Koszyk 0
Opis:
W szóstym tomie „Kresowej Atlantydy” autor kontynuuje swą wyprawę na Kresy dawnej Rzeczpospolitej. Tym razem ukazuje fascynującą scenerię miasteczka Stryj, w którym urodzili się m.in.: najdowcipniejszy polski pisarz, autor zadziwiających książek dla dzieci – Kornel Makuszyński oraz słynny podróżnik – Kazimierz Nowak, który na rowerze objechał całą Afrykę, piszą ... c ze swej wyprawy genialne reportaże. W książce prof. Nicieja poświęca też wiele uwagi miasteczku Kuty, które było „stolicą polskich Ormian”, a weszło do historii dzięki ogromnemu mostowi na rzece Czeremosz, przez który w czasie sowieckiej napaści na Polskę ewakuował się marszałek Rydz-Śmigły z polskim rządem oraz tysiące żołnierzy. To przy tym moście zginąłod kuli sowieckiej jeden z najpoczytniejszych polskich pisarzy – Tadeusz Dołęga-Mostowicz, autor „Kariery Nikodema Dyzmy” i „Znachora”. To w pobliskich Kniażach urodził się legendarny polski aktor Zbyszek Cybulski. W szóstym tomie przedstawiono historię jego rodziny, świat jego dzieciństwa, zabaw i dramatów, bo trzeba pamiętać, że ten genialny polski aktor urodził się w pałacu hrabiów Jaruzelskich – polskich ziemian, których majątek w okrutny sposób unicestwili Sowieci. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MS
  • twarda
Mniej Więcej
  • Stanisław Sławomir Nicieja
  • 2015
  • 296
  • 245
  • 170
  • 9788361915522
  • 9788361915522
  • ZCOBR

Recenzje czytelników

Kresowa Atlantyda - gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
W książkach pod wspólnym tytułem autor opowiada w sposób delikatny wspólną historię wszystkich nacji zamieszkujących kresy zważając by nie ranić nikogo, raczej szuka wspólnych nici jednoczących byłych i dzisiejszych mieszkańców tych ziem.
Nie ucieka jednak od trudnych tematów, w tych sprawach nie polemizuje, ocenę pozostawia czytelnikowi.To dobry kierunek w dzisiejszych czasach ... Przedstawia wielkie osobistości ale również zwykłych ludzi i ich często niesamowite historie w taki sposób abyśmy ich pokochali z wadami jakie mamy wszyscy.
Żal troszkę że tak mało barwnych opowieści w stylu nieżyjącego już niestety Witolda Szolgini który tak barwnie przedstawiał w Polskim Radiu życie codzienne lwowskich mieszkańców. Cel Kresowej Atlantydy jednak inny a ogrom pracy włożonej w te sześć tomów niesamowity i nieoceniony.
Czekam zatem na następne historie Pana na Pępicach z wielką niecierpliwością.
Pozdrawiam Pana Stanisława Nicieję i wszystkich czytelników.
Jan Wilk - sercem kresowiak.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena