Koszyk 0
Opis:
"Ladacznica" to nadzwyczajna opowieść o Mary Saunders, młodej córce biednej szwaczki, umieszczona w barwnym pejzażu Londynu i Monmouth XVIII-wiecznej Anglii. Mary łaknie pięknych ubrań i wstążek, tak jak ludzie z jej klasy łakną jedzenia i ciepła. To głód, który sprowadza ją na drogę prostytucji w wieku trzynastu lat. Mary zostaje wypędzona z domu przez swoją rozszalałą matkę gdy zachodzi w ciążę i niemal umiera na ulicach Londynu. Jej wybawicielką okazuje się Doll - prostytutka ... Mary swobodnie przemierza Londyn wraz z Doll, ubrana w wyzywające, krzykliwe stroje i z krzykliwie umalowanymi na czerwono ustami, sprzedając swoje ciało mężczyznom. Stając w obliczu długów i gróźb, ucieka do Monmouth, rodzinnego miasta swojej matki, gdzie próbuje rozpocząć nowe życie jako pokojówka w domu pani Jones. Mary wkrótce odkrywa, że nie jest w stanie uciec od swojej przeszłości i od tego jak wiele są w stanie zapłacić jej ludzie za spełnianie zachcianek, które nie przystoją ich pozycji w społeczeństwie... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Emma Donoghue
  • 2013
  • 456
  • 205
  • 145
  • 978-83-61386-23-0
  • 9788361386230
  • ZAP32

Recenzje czytelników

Rewelacja!!!

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy zobaczyłem że autorka "Pokoju" napisała kolejną powieść, wiedziałem że muszę ją przeczytać. Mimo kontrowersyjnego tytułu, okładki i tego, że akcja dzieje się kila wieków wstecz czułem, że nie będzie to czas stracony. Wręcz przeciwnie. Byłem pewien że Emma Donoghue mnie zaskoczy, ale nie przypuszczałem, że do tego stopnia.

Cofamy się do XVIII wieku i Anglii. Poznajemy Mary, skromną dziewczynkę, która żyje w bardzo biednej rodzinie. Dziewczynka poznaje lepszy świat ... co jest dla niej zgubne. Oddaje się obleśnemu typowi za wstążkę. Pragnie pięknych strojów, pragnie bycia zauważoną i zmienić coś w swoim szarym życiu. Strata dziewictwa niestety pokrywa się z zajściem w ciąże. W efekcie Mary ląduje na ulicy, gdzie życie ratuje jej prostytutka Doll. Mała Mary nie ma wyjścia. Wchodzi do zawodu najstarszego na świecie. A wszystko z miłości do kolorowych strojów.

Pisarka po raz kolejny wstrząsnęła mną na wielu płaszczyznach. nie znoszę wręcz erotyków i ich nie czytam. Ale dla Donoghue zrobiłem wyjątek. To była bardzo dobra decyzja. Przez kilka dni dryfowałem na morzu ludzkich namiętności, emocji przelewających się z każdej strony książki. Autorka ma rzadki dar jakim jest wręcz hipnotyczne przyciąganie do tworzonych przez nią postaci. Mistrzowsko wykreowała świat, miejsca, czas i ludzi. Udało jej się stworzyć to, co potrzebne jest w dobrej powieści - książka żyje własnym życiem. Widziałem Mary leżącą w błocie, widziałem jej strach, śmiech i zmiany emocjonalne. W jednej chwili jej współczułem, aby za chwilę nią gardzić. Obserwowałem, jak z grzecznej dziewczynki staje się bezwzględną panienką lekkich obyczajów, a potem śledziłem jej ucieczkę do Monmouth gdzie podaje się za kogoś kim nie jest. Sama powieść jest tak naprawdę o każdym z nas. O naszych słabościach, o naszych marzeniach dotyczących tęsknoty za lepszym życiem i walce dobra i zła, która toczymy każdego dnia. Autorce udało się przechwycić mądrości życiowe i uniwersalizm zachowania, który się nie zmienia, mimo upływu wieków i rozwoju technologii. Człowiek był zwierzęciem i jest nim nadal. Niezależnie od maski, jaką przywdziewa.

Czy zawsze można rozpocząć życie od nowa i odciąć kupony przeszłości. Czy Mary się to udaje? Jaki wpływ przeszłość życia ma na teraźniejszość? Kolejna pisarka, która mnie uwodzi słowem i swoim wielkim talentem. Pięknie pokazane studium psychologiczne kobiety, uwypuklone jej cechy osobowości i zaburzenia emocjonalne. Książka z tych, których się nie zapomina ze względu na treść, oraz ze względu na przesłanie. Genialnie dopracowane sceny i dialogi. Czekam na kolejne powieści Emmy Donoghue. Książka warta przeczytania, ale ze względu na tematykę raczej przez dorosłych czytelników.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Świetna i ambitna książka

Ocena:
Autor:
Data:
Mary Saunders to główna bohaterka książki, która ma trzynaście lat. Jej życie nie jest kolorowe, ponieważ jej rodzina zamieszkuje ubogą dzielnice XVIII Londynu. Jej ojciec szybko zmarł, jednak pomyślał o przyszłości swojej córki. Zapewnił jej możliwość zdobycia wykształcenia, o którym marzą ludzie z jej warstwy społecznej. Jej matka szybko wyszła za mąż, jednak nawet to nie uchroniło Susan przez ubóstwem. Dlatego matka pokłada w dziewczynie wszelkie nadzieje, zawsze powtarza ... że w przyszłości dzięki ciężkiej pracy zdobędzie w życiu to, co jej się nie udało. Jednak ona widząc jak jej matka żyje i zaharowuje się, pragnie czegoś więcej niż to jaki los zaplanowała jej rodzicielka. Chce żyć w lepszym świecie, gdzie kobiety noszą piękne, wystawne suknie, Mary za wszelką cenę chce tego dokonać i bezustannie marzy o luksusie. Niestety to zgubiło dziewczynę, chęć posiadania karminowej wstążki jest wszystkim czego pragnie. Dlatego pewnego dnia okazuje się, że jest ona w ciąży, matka dowiedziawszy się o tym okrutnie wyrzuca i wyrzeka się własnej córki. Z opresji dziewczynę ratuje prostytutka Doll Higgins. Pokazuje jej jak żyje i jak łatwo można zarobić kilka gorszy, po dłuższych namysłach dziewczyna również zatraca się w tym. Czuje się nareszcie wolna i myśli, że to pomoże jej dostać się do lepszego świata. Jak potoczą się losy Mary?

Całą historię książki czytało mi się naprawdę bardzo szybko. Pochłonęłam ją dosłownie na raz, bez chwili wytchnienia, jednak zaraz po zakończeniu i przewróceniu ostatniej kartki byłam w nie małym szoku, musiałam usiąść i odetchnąć bo książka wywołała u mnie przeróżne uczucia. Tak naprawdę nie umiem dokładnie określić jakie. Mary Saunders to z jednej strony tragiczna postać, której można współczuć i żałować, a zaś z drugiej to naiwna dziewczyna, której chęć bogactwa przysłoniła zdrowy rozsądek. Do tej pory nie wiem i nie umiej jednoznacznie powiedzieć, ale to dobrze, lubię takie książki gdzie postać nie jest łatwa .

Fakt, że historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, a sama postać Mary istniała rzeczywiście jest przerażający i aż włos jeży się na głowie. Taka młoda i inteligenta dziewczyna wkracza w brutalni i okrutny świat, niestety dzieje się to tylko za sprawą jej próżności. Autorka moim zdaniem świetnie przedstawiła świat fikcji z rzeczywistą historią Mary. Użyła ona ładnego i barwnego języka, który bez problemu pozwala na wczucie się w dawne czasy. To podobało mi się najbardziej, gdyż podczas czytania miałam ważnie jakbym była naocznym światkiem. Te wszystkie opisy panujących nastrojów w XVIII Anglii, świat prostytutek, który jest straszny, a na dodatek dokładne opisy strojów, gorsetów czy ściegów sprawiały, że czytanie było przyjemnością.

Początkowo Mary da się lubić. Nic nie wzbudza podejrzeń, że za niedługo wydarzy się coś złego. Uczyła się w szkole, pomagała w domu, gotowała i marzyła o lepszym życiu. Myślę, że początkowo te marzenia były niewinne, przecież każdy z nas je lubi. Jednak kiedy doszło do ich realizacji dziewczyna się pogubiła. Chęć zdobycia upragnionej rzeczy była silniejsza od wszystkiego innego i tak zaczęła się jej destrukcyjna droga. Po spotkaniu Dolly widać jak dziewczyna się zmienia, nie wiem czy to za jej sprawą czy po prostu taka była jej natura. Jednak bardziej skłaniam się do tego drugiego, staje się ona wyniosła i myśli, że jest lepsza od innych, jest próżna, i samolubna.

Książka porusza trudny temat, który nie wszystkim będzie odpowiadał. Pomimo tego, że ja przeczytałam ją bardzo szybo myślę, że warto na nią poświęcić trochę więcej czasu, aby dokładnie i nieśpiesznie śledzić losy bohaterów. Ja niestety nie mogłam się powstrzymać... Polecam pozycję wszystkim, którzy mają ochotę na ambitną literaturę oraz osobom, które lubią książki historyczne. Pozycja nie jest lekka dlatego od razu zaznaczam, że sięgając po nią musicie być przygotowani na wstrząsające momenty i lawinę emocji, które zostaną z Wami na długo po jej skończeniu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena