Koszyk 0
Opis:
Czy uczucie, które ich połączyło, jest jedynie oznaką ciążącej na nich klątwy? Paweł całe życie wierzył, że jego rodzina padła ofiarą uroku. Za cel powziął sobie odnalezienie kobiety, która – jak był przekonany – była odpowiedzialna za śmierć jego rodziców. Zamiast niej odnalazł  jej córkę, Majkę. Wiedziony pragnieniem zemsty ... nie spodziewał się, jak ta znajomość się dla niego zakończy. Czyżby dziewczyna była zaledwie kolejną ofiarą klątwy? Widmo dawno zmarłej tajemniczej Matyldy zdaje się to potwierdzać… Dla Majki niespodziewane pojawienie się w jej życiu Pawła będzie zapowiedzią wielkich zmian. Tylko czy będą to zmiany na lepsze? Jakie są jego prawdziwe intencje? Co tak naprawdę Paweł do niej czuje? Czy miłość okaże się tylko erotyczną grą? I kim jest rudowłosa piękność, która od niedawna nawiedza Majkę w snach? Może prawda wyjdzie na jaw w rodzinnym domu Pawła, w urokliwych Łowiskach... To książka dopracowana w każdym szczególe i zaskakująco dobra. Z niecierpliwością oczekuję na kontynuację serii Łowiska i na kolejne spotkanie z nietuzinkowymi postaciami, jakie stworzyła Anna Kasiuk. Anna Grzyb, Pisaninka Tajemnicza, mroczna i klimatyczna historia, pełna zagadek i zawiłości ludzkiego losu.Krystyna Meszka, Literacki Świat Cyrysi Autorka popisowo kreśli portrety swych bohaterów - intymną grę uczuć i emocji - bez skrępowania pokazując też erotyczny wymiar związku Majki i Pawła.Sylwia Winnik, Czas na Książki. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Replika
 • miękka
Mniej Więcej
 • Anna Kasiuk
 • 2015
 • 1
 • 400
 • 200
 • 135
 • 978837674-466-7
 • 9788376744667
 • ZCXTM

Recenzje czytelników

Pod rugiej stronie marzeń

Ocena:
Autor:
Data:
Nigdy nie wiadomo, jaki scenariusz napisze nam życie…

Majka to młoda, ambitna i pełna empatii absolwentka psychologii. Pracuje w podupadającej poradni psychologicznej na warszawskiej Pradze i dzielnie walczy z przeszkodami i przeciwnościami losu. Pewnego dnia na jej drodze staje Paweł, tajemniczy, mroczny nieznajomy.

„– Czego ty ode mnie chcesz? – Spytała wciąż odwrócona do niego tyłem. Czuła jego silny uścisk na ramieniu. – Chciałbym chwilę porozmawiać. – O czym ... My się nawet nie znamy, a ciągle jesteś gdzieś obok. Czy ja ci coś zrobiłam? (…)
– Tak długo cię szukałem. – Przyciągnął ją zdecydowanym ruchem, jakby robił to już wiele razy wcześniej. Majce ziemia rozstąpiła się pod nogami. Niebo nad nią wirowało. »Co on robi?! Przecież tak nie można! To obcy facet!«''

Kim jest nowo poznany mężczyzna? Czego tak naprawdę chce od Majki? Czy już kiedyś się spotkali?

Anna Kasiuk urodziła się i wychowała w Nowym Dworze Mazowieckim. Z wykształcenia magister ubezpieczeń, pracuje w międzynarodowym koncernie, na stanowisku specjalisty ds. planowania. Pisanie jest jej pasją. Stanowi odskocznię od codziennego życia zawodowego i prywatnego, które również bywa nie lada wyzwaniem – autorka jest mamą trójki dzieci. Zadebiutowała powieścią „Piąte nie zabijaj”, która spotkała się z pozytywnym odbiorem krytyki i czytelników. „Lewy brzeg” to druga książka w dorobku pisarki.

Wcześniej nie miałam do czynienia z twórczością pani Kasiuk, ale wiedziona swą niezawodną intuicją, przeczuwałam, że jej najnowsza pozycja przypadnie mi do gustu. I faktycznie, jestem w pełni usatysfakcjonowana. Fabuła z pozoru wydaje się być całkiem zwyczajna, w rzeczywistości kryje w sobie coś niezwykłego. Mamy młodą psycholog dziecięcą i enigmatycznego mężczyznę, który budzi silne, sprzeczne uczucia.

„Potrafisz być czuły, troskliwy, jakbyś wiedział, czego potrzebuję, jakbyś był lekarstwem na wszystkie moje lęki, a za chwilę zmieniasz się. Jesteś zimny, prawie wrogi. I wtedy boję się ciebie. Dlaczego tak jest?”

Od samego początku czuć przedziwnie niepokojącą atmosferę. Niejednokrotnie zastanawiałam się, o co tu chodzi. Tymczasem autorka stopniowo odkrywa swoje karty, a raczej elementy układanki, i prowadzi nas po najmroczniejszych odmętach ''naszej wspólnej'' wyobraźni. Nie przypuszczałam, że Paweł skrywa w sobie aż tak wielką tajemnicę, która towarzyszy jego rodzinie od pokoleń. Momentami włos jeży się na głowie. Z kolei niczego nieświadoma Majka, mimo zapewnień ukochanego o miłości i wspólnej przyszłości, zaczyna odczuwać irracjonalny lęk. Jednak czy w porę dostrzeże zagrożenie? Tego musicie dowiedzieć się sami.

To rewelacyjnie napisana powieść, głęboka i intrygująca. Nie sposób się oderwać. A to wszystko dzięki wyrazistym, autentycznym bohaterom oraz zawiłym relacjom, w które są uwikłani. Pierwsze skrzypce gra oczywiście Majka i Paweł. Ona: delikatna, krucha, z głową i sercem przepełnionym ideologią. On: stanowczy, nieobliczalny, często nieobecny i zimny. Ich związek jest pełen kłamstw i insynuacji, nigdy nie wiedzą, z której strony padnie cios. Obecność barwnych postaci drugoplanowych dynamicznie wpływa na rozwój fabuły. W szczególności mam na myśli ojca Majki (po odejściu swojej żony, cały swój czas i życie poświęcił wychowaniu córki), Ewę – najbliższą przyjaciółkę naszej pani psycholog, a także Roberta – brata Pawła. Każde z nich ma własne troski i zmartwienia, dzięki temu historia zyskuje na wartości.

Autorka poruszyła w tekście ważny temat pracy za seks. Niemal w każdej korporacji zdarzają się przypadki, gdzie przyszły pracodawca w zamian za uzyskanie korzyści seksualnej obiecuje lukratywną posadę. Zazwyczaj nie kończy się na jednym ''incydencie'', czasami sprawy mogą przybrać jeszcze gorszy obrót. Dlatego tak ważne jest, aby w porę zauważyć problem i odpowiednio zareagować.

Pisarka posiada lekki i ciekawy styl pisania. Operuje bardzo plastycznym i przemawiającym do wyobraźni językiem. Pieczołowicie skupia się na psychice bohaterów, ukazując wiarygodnie ich emocje i uczucia. Całości dopełniają barwne opisy panoramy warszawskiej Pragi i bajeczne pejzaże Łowiska, niewielkiej mazurskiej miejscowości. Akcja jest wartka, pozbawiona zbędnych dłużyzn. Gdzieniegdzie ujawnia się subtelna nuta pikanterii. Znajdziemy również kilka elementów nadprzyrodzonych, które nadają przerażający wydźwięk powieści. Natomiast niepokojący epilog jest jak przysłowiowa wisienka na torcie. Z niecierpliwością czekam na kontynuację.

Historia inna niż wszystkie: tajemnicza, mroczna i klimatyczna, pełna zagadek i zawiłości ludzkiego losu. Traktuje o przyjaźni, przeznaczeniu, miłości, poszukiwaniu szczęścia i swojego miejsca na ziemi. Wciąga od pierwszej strony i do ostatniej nie daje odetchnąć. Koniecznie musicie przeczytać!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dobra polska powieść.

Ocena:
Autor:
Data:
Nazwisko Anny Kasiuk poznałam przy okazji czytania jej debiutanckiej powieści obyczajowej z wątkiem kryminalnym zatytułowanej „Piąte-nie zabijaj”. Już wtedy widziałam w niej wielki potencjał, ale nad warsztatem należało jeszcze popracować. W porównaniu z debiutem, „Lewy brzeg” wygrywa w przedbiegach. To książka dopracowana w każdym szczególe i zaskakująco dobra. Historia wciąga nas od pierwszych zdań, nie nudzi, a fascynuje i ciekawi. Z ogromnym zainteresowaniem śledzimy losy bohaterów ... chcemy dowiedzieć się o nich jak najwięcej, zrozumieć ich metody postępowania i tok rozumowania. Powieść ta kryje w sobie wiele tajemnic, które chcemy jak najszybciej odkryć, znaleźć odpowiedź na dręczące nas i ich pytania.

Majka wierzy w ludzi, w to, że nie mogą być pozbawieni skrupułów, bez serca, z gruntu źli. Uważa, że praca w podupadającej praskiej przychodni jest idealnym miejscem dla niej. Tutaj czuje się dobrze, jest usatysfakcjonowana i szczęśliwa. Czegoś jednak brakuje w jej życiu. Spełnia się zawodowo, choć nie zarabia zbyt wiele. Może uważa, że pieniądze to nie wszystko?
Jej przyjaciółka Ewa chce od życia czegoś więcej i chętnie przystaje na propozycję pracy za lepsze pieniądze w prywatnej klinice na Ochocie, choć wiąże się to najprawdopodobniej z umówieniem się z raczej obleśnym i mało atrakcyjnym personalnym. Postanawia skorzystać z szansy, jaką otrzymała od losu, wszak zależy jej na rozwoju. Nie myśli o tym, jak zakończy się ta historia.
Kobiety różnią się od siebie, ale nie przeszkadza im to w żadnym stopniu. Majka należy do osób raczej spokojnych, marzy o księciu z bajki, gromadce dzieci i prawdziwym, ciepłym i szczęśliwym domu, Ewa jest żywiołowa, stawia sobie jasne cele i dąży do nich uparcie. Nie martwi się na zapas, nie poddaje melancholii. Pierwsza z nich opiekuje się schorowanym ojcem, który tęskni za żoną. Jest idealistką w każdym calu, zakompleksioną i niepewną własnej wartości psycholożką. Druga doktor psychologii nie ogląda się za siebie, czerpie z życia garściami i zawsze doskonale wygląda.
Obie wybierają się do klubu, by uczcić nową pracę Ewy. Bawią się świetnie, ale Majkę zaczyna niepokoić utkwiony w niej wzrok pewnego mężczyzny. Czuje się dziwnie, nieswojo, oczami wyobraźni widzi sceny żywcem wyjęte z horrorów, które oglądała. Paweł, bo tak ma na imię przystojny mężczyzna, który budzi w niej niepokój, okazuje się całkiem zwyczajnym facetem. Przynajmniej pozornie. Nawiązują bliższą znajomość. Czyżby to on miał być jej upragnionym księciem, na którego czekała i o którym marzyła?

Dzięki niebywale plastycznym opisom, szybko i bez najmniejszego problemu przenosimy się w okolice, o których opowiada autorka. Niezwykle piękny jest krajobraz, jaki roztacza przed nami. Bohaterowie wykreowani zostali ciekawie, zaskakują nas i zadziwiają. Cała historia daje do myślenia i pozostawia w nas ogromny niedosyt. Z niecierpliwością oczekuję na kontynuację serii Łowiska i na kolejne spotkanie z nietuzinkowymi postaciami, jakie stworzyła Kasiuk.
Całość polecam zdecydowanie, szczególnie wielbicielom mrocznym sekretów, zagadek rodzinnych sprzed lat. Czy zawsze rany mają szansę zagoić się wraz z upływającym czasem, a miłość jest lekarstwem na wszelkie bolączki? Jak wielka siła tkwi w kruchej i mało przebojowej Majce? Tego wszystkiego dowiecie się z tej jakże pasjonującej i wciągającej lektury.


Anna Grzyb/blog Pisaninka
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena