głównie dla dzieci szkoły podstawowej, chociaż nie powinni nią pogardzić także ci nieco starsi czytelnicy. Przecież Flawia de Luce i Harry Potter także bawili wszystkie pokolenia. Teraz jednak muszą usunąć się w kąt, bo nadchodzi Lichotek i jego magiczne przygody.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Rewelacyjne przygody

Ocena:
Autor:
Data:
Ian Ogilvy to brytyjski pisarz i aktor, który stworzył postać małego, zabiedzonego chłopca Lichotka i uczynił go głównym bohaterem serii książek dla dzieci i młodzieży.

Pierwsza powieść z serii nosi tytuł ,,Lichotek i CzarnoKsiężnik,,

Lichotek Stubbs ma ponad dziesięć lat. Jest mały, chudziutki i kościsty. Ma ciemnoszmaragdowe oczy i przyjazny uśmiech. Włosy ma brązowe, sterczące w kępkach, gdyż sam przycina je nożem kuchennym, gdy wchodzą mu w oczy ... Włosy są brudne i cuchnące tak jak jego ubranie, gdyż nikt mu go nie pierze. Chłopiec mieszka w ponurym domu należącym do jego Prawnego Opiekuna Bazylego Deptacza, który prawie nigdy się nie odzywa i nienawidzi wszystkich wokół.

Bazyli chodzi ubrany zawsze na czarno, a włosy przylizuje po bokach czarną pastą do butów. Jako Opiekun Lichotka dysponuje wszystkimi pieniędzmi, które zostawili w banku rodzice chłopca, po tym jak zaginęli.

Jedynym pomieszczeniem w odrażającym domu Bazylego Deptacza, gdzie Lichotek nie boi się przebywać jest strych, znajduje się tam największa i najfajniejsza elektryczna kolejka na świecie. Miniaturowy świat dopracowany jest w najmniejszym szczególe. Kiedy Bazyli ma dobry humor pozwala Lichotkowi patrzeć na kolejkę, ale nigdy nie może jej dotykać i bawić się, a o tym właśnie samotny chłopiec marzy.

Obmyślił więc plan jak pozbyć się choć na jeden dzień Opiekuna i pobawić się kolejką. Niestety zostaje przyłapany na gorącym uczynku i ukarany za niesubordynację.

Za karę zostaje zmniejszony ,,chuchem,, Bazylego i już na zawsze będzie bawił się w kolejce....

Powieść o małym, zabiedzonym chłopcu jest bardzo pomysłowa i obfituje w szybkie zwroty akcji. Doskonale rozwija wyobraźnię dzieci, bo w świecie Lichotka i jego przyjaciół wszystko może się zdarzyć, nie ma rzeczy niemożliwych. Magia miesza się z realizmem. Bohaterowie określeni są jednoznacznie jako dobrzy albo źli i od początku można kibicować swojemu ulubieńcowi.

Lichotek podejmuje próby wydostania się z miniaturowego świata, wymyśla na to przeróżne sposoby. Dzięki temu młody czytelnik uczy się kreatywności i przekonuje się, że z każdej nawet najgorszej opresji jest wyjście. Nie można się tylko poddawać.

Zabawne ilustracje do książek o przygodach Lichotka wykonał brytyjski ilustrator i grafik Chris Mould. Przyznam, że bardzo wzbogacają książki. Dużą zaletą jest też różnorodna czcionka.

Jak najbardziej polecam książki o przygodach Lichotka.

Z pewnością zainteresują dzieci w wielu szkolnym, ale przyznam, że dorośli też mogą wciągnąć się w tę serię. Niesamowicie przyjemnie spędziłam czas przy tych lekturach:)

Niech młody czytelnik też przekroczy granice swojej wyobraźni i poczuje lekki dreszczyk emocji oraz strachu:)

http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena