Koszyk 0
Opis:
Miłość jest przeznaczeniem, ale nie wytycza drogi na całe życie. Bywa, że pojawia się tam, gdzie jej nie oczekiwano, zmienia lub porzuca obiekt uczuć, niesie ze sobą namiętność bądź nudę przyzwyczajenia, nieraz utrzymuje się na niej „leciutki nalot nienawiści”. Autorka wypełnia przestrzeń między „kocha” a „szanuje” wielością odcieni uczuć ... i relacji. W jednym z opowiadań pisze, że „przypomina to bardziej chwytanie czegoś w powietrzu niż budowanie historii”. Opowiada o przeszłości, tworzy prawdopodobne scenariusze, ale nie namawia do poszukiwania prawdy o przyszłości za wszelką cenę: „Nie pytaj, bo wiedzieć nie trzeba… co gotuje nam los, tobie i mnie”.Munro pokazuje, jak głębokie i niepowtarzalne może być życie zwykłych ludzi zawieszonych między prowincją a miastem, wiarą a bezbożnością, historią własnego życia a zapisanym gdzieś losem.Munro podgląda swoich bohaterów zatrzymanych w kadrach pomiędzy poobiednim zmywaniem naczyń a decyzjami, które na zawsze zmienią ich los.Piotr Stasiak, „Polityka”Jonathan Frazen, wybitny realistyczny pisarz amerykański, składając Munro hołd w „New York Timesie” napisał, że w jej pisarstwie chodzi przede wszystkim o samą przyjemność opowiadania”.Juliusz Kurkiewicz, „Gazeta Wyborcza”Tytuł nawiązujący do dziecięcej wyliczanki, świadczy o nieprzewidywalności losu postaci. Autorka czerpie z dokonań realistów. Wiernie odtwarza rzeczywistości, dba o detale, a jednocześnie bawi się tą konwencją ,włączając do swoich opowieści oniryczne wątki. Na jedno z opowiadań z tomu "Kocha, lubi, szanuje", zdaniem krytyków najlepszej książki Munro, "The New Yorker" poświęcił aż pół numeru. Czy można wyobrazić sobie lepszą rekomendację?Damian Gajda, Onet.pl. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Alice Munro
  • 2015
  • 448
  • 197
  • 127
  • *, 9788308054918
  • 9788308054918
  • ZCENJ

Recenzje czytelników

Krótkie historie o miłości

Ocena:
Autor:
Data:
Alice Munro to kanadyjska pisarka, która zajmuje się głównie pisaniem opowiadań. Uważana jest za jedną z najznakomitszych autorek krótkich form literackich. Zapewne wielu z was miało już przyjemność poznać jej twórczość, jedni z was ją cenią, inni nie. „Kocha, lubi, szanuje…” to moje pierwsze spotkanie z autorką i muszę przyznać że całkiem udane.

Książka zawiera w sobie dziewięć historii, z których każda opowiada o miłości. O miłości w najróżniejszych formach. Każde opowiadanie jest inne ... ma inny przekaz i sens. Jednak to co je łączy to właśnie miłość. Munro z niezwykłą precyzją nakreśla nam losy swoich bohaterów, sprawiając że stają się wyjątkowo realni i namacalni. Każda historia zmusza do refleksji, powoduje że zatrzymujemy się na chwilę by pomyśleć. Tą książkę trzeba dawkować stopniowo i umiarkowanie, delektować się nią. Każde zdanie zawiera w sobie bogactwo treści, język jest lekki, dzięki czemu książkę czyta się wyjątkowo szybko i przyjemnie.

Autorka pokazuje jak niepowtarzalne potrafi być życie zwykłych ludzi, jak z banalnej na pozór historii można stworzyć głęboką i barwną opowieść. Poznajemy kobietę chorą na nowotwór, która u progu swojego życia poznaje młodego mężczyznę który pomimo jej choroby okazuje jej swoje zainteresowanie, dając ciepło i odrobinę uczucia, którego nie okazywał jej mąż. Poznajemy dwójkę ludzi, którzy w dzieciństwie byli nierozłączni. Po latach los sprawia że spotykają się ponownie, przez co kobieta uświadamia sobie swoją stratę. Mężczyzna dzieli się z nią swoją tragedią, która naznaczyła go do końca życia. Oboje wiedzą że ich miłość nigdy nie będzie miała szansy rozkwitnąć. Poznajemy również pewną mężatkę, która poprzez romans uświadamia sobie że jej małżeństwo od dawna nie funkcjonuje tak jak powinno, daje się porwać emocjom i namiętnością, które od dawna w sobie tłumiła.

Wszystkie opowiadania splata ze sobą miłość, to ona gra tutaj pierwsze skrzypce, ona jest wyznacznikiem tych historii. W końcu to ona jest najważniejsza w życiu każdego człowieka. Autorka z niesamowitą delikatnością porusza również temat choroby i śmierci. Widzimy jak zachowują się ludzie w obliczu tragedii które ich dotykają, jak zmienia się ich życie i codzienność. Jest testem dla ich uczuć i miłości która ich łączy. Munro dotyka tematów trudnych i bolesnych, ale jakże prawdziwych i realnych, wplata w to niezwykle barwne opisy otoczenia, dzięki czemu czytanie staje się prawdziwą ucztą dla zmysłów. Ten mały, aczkolwiek istotny element jest wspaniałym dopełnieniem całości, tworząc niezwykle subtelne i wyrafinowane dzieło.

Alice Munro jest mistrzynią słowa, potrafi rozbudzić emocje i poruszyć serce do głębi. Jeśli kochacie krótkie historie o miłości, to „Kocha, lubi, szanuje…” jest dla was stworzona. Oczaruje was i nie pozwoli o sobie zapomnieć. Pomimo iż nie jestem zwolenniczką opowiadań, to muszę przyznać że naprawdę bardzo dobrze czytało mi się tą książkę. Jestem pewna że jeszcze nie raz sięgnę po twórczość autorki. I was do tego zachęcam, bo naprawdę warto.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niepowtarzalny styl

Ocena:
Autor:
Data:
W tej kolekcji opowiadań Alice Munro osiągnęła nowe szczyty tworzenia narracji, wyczarowała "żywych" bohaterów, wygrała walkę z czasem. Każdą składową tego zbioru (bez jakiekolwiek wyjątku) połyka się w jednej chwili, nie mogąc przestać pochłaniać kolejnych zdań, coraz szybciej przewracając stronę za stroną. Słowa wnikają głęboko do wnętrza naszego umysłu i sieją totalne spustoszenie...

Czasem trudno zespolić się z krótkimi historiami i ich bohaterami. Niektórzy twierdzą ... że nie ma podczas ich lektury zbyt wiele czasu, aby mogli zaangażować się emocjonalnie, ponieważ opowiadania zbyt szybko się kończą. W przypadku prozy Alice Munro taka sytuacja mi się nie zdarzyła. Tworząc krótkie formy noblistka robi to w taki sposób, że zostałam wprost zalana emocjami. I to nie pierwszy raz, ponieważ to moje wtóre spotkanie z jej twórczością. Tym razem autorka skupiła się na kwestiach trudnych do opisania słowami - miłości, przyjaźni, nienawiści, małżeństwie, męskości i kobiecości.

Historie przedstawiają niby tylko urywki, migawki z monotonnego życia. Jednak gdy się kończą okazuje się, że niosą ze sobą ukryte przesłanie. Niektóre opowiadania przytłaczają, inne doprowadzają do wyczerpania emocjonalnego. Ukazują dramat relacji międzyludzkich, podkreślają nieuniknioność rozczarowań, kompromisów, ludzką skłonność do krytykowania wad i jednoczesny brak pochwał w kwestii zalet. Bohaterowie tu nakreśleni nie wydają się szczęśliwi. Przepełnia ich smutek. Drażni trochę stronniczy obraz mężczyzn. Dominujących, lekceważąco odnoszących się do kobiet. Całość sprawia wrażenie zbioru pełnego goryczy. Niepokojącego, prowokacyjnego. Kilka razy byłam zaskoczona szczerością tych historii, zdając sobie sprawę, że pewnych tematów nie porusza się zbyt często w literaturze.

Trzeba przyznać, że Alice Munro jest wspaniałym rzemieślnikiem. Jej język jest subtelny i niezwykle bogaty. Używane przez nią słowa są wieloznaczne. Jej proza jest tak dopracowana, że sprawia wrażenie wielogodzinnych zmagań z językiem. To powoduje, że te 20/30 stronicowe historie nic nie tracą na przekazie w stosunku do obszernych powieści. Autorka potrafi zaskoczyć czytelnika, nie tylko narracją lub manipulacją czasem, ale także nieoczekiwanym rozwojem poszczególnych historii oraz wykorzystanymi tu motywami. Jej opowiadania są jak podróż balonem. Mimo że poruszamy się powoli to odkrywamy tak wiele nowego. Nie jest to lektura lekka, ale sprawiła, że zaczęłam zastanawiać się nad relacjami z bliskimi osobami...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena