Koszyk 0
Opis:
Komu i jak udało się pokonać Bazyliszka? Skąd się wzięły toruńskie pierniki? Co stało się z Popielem i jego żoną? Jak powstała Warszawa? Kto pokonał Smoka Wawelskiego? Czego zażądała Złota Kaczka w zamian za bogactwo? Jakie święto wyprawił dla swego syna Piast Kołodziej i co z tego wynikło? Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko poznało odpowiedzi na te i inne pytania ... a przy tym dobrze się bawiło, to „Legendy polskie dla dzieci w obrazkach” są pozycją dla was. Ta niezwykła książka stanowi nie tylko doskonałe wprowadzenie w świat polskich legend, ale także ćwiczy spostrzegawczość i umiejętność opowiadania. Przede wszystkim jednak rozwija wyobraźnię i zachęca do wspólnego mądrego spędzania czasu. Na początku książki zamieszczone zostały streszczenia legend, ułatwiające śledzenie wydarzeń na kolejnych stronach rozrysowanych bardzo szczegółowo i z dużym humorem przez Nikolę Kucharską. „Legendy polskie dla dzieci w obrazkach” to znakomity prezent dla całej rodziny! Nikola Kucharska – grafik, ilustrator, projektant. Czyta wszystko — etykietki do szamponów, dzieła współczesne i klasykę literatury. Zbiera gumki recepturki, ptasie pióra i starocie. Hobbystycznie pisze opowiadania na starej maszynie do pisania. Posiadaczka dwóch kotów i kaktusa. Rysuje, szkicuje, maluje, robi logotypy i plakaty. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Nikola Kucharska
  • 2015
  • 1
  • 16
  • 310
  • 231
  • 9788310-12861-4
  • 9788310128614
  • ZCOBX
  • 7-10 lat

Recenzje czytelników

Jak miłość stworzyła toruńskie pierniki

Ocena:
Autor:
Data:
Kto z nas nie słyszał legendy o Smoku Wawelskim ziejącym ogniem i siejącym postrach? Na pewno ogromna część z Was kojarzy też legendę o bazyliszku, ale już na przykład opowieść o Złotej Kaczce nie jest znana aż tak powszechnie. A to raptem niewielka część polskich legend, które, krążąc od wieków, uprzyjemniają wieczorną herbatkę i dodają magii wielu miejscom, które być może już widzieliśmy ... W końcu ilu z niezliczonej ilości turystów odwiedzających nie kojarzy legendarnego Smoka i sprytnego szewczyka?

„Legendy polskie dla dzieci w obrazkach” to niewielka książeczka, która ma jednak ogromny potencjał. Twarda oprawa i ogólna konstrukcja sprawia, że ciężko będzie ją zniszczyć, nawet przy przeglądaniu po raz setny (a przecież przy dzieciach to zupełnie normalne). Nikola Kucharska to autorka ilustracji w tej pełnej legend pozycji, która będzie ilustrowała książkę dla dzieci „Znowu kręcisz, Zuźka!” – z tego co widzę, w bardzo podobnej stylizacji, więc z całego serca polecam obie, nie tylko dla dzieci.

Sama absolutnie nie zdawałam sobie sprawy, że była jakaś legenda o toruńskich piernikach! O bazyliszku owszem, coś tam pamiętałam, już nie wspominając o klasycznym Smoku Wawelskim (może niektórzy pamiętają nawet bajkę „Porwanie Baltazara Gąbki – miała genialny dubbing!). „Legendy polskie dla dzieci w obrazkach” czyta się przyjemnie, bo są napisane z humorem i w bardzo prosty sposób. Piękne ilustracje są idealnym dopełnieniem treści, a ciekawe ich rozmieszczenie sprawia, że nawet można by pokusić się o stworzenie z nich mini gry planszowej! Będzie to świetna rozrywka dla dzieci, które dopiero poznają świat rodzimych legend, jak i dla rodziców czytających dzieciom – przypomnienie sobie tych błyskotliwych historii odmładza o kilkanaście lat.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dla dzieci z wyobraźnią :)

Ocena:
Autor:
Data:
Kojarzycie Popiela, co go myszy zjadły? A smoka wawelskiego? Toruńskie pierniczki? Bazyliszka? Złotą kaczkę? Warsa i Sawę? Pewnie, że tak! Wszyscy znają te stare polskie legendy. Tylko z Piastem i postrzyżynami Ziemowita miałam kłopot, bo tę historię słyszałam po raz pierwszy. Ale przecież człowiek uczy się całe życie. Z książeczki „Legendy polskie dla dzieci w obrazkach” można się sporo dowiedzieć, ale lektura tomiku zagwarantuje również doskonałą zabawę ...

„Legendy polskie dla dzieci w obrazkach” w wersji Nikoli Kucharskiej to nietypowa antologia, w której znalazło się siedem legend. Co w niej takiego dziwnego? Już tłumaczę. Na pierwszych dwóch stronach znajdują się streszczenia każdej opowiastki. Kilka zdań, zaledwie zarys historii. Coś jakby scenariusz. Natomiast dalej każda legenda została rozrysowana przez ilustratorkę. Krok za krokiem możemy podążać śladem bohaterów, przeżywać z nimi przygody i angażować się w kolejne wydarzenia. Śledzenie opowieści działa na zasadzie gry planszowej, bo poruszamy się zgodnie z kolejnymi cyferkami.

Legendy w formie obrazkowej nie zawierają żadnej treści, poza dymkami zdradzającymi słowa lub myśli bohaterów. Te króciutkie informacje napędzają całą akcję i prowokują komediowy charakter opowieści. Czytelnicy znają plan wydarzeń, wiedzą jaki jest początek i koniec każdej historii, ale całą otoczkę muszą wymyślić sobie sami i to jest właśnie najlepsza zabawa! Opisy i dialogi zależą od fantazji odbiorcy, będą tak zabawne, dramatyczne lub szalone na ile tylko starczy czytelnikowi wyobraźni.

Teoretycznie książeczka przeznaczona została dla młodszych dzieci (sugeruje to przede wszystkim solidne, kartonowe wykonanie), ale według mnie to jeden z tych tomików, który ucieszy całą rodzinę, bez względu na wiek czytelników. Moja trzynastoletnia siostra, która we własnym przekonaniu nie jest już dzieckiem i z zabawkami dla maluchów nie chce mieć nic wspólnego, czytała „Legendy...” na głos, zaśmiewając się do łez. Jeśli tylko macie ochotę poćwiczyć wyobraźnię, nieważne samemu czy z dzieckiem, możecie brać „Legendy polskie dla dzieci w obrazkach” w ciemno. To jedna z tych książeczek, które pobudzają fantazję i zmuszają czytelników do intensywnego myślenia i kreatywnego kombinowania.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena