Koszyk 0
Opis:
Książka uważana za jedno z najważniejszych i najmądrzejszych w ostatnich latach spojrzeń na kontestację z perspektywy brytyjskiej, uzyskująca bardzo wysokie noty w najpoważniejszych pismach literackich po obu stronach Atlantyku. To osobiste, ale zdystansowane, realistyczne, bezpruderyjne i refleksyjne, choć pozbawione taniej nostalgiczności wspomnienia Jenny Diski z najważniejszej dla kontrkultury dekady, którą spędziła w Londynie, obracając się w kręgu „Swinging London”.
Mniej Więcej
  • Jenny Diski
  • 2013
  • 120
  • 206
  • 125
  • 978-83-62409-99-0
  • 9788362409990
  • ZB8QI

Recenzje czytelników

Ciekawa lektura

Ocena:
Autor:
Data:
"Lata sześćdziesiąte" to wspomnienia Jenny Diski. Skupia się tu na latach 60-tych ubiegłego wieku pełnych narkotyków, seksu, a nawet czasu spędzonego w szpitalach psychiatrycznych. Autorka sprawdza co zostało utracone z purpurowej mgły nostalgii i selektywnej pamięci tamtych czasów. Co nadal trwa i to co zawsze było takie samo. Ukazując Londyn podsumowuje rewolucję seksualną, kulturę tamtych czasów. I odkrywa ... że idee lat sześćdziesiątych często utorowały drogę do powstania ich przeciwieństwa i że nowe pokolenie myli wyzwolenie i libertarianizm z nowym rodzajem radykalizmu, który obecnie się szerzy.

Każdy rozdział tworzy żywy obraz tamtych czasów. Jenny Diski jest tu jakby przewodniczką po obcym kraju. Był to okres idealizmu, przemyśleń. Komunikacja pomiędzy ludźmi i różnymi kulturami rozkwitała w sposób dotąd nieznany. Autorka widzi tę dekadę bardziej jako pełną pomysłów, które jednak nie udało się w pełni zrealizować. Często patrzy na siebie z perspektywy rodzica. Rozumie co to znaczy być młodym. Jednostką mającą więcej okazji do zbadania i eksperymentowania niż poprzednie pokolenie. Karmi odbiorcę nowymi spostrzeżeniami na temat wszystkiego co było i jest. Podkreśla konflikt pomiędzy starym i nowym, opisuje uciążliwy aspekt permisywizmu społeczeństwa. Unaocznia zmęczenie "wolną miłością". Kładzie nacisk na ideę kultury, w mniejszym stopniu na politykę. Wspomina o edukacji i zdrowiu psychicznym. Jej relacje z mężczyznami dają tło do zrozumienia feminizmu tamtych lat. Porównuje także doświadczenia Brytyjczyków i Amerykanów tamtej dekady. Wszystko przeplata osobistymi anegdotami.

Wymowna, pełna wątpliwości. Dowcipna, prowokacyjna, przenikliwa, niepokojąca. Diski nie jest tu polemiczna i doktrynalna. Jej ton wypowiedzi jest spokojny. Bardzo niewiele z tego, co tu przedstawia jest czymś nowym, ale mówi to z inteligencją, dowcipem, dbałością o szczegóły i niezwykłą zdolność śmiania się ze swojej młodszej wersji, przy jednoczesnym poszanowaniu nadziei i wysiłku. Jest niesentymentalna, oczytana i hedonistyczna. Nie potępia. Jedynie podkreśla, że motywy działania były zbyt czyste. Ostatecznie odchodzi zniesmaczona i zniechęcona, ponieważ dogmaty z lat sześćdziesiątych ostatecznie okazały się być prawie halucynacją...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena