Koszyk 0
Opis:
Kochanek królowej to wybitna powieść duńskiej autorki Bodil Steensen-Leth, na której podstawie powstał scenariusz filmowy. Ekranizacja została nominowana do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" (2013) oraz do nagrody Złotego Globu w kategorii "Najlepszy film zagraniczny" (2013). Film został także uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem (2012) i nominowany do Złotego Niedźwiedzia (2012). 15-letnia Karolina Matylda Hanowerska jest młodszą siostrą króla Anglii Jerzego III ... W 1766 roku została wysłana do Danii, aby poślubić dwa lata starszego od siebie króla Chrystiana VII. Życie ich obojga na rozwiązłym, kipiącym wręcz od namiętności i intryg duńskim dworze przybiera dramatyczny obrót przez nasilającą się chorobę psychiczną króla z jednej oraz miłość młodej królowej do inteligentnego i czarującego Johanna Struensee z drugiej strony. Struensee jest bowiem nie tylko uznanym królewskim medykiem, ale także człowiekiem o wyjątkowo silnej pozycji politycznej - po przyjęciu posady na królewskim dworze zostaje zaufanym poplecznikiem duńskiego monarchy, rozkochując w sobie młodą królową, samotną i nierozumianą zarówno przez poddanych, jak i przez małżonka. Znakomita książka duńskiej pisarki to powieść, w której wielkie idee stają się punktem wyjścia do miłosnej historii. Powieściowy świat Bodil Steensen-Leth to nie tylko uczucie dwojga ludzi, ale także zaangażowanie w oświeceniowe reformy kraju, dzięki którym los zacofanej Danii ma szansę ulec poprawie. Epizod oświeceniowego reformatora na duńskim dworze królewskim to dla Duńczyków jeden z najbardziej doniosłych momentów w historii ich kraju. Jednakże przyjaźń Struensee z chorym królem i jednoczesne wielkie uczucie do jego małżonki - klasyczny dworski mezalians - mogą prowadzić jedynie do tragicznego finału... Kim była owa Angielka, która jako duńska królowa Karolina Matylda zaangażowała się w jeden z najdziwniejszych trójkątów miłosnych w historii- Bodil Steensen-Leth odpowiada na to pytanie w iście mistrzowski sposób. Zaznacza jednocześnie, że scenariusz filmowy nie wykorzystuje wszystkich nietuzinkowych aspektów powieści - książka jest znakomitym poszerzeniem historii przedstawionej w filmie w reżyserii Nikolaja Arcela. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Bodil Steensen-Leth
  • 2014
  • 1
  • 340
  • 235
  • 162
  • 978-83-89981-71-8
  • 9788389981714
  • ZBBAC

Recenzje czytelników

Ksiązka - Kochanek królowej- Bodil Steensen-Leth.

Ocena:
Autor:
Data:
Autorka przenosi nas w czasy panowania króla Anglii Jerzego III.
Młodziutka Karolina Matylda Hanowerska wyjeżdża do Dani aby poślubić starszego od siebie króla Chrystiana VI.Czytając tą książkę przeżywałam razem z Karoliną przygodę romans i dramat
Książka jest napisana bardzo ciekawie wciąga czytelnika tak że nie można się od niej oderwać polecam tą książkę na ponure dni.
Czy ta recenzja była przydatna?

Kochanek królowej

Ocena:
Data:
Kochanek królowej- Bodil Steensen-Leth


Bodil Steensen- Leth przenosi nas w czasy panowania angielskiego króla Jerzego III. "Kochanek królowej" to książka opowiadająca historię piętnastoletniej Karoliny Matyldy Hanowerskiej siostry owego monarchy, która wyjeżdża do Dani z zamiarem poślubienia o dwa lata starszego od siebie króla Chrystiana VI.

Na duńskim dworze spotyka się z zacowaniem. Jej małżonek jest chory psychicznie, a jego "pomocnicy" ... wykorzystują królewskie słabości do rządzenia państwem. Poznajemy także Johann Struensee'a jako medyka Chrystiana. Wkrótce Karolina wpadnie w sidła romansu ze Struensee'em, który nie będzie tylko świetnym lekarzem, ale także przyjacielem duńskiego króla i prawą ręka w rządzeniu państwem.


Jak skończy się ta dramatyczna historia?

Czytając ten utwór przeżywałam razem z Karoliną jej przygody, romans i dramaty związane z byciem królową Dani. "Kochanek królowej" jest napisany bardzo ciekawie. Wciąga czytelnika i nie pozwala oderwać się od lektury.

Jest to świetna powieść historyczna pokazująca dwie strony bycia królem, wzloty i upadki, a także dążenie do władzy. Pomaga zrozumieć psychikę głównej bohaterki. Autorka umiejętnie pokazała przyczyny i skutki niektórych historycznych wydarzeń.

Bardzo dobrze został ukazany romans królowej Karoliny Matyldy, żony szalonego króla Danii Chrystiana VII z nadwornym lekarzem i tragiczne skutki tego związku.

Po film sięgnęłam bez większego przekonania. Ostatecznie jednak film szybko stał jednym z moich ulubionych - tak bardzo mi się spodobał, że obejrzałam go sobie drugi raz. Obsada jest naprawdę fantastyczna - zwłaszcza odtwórca roli Johanna Struensee'a (Mads Mikkelsen- Hannibal, Casino Royale).


Polecam serdecznie, zarówno książkę jak i film. Ten dramatyczny poniekąd trójkąt miłosny z tragicznym zakończeniem jest jedną z pereł w koronie duńskiej historii. Historia przedstawiona w "Kochanku królowej" opowiada nie tylko o miłości młodziutkiej królowej i niemieckiego lekarza, gdyż ukazuje jak dzięki oświeceniowym reformom sytuacja w Danii ulega poprawie, wychodząc z zacofania.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena