Koszyk 0
Opis:
Książka nie zajmuje się postacią Naczelnika jako polityka, wojskowego czy męża stanu. Opowiada o jego związkach z kobietami, które trwały u jego boku, towarzyszyły mu w życiu i działalności konspiracyjnej i kochały go nawet wówczas, gdy on je odtrącił. Galerię pań ważnych w życiu Marszałka otwiera jego matka, jedyna kobieta, którą kochał naprawdę, a następnie przedstawione zostały sylwetki Leonardy Lewandowskiej, jego "syberyjskiej ukochanej", pierwszej żony Marii Juszkiewicz ... dla której zmienił wyznanie oraz jego ostatniej małżonki - Aleksandry Szczerbickiej. Jeden z rozdziałów poświęcony jest Kazimierze Iłłakowiczównie, osobistej sekretarce Marszałka, która także była zafascynowana nim jako mężczyzną. Przegląd dam serca Piłsudskiego zamykają Leokadia Lewandowska, piękna lekarka, towarzysząca mu podczas wyjazdu na Maderę oraz jego ostatnia fascynacja - Jadwiga Burhardt. Piłsudski, jak wszyscy wybitni ludzie, nie był łatwy we współżyciu, o czym boleśnie przekonały się wszystkie jego partnerki. Biografowie Piłsudskiego zauważają w każdym z jego związków trzy zasadnicze fazy: pierwsze zauroczenie, które przeradzało się w głęboką fascynację, potem następowało pogłębienie więzi uczuciowej oraz intelektualnej, a następnie postępująca obojętność. Kobiety swego życia traktował bardzo instrumentalnie, a one nigdy nie przestały kochać tego nietuzinkowego, fascynującego mężczyznę. Uczucie było na tyle silne, że dwie z nich wolały umrzeć, niż żyć ze świadomością odtrącenia przez niego. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Bellona
 • miękka
Mniej Więcej
 • Iwona Kienzler
 • 2012
 • 0
 • 304
 • 205
 • 145
 • 9788311123793
 • 9788311123793
 • ZAOI0

Recenzje czytelników

Marszałek i jego kobiety.

Ocena:
Autor:
Data:
Marszałek i jego kobiety.
Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego- Iwony Kienzler

Do książki Iwony Kienzler podszedłem z pewnymi obawami. Nie wiedziałem czy owa publikacja będzie dotyczyła bardziej perspektywy jak Piłsudski traktował kobiety czy będzie to biografia kilku kobiet, które odegrały znaczą rolę w jego życiu ... Po przeczytaniu pierwszych stron zostałem jednak uspokojony - autorka konstruuje swoją opowieść w formie wspólnej podróży z marszałkiem przez jego bogaty żywot zwracając szczególną uwagę na kobiety, które mu towarzyszyły.
W książce odnajdziemy Piłsudskiego nie tylko, jako męża narodu, bojownika o niepodległość oraz wytrawnego polityka, ale także, jako człowieka rozdartego pomiędzy trudami życia, ukochanymi kobietami a jego największą miłością, czyli wolną Polską. Zapoznamy się z młodością marszałka, w której najważniejszą kobietą zawsze była matka Maria. Wyruszymy z nim na zsyłkę do Syberii gdzie, jako młodzian poznał swoją pierwszą ukochaną. Poznamy jego pierwsze kroki polityczne oraz niepodległościowe, jego pierwszą i drugą żonę oraz kolejne kobiety w jego życiu. Nie żeby było ich tak wiele. Marszałka, co jest często podkreślane w książce, nigdy nie interesowały związki czysto fizyczne. Najważniejsza dla niego była fascynacja intelektualna i fizyczna. Dlatego każdy związek, w jaki się wdał, trwał długo i przebiegał w formie wielkiej fascynacji, a po dłuższym czasie ulegał stopniowemu ochłodzeniu. Tak jak wspomniałem w książce przeczytamy o matce Piłsudzkiego - kobiecie, którą kochał po kres swego życia, syberyjskiej ukochanej, której wcześniejszy wyjazd z zsyłki pokazał, że miłość na odległość nie zdaje testu, pierwszą żonę marszałka, przy której dowiadujemy się jak prywatna tragedia może odsunąć od siebie obojga ludzi, drugą żonę - matkę jego córek, od której Piłsudzki nie potrafił odejść oraz piękną lekarkę, którą zafascynował się w ostatnich latach swego życia.
W książce przeczytamy także o platonicznej miłości jego osobistej sekretarki jednocześnie wybitnej poetki oraz kobiecie nazwanej przez autorkę ostatnią fascynacją Piłsudzkiego, o której raczej mało wiadomo a jej związek z marszałkiem jest podważany przez wielu historyków.
Książkę „Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego” czyta się przyjemnie i nie trzeba być ani znawcą historii ani polityki drugiej Rzeczpospolitej by publikacja okazała się dla nas świetną lekturą. Zaznaczam jednak, że wszelkie wątki historyczne poruszone w książce są zsunięte na drugi plan, więc osobie o znikomej wiedzy o zaborach i drugiej RP ta książka nie wyjaśni działań Piłsudskiego w tamtym okresie.
Harnaś
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena