Koszyk 0
Opis:
Po sukcesie książki "Żyj wystarczająco dobrze" autorzy kontynuują serię i tym razem poruszają tematy związane z byciem w długoletnim związku: W jaki sposób dobieramy się w pary? Co się dzieje, kiedy mija faza zakochania? O co tak naprawdę się kłócimy, kiedy kłócimy się o przysłowiowe skarpetki? Co nam mówi o związku walka o pieniądze? Czym jest udany seks ... Czy romans zawsze oznacza koniec? Jak dzieci zmieniają związek? I dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy od związku idealnego? O tym wszystkim Agnieszka Jucewicz i Grzegorz Sroczyński rozmawiają z najlepszymi psychologami, psychoterapeutami i seksuologami: Bogdanem de Barbaro, Danutą Golec, Agnieszką Iwaszkiewicz, Bogdanem Wojciszke, Wojciechem Eichelbergerem, Andrzejem Depko, Alicją Długołęcką, Anną Tanalską-Dulębą i Stanleyem Ruszczyńskim. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Agora
  • miękka
Mniej Więcej
  • Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński
  • 2015
  • 248
  • 241
  • 156
  • *, 9788326813870
  • 9788326813870
  • ZCF7S

Recenzje czytelników

WYSTARCZY, że przeczytasz...

Ocena:
Autor:
Data:
Ja, Ta Mądra, jak o mnie mawiasz, skończyłam właśnie czytać. Tym razem żaden kryminał, coś z zupełnie innej półki – „Kochać wystarczająco dobrze” Agnieszki Jucewicz i Grzegorza Sroczyńskiego, dziennikarzy Gazety Wyborczej, właśnie wydane przez Agorę. Za swój punkt honoru uważam Ci tę książkę kupić, przekazać i dopilnować, żebyś przeczytała. Zanim to zrobię, coś Ci już o niej powiem, ale od razu uprzedzam, że w krótkich żołnierskich słowach nie da.

Aniu, to książka zupełnie nie w Twoim typie ... Nic tu o polityce, broni, polskich jednostkach specjalnych, czyli tego, co Ty, kobieta – żołnierz polskiej armii lubisz najbardziej. Książka podzielona jest na 15 rozmów, możesz je czytać w dowolnej kolejności, gdzie głównymi bohaterami są psychologowie, seksuolodzy i dziennikarze. Pytanie i odpowiedź, kolejne pytanie i kolejna odpowiedź o związki, relacje z najbliższymi ludźmi. Wiem, to wielki i mało zachęcający do przeczytania skrót tematu. Na czym więc polega WOW tej książki? Moim zdaniem na doborze pytań i prostocie wypowiedzi. Konkretne spostrzeżenia, przykłady sytuacji i ich analiza, czasem humorystyczne mrugnięcie okiem do czytelnika, które pozwala rozładować atmosferę powagi, bądź co bądź temat jest trudny. Powiedziałabym, że ta książka to taka prywatna sesja u kilku terapeutów naraz, ale nie Ty odpowiadasz na pytania lecz oni. Czytając tę książkę, będziesz próbować zrozumieć, dlaczego np. czasem lepiej nie mówić o zdradzie lub co daje nam bycie w związku. Nie twierdzę, że ze wszystkim trzeba się zgadzać ani tym bardziej od razu wdrażać w życie. Z pełnym przekonaniem mogę Ci jednak powiedzieć, że w książce poruszono wszystkie kwestie, które same już analizowałyśmy czy to we łzach, czy euforii przy okazji nowego związku. Warto posłuchać ludzi doświadczonych i wyciągnąć wnioski, w końcu lepiej uczyć się na cudzych błędach. Nie brakuje też w książce pytań, które z pewnością będziemy sobie jeszcze w życiu zadawać, jak choćby - jak narodzenie dziecka wpływa na związek? Odpowiedzi bywają też zaskakujące, zwłaszcza te w rozmowie o kłótniach, zdradzie i samotności.

I najważniejsze. Słowo – wytrych tego zbioru wywiadów to WYSTARCZY. Autorzy przekonują nas do tego, żeby porzucić mrzonki o idealnych związkach, a skupić się na tym, co po prostu wystarczy w nim mieć, żeby być usatysfakcjonowanym, a na partnera nie patrzeć, jak na największą pomyłkę życia. To jest książka dla Ciebie, która wciąż próbujesz stworzyć udany mariaż, dla mnie, która formalnie 7 miesięcy temu rozpoczęła etap: żona i dla każdej osoby, której leży na sercu udana, długoletnia osobista relacja. Co myślisz? Nuda? Przyjaciółko, wszystko robisz w życiu pod prąd, więc co to dla Ciebie wskoczyć na moment w inny nurt, choćby literatury. Niech ta książka będzie naszym wspólnym poligonem do słownych utarczek, przyjacielskich kłótni i niekontrolowanych wybuchów śmiechu, bo jest tego warta w całej swej 248 stronicowej objętości. Podążając za autorami…WYSTARCZY, że przeczytasz.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kochaj wystarczająco dobrze, Aniu...

Ocena:
Autor:
Data:
"Kochaj wystarczająco dobrze". To książka dla Ciebie, Aniu. Chciałbym Ci ją polecić, ale pozwól, że najpierw opowiem Ci pewną historię:

Wiesz, że w zeszłym roku byłem w szpitalu. Na łóżku obok leżał pan Władysław. Miał otwarty umysł, ale ciało słabe jak źdźbło trawy. Pomagałem Mu, z ochotą słuchałem Jego opowieści. O dzieciństwie, młodości, o miłości do jego żony - pani Sabiny.

Kiedy Ona siedziała przy Jego łóżku biła od nich niesamowita jasność i jedność ... Nie wstydzili się bliskości. Mimo starości ich pocałunki były prawdziwe, intymne, piękne. Kiedy to robili nie widziałem w nich pary staruszków, ale przystojnego ułana i piękną kelnerkę.

Pan Władysław zgasł. Pięknie. Ze swoją ręką w ręku żony. Nie płakała. Powiedziała mu tylko "do zobaczenia". Później dowiedziałem się, że i Ona umarła. Z tęsknoty. Kiedy byłem na Jej pogrzebie czułem w sercu radość. Ci ludzie, którzy tak się kochali, znów są razem, razem wzbili się ku wieczności. A ich historia będzie inspirować innych. Ich dzieci, wnuki i mnie, któremu było dane towarzyszyć im w ostatnich chwilach. To był największy dar, jaki mogłem od Nich dostać. Dar doskonałej miłości.

Co z tą historią ma wspólnego "Kochaj wystarczająco dobrze?". Wiem, że masz wątpliwości, czy "R" jest tym jedynym. Czy wkładać w Waszą relację całą swoją energię. Ale wiem też, że go kochasz. To widać, Aniu. Może po prostu nie wierzysz w miłość. Taką do grobowej deski. Ja, dzięki moim Bohaterom wiem już, że taka miłość jest możliwa. Czas, żebyś i Ty, Aniu, w to uwierzyła. Możesz usiąść wygodnie w fotelu i razem z "Kochaj wystarczająco dobrze" wyruszyć w podróż po swoich emocjach. Pomyśleć o "R"; o intymności; o akceptacji trudnych chwil w związku; o tym, co jest dobre a co można i co warto naprawić. Nie musisz iść ze swoimi wątpliwościami do terapeuty. Masz teraz książkę. Książkę, która na pewno nie będzie remedium na wszystkie Wasze problemy, ale która może wskazać drogę. Drogę do prawdziwego, pełnego przeżywania Waszego uczucia. Może kiedyś będziecie dla swoich bliskich "Panem Władysławem" i "Panią Sabiną". Bardzo Wam tego życzę. Kochajcie się wystarczająco dobrze. Będzie cudownie, zobaczysz...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena