Koszyk 0
Opis:
Pasjonujący dokument o życiu pewnej żydowskiej rodziny, w której siedmioro z dziesięciorga rodzeństwa urodziło się jako karły. Uzdolnienia muzyczne i teatralne odziedziczone po ojcu pozwoliły im założyć trupę i koncertować po Europie Środkowej. Gdy wybuchła wojna, trafili do obozu w Oświęcimiu, gdzie stali się przedmiotem eksperymentów „anioła śmierci” Josefa Mengele ... Byli poddawani nieustannym testom i badaniom medycznym, pokazywani dostojnikom hitlerowskim jako przykład degeneracji rasy żydowskiej, narażeni na prozaiczne trudności w codziennej egzystencji. Książka odsłania kulisy hitlerowskiej machiny śmierci, a także przedstawia nieznane fakty związane z funkcjonowaniem obozu w Oświęcimiu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Yehuda Koren, Eilat Negev
  • 2015
  • 1
  • 256
  • 206
  • 131
  • 9788378353621
  • 9788378353621
  • ZCFFD

Recenzje czytelników

DOKTOR MENGELE I JEGO TRUP(A)

Ocena:
Autor:
Data:
To nie może nas dotyczyć. To nam się nie przytrafi. Tak myślała rodzina Ovitzów, węgierskich żydów, kiedy w Europie wrzała druga wojna światowa. I tak mieli już ciężkie życie. Siedmioro z nich było bowiem karłami, mimo pozornego nakazu tolerancji, jaki wprowadzała ich wiara, zepchniętymi na margines. Ograniczenia zdrowotne, ograniczenia społeczne… Żeby żyć, stworzyli trupę artystyczną, grając i śpiewając na weselach i innych uroczystościach, ale antysemityzm upomniał się także o nich ... Zesłani do Auschwitz na pewną śmierć, zostali „ocaleni” przez samego doktora Mengele. Uratowani od gazu, stali się jednak obiektami chorych badań tego „Anioła Śmierci”…

Spisać tę historię zdecydowała się dwójka dziennikarzy prestiżowego izraelskiego dziennika „Yedioth Ahronoth”, którzy zbierając archiwalne materiały i spędzając czas na rozmowach z ostatnią żyjącą z rodziny Ovitzów, Perlą, stworzyli przejmującą, mocną, momentami wstrząsającą książkę. Z ich wspólnej pracy nie powstała pełna patosu opowiastka o niezłomnych bohaterach, jak można by się było spodziewać, tylko gorzka relacja z tego, jak wyglądało obozowe życie. Wyobraźcie sobie, że macie niespełna pół metra miejsca na łóżku, głód przyprawia Was o obłęd, dym z kominów widoczny, gdy tylko wyjrzycie na dwór przypomina co czeka na Was już niedługo, a do tego praca ponad Wasze siły, albo eksperymenty medyczne (a raczej pseudo-medyczne) od których tracicie przytomność, a które trwają i trwają bez dnia przerwy.

Gdzie w takich warunkach znaleźć hart ducha? Siłę? Jak chcieć żyć nadal?

„Kukiełki…” to książka dosadnie, ale też i w przystępny sposób, pokazująca do jakiego okrucieństwa zdolny jest człowiek, czym je motywuje, a także, jak z nim się mierzy. Jak poradzić sobie z wydarzeniami, które przekraczają nasze pojmowanie. Niepewność co do dnia kolejnego, najgorsze obawy odnośnie bliskich, brak wieści o ludziach znanych nam, kochanych. Szczera do bólu relacja przejmuje czytelnika i nie pozostawia obojętnym nikogo. Wywiera wielki wpływ, nie pozwalając o sobie zapomnieć, wciąga i angażuje emocjonalnie. Na dodatek opisuje ze szczegółami mechanizm zagłady żydów, oferując mnóstwo nieznanych dotąd faktów, a także porcję zdjęć z życia Ovitzów przed, w trakcie i po Auschwitz.

Chcecie poznać świat, gdzie utalentowanych, zdrowych i pięknych zabija się bez mrugnięcia okiem, za to każde odbiegnięcie od normy zostawia się ku rozrywce, bądź umęczeniu? Chcecie zobaczyć koszmar, prawdziwą grozę i szaleństwo, i to takie, które wydarzyło się naprawdę i wcale nie tak dawno temu? Przeczytajcie koniecznie. Warto. Wydawnictwu Vidograf zaś składam podziękowania za udostępnienie mi książki do recenzji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

Ocena:
Autor:
Data:
Przystojny, młody i wykształcony lekarz, który w 1943 r. trafia do Auschwitz do kobiecego pawilonu w Birkenau. Po pewnym czasie zaczyna brać udział przy selekcji na rampie gdzie wybiera "okazy" idealne według niego do celów naukowych. Wyjątkowym zainteresowaniem ceni bliźnięta na których dokonuje niebywałych eksperymentów. Tak, mowa o Josepie Mengele, który zwany był również "Aniołem Śmierci".

W niniejszej książce przedstawione są nam losy niezwykłej rodziny ... a mianowicie rodziny Ovitzów, która w większości składała się z osób chorych na pseudoachondroplazję. Na 10 dzieci aż 7 cierpiało na tę chorobę. Czym ona była? Niczym innym jak karłowatością. Mimo to radzili sobie nadzwyczaj dzielnie w świecie olbrzymów i niejednokrotnie spisani na ich łaskę wiedli życie trupy artystycznej. Grając na instrumentach, śpiewając i przedstawiając wszelkiego rodzaju scenki występowali na weselach i innych uroczystościach. Niestety Ovitzowie jak wiele innych rodzin żydowskich trafiło do Auschwitz, do obozu zagłady. Szczęściem czy pechem można nazwać to, że na rampie do selekcji natrafił na nich Mengele? Uratowani od komory gazowej i pewnej śmierci wylądowali "pod skrzydłami Anioła Śmierci" gdzie przeżyli niebywałe piekło jego nieludzkich eksperymentów.

"Kukiełki..." to nie tylko historia jednej z wielu rodzin, która przeżyła piekło na ziemi. To historia o tyle bolesna, że ukazuje nam ludzi, którzy innym zgotowali los nie do opisania. Relacja przenosząca człowieka w czasy o jakich woleli byśmy nie myśleć i nie wiedzieć. Szczerość jaką serwuje nam rodzina oraz dwójka dziennikarzy Koren i Negev nie pozostawi czytelnika obojętnym na nic, a jeśli by tak było nie mnie oceniać kim ów czytelnik jest lub co zamiast serca posiada...

Niezbyt często zdarza mi się emocjonalnie wejść w książkę nawet jeśli jest na faktach. Tym razem przewracaniu kartek towarzyszył szok, bezradność, bezsilność i niemoc... Nie umiałam i nie umiem nadal pojąć kim trzeba być by życie drugiego człowieka traktować jako NIC!

Nie chcę i chyba nie mam sił rozpisywać się o tej pozycji. Po prostu sięgnij po nią a dowiesz się co mam na myśli. Każdy powinien ją przeczytać i pomyśleć nad tym co się wydarzyło choć wydarzyć się nie powinno.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena