Koszyk 0
Opis:
„OCD-10” – to nie jest nazwa kolejnej gry komputerowej, ale numer klasyfikacyjny na międzynarodowej liście chorób, za jaką uznano uzależnienie od grania. Może ono wywołać poważne zaburzenia psychiczne, takie jak agresja, wyobcowanie ze środowiska, depresja, a także doprowadzić do licznych dolegliwości fizycznych. Co ma więc zrobić rodzic, gdy z pokoju dziecka kolejną godzinę ... dobiega klikanie myszką, a kiedy tam wchodzi, widzi tylko plecy latorośli zgarbione nad klawiaturą? Przeczytać tę książkę. I dać ją do przeczytania swojemu uzależnionemu dziecku. Jej autor, Krzysztof Piersa nie jest psychologiem, czy pedagogiem. Jest praktykiem. Młodym człowiekiem, który od piątego roku życia nałogowo grał w gry. I tak przez dwadzieścia lat… Aż się zorientował, że w ten sposób może tylko przegrać swoje życie; dosłownie i w przenośni.  Zaczął walczyć z uzależnieniem od komputera i wygrał, ale nie była to łatwa droga. Dlatego swoim doświadczeniem dzieli się z innymi, by poszli już przetartym szlakiem. Dzięki tej książce osoba uzależniona od gier stanie twarzą w twarz z samym sobą. Autor bez owijania w bawełnę mówi: jeśli jesteś taki, jak ja jeszcze kilka lat temu, to masz poważny problem. A uświadomienie sobie uzależnienia i chęć, aby z nim zerwać, to podstawa powrotu do zdrowia. Były komputerowy ćpun pomaga również zrozumieć rodzicom, czym są gry komputerowe i dlaczego są tak wciągające. A także, co powinni zrobić, aby wspierać swoje dziecko w wychodzeniu z nałogu. Ta książka nie jest jednak typowym poradnikiem. Jest jednocześnie historią życia nałogowego gracza, który skończył studia, został dziennikarzem, pozostaje w szczęśliwym związku. Mimo wyobcowania i nałogu wrócił do społeczeństwa, a to niesie pociechę i nadzieję. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Krzysztof Piersa
 • 2015
 • 1
 • 280
 • 200
 • 135
 • 97883287-0234-9
 • 9788328702349
 • ZD0W1

Recenzje czytelników

"KOMPUTEROWY ĆPUN" - KRZYSZTOF PIERSA

Ocena:
Autor:
Data:
W dzisiejszych czasach coraz częściej możemy spotkać się z problemem uzależnienia od komputera. Szczególnie narażeni na ten nałóg są młodzi ludzie, którzy codziennie spędzają masę czasu na surfowaniu w internecie czy też graniu we wszelkiego rodzaju gry. To właśnie dlatego książka "Komputerowy ćpun" może okazać się w wielu takich przypadkach bardzo przydatna. Ja, chociaż absolutnie nie mam wcześniej wspomnianego problemu, postanowiłam poznać twórczość Krzysztofa Piersy ... aby lepiej zrozumieć osoby, które zamiast rzeczywistego świata wybierają ten wirtualny. Czy "Komputerowy ćpun" rzeczywiście przybliżył mnie do codzienności nałogowego gracza? Zapraszam na dalszą część recenzji, z której z pewnością się tego dowiecie.

Na samym początku muszę przyznać, że po "Komputerowym ćpunie" spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Byłam pewna, że będzie to powieść ze spójną fabułą, wieloma wątkami i bohaterami. Ku mojemu zaskoczeniu otrzymałam od autora świetnie napisany poradnik, z którego można się naprawdę dużo dowiedzieć o uzależnieniach i jak sobie z nimi radzić. To książka skierowana do samych nałogowych graczy jak i ich rodzin, dla których taka sytuacja z pewnością również nie jest łatwa. Pomimo tego, że dostałam od Krzysztofa Piersy coś czego kompletnie się nie spodziewałam, oceniam jego twórczość bardzo pozytywnie.

Największą zaletą tej książki jest fakt, że jej autorem jest człowiek, który sam walczył z nałogiem, który opisuje. To wbrew pozorom bardzo ważne, ponieważ tylko osoba, która na swojej skórze doświadczyła uzależnienia, wie jak trudno sobie z tym poradzić. To właśnie dlatego "Komputerowy ćpun" jest istną skarbnicą wiedzy w tym temacie.

Książka podzielona jest na rozdziały, które ułatwiają odnalezienie się w poradniku. Ważne jest to, że z "Komputerowego ćpuna" może skorzystać zarówno osoba uzależniona jak i jej bliscy, którzy się o nią martwią. Znajdziemy tutaj nawet specjalny słowniczek z wyrazami, których używają gracze, a także odpowiednie do nich wyjaśnienie. Dzięki temu dużo łatwiej zrozumiemy co czuje nałogowy gracz i zyskamy możliwość porozumienia się z takim człowiekiem. Nie ulega wątpliwości bowiem, że osoby uzależnione mają swój własny świat, do którego komuś z zewnątrz jest bardzo trudno się dostać.

Autor używa prostego i niezwykle zrozumiałego języka, dzięki czemu absolutnie nikt nie będzie miał większego problemu ze zrozumieniem treści zawartych w tej książce. Pomimo tego, że Krzysztof Piersa porusza dosyć poważne tematy, poradnik czyta się naprawdę szybko. Lektura "Komputerowego ćpuna" pozwoliła mi zrozumieć problem z jakim zmagają się nałogowi gracze, a do tego niewątpliwie zmusiła mnie do refleksji. Zaczęłam zastanawiać się nad tym czy przypadkiem ja nie spędzam zbyt dużo czasu przed komputerem. Teraz wiem jak łatwo można popaść w nałóg i jak bardzo trzeba się pilnować, aby do tego nie doszło.

Jeśli sądzicie, że macie jakikolwiek problem z oderwaniem się od komputera - poradnik Krzysztofa Piersy z pewnością jest skierowany właśnie do Was. Oczywiście osoby, które chcą pomóc komuś bliskiemu wyjść z nałogu również powinny zapoznać się z tą lekturą. Mam nadzieję, że moja recenzja zwróciła Waszą uwagę na ten problem, i że chociaż przez chwilę zastanowicie się jak bardzo taki komputerowy nałóg może zniszczyć człowiekowi życie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Pasjonat, czy nerd?

Ocena:
Autor:
Data:
Krzysztof Piersa nie napisał tej książki jako psycholog - bo nim nie jest. Jest za to dziennikarzem, operatorem kamer i dronów. Uwielbia modelarstwo i fantastykę.
Możecie uwierzyć, albo nie, ale przygodę z komputerem i nałogowym graniem rozpoczął w wieku pięciu lat. W tejże matni komputerowego ekranu "przeżył" około lat dwudziestu. Pewni ludzie, określone bodźce i sytuacje sprawiły, że od tamtej pory rozpoczął walkę o prawdziwe życie. Życie wolne od nałogu komputerowego ...
Jak napisał w swej publikacji - wygrał! Czytając jednak, przekonacie się, że taka walka, to walka nierówna i pełna ogromnych przeszkód.
Poradnik - bo tak nazwijmy sobie "Komputerowego ćpuna" - ma przede wszystkim pomóc bliskim osoby uzależnionej rozpoznać wszelkie z tym związane zagrożenie. Pomaga samym uzależnionym sprawdzić, czy ich kontakt z komputerem i grami są czystą pasją, czy definitywnym zniewoleniem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena