Koszyk 0
Opis:
Opowieść o wojennym dzieciństwie Wiesława Adamczyka spędzonym na Syberii i naznaczonym barbarzyństwem sowieckim. Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę. Skrajnie trudne warunki życia w Kazachstanie, głód ... karkołomna ucieczka z ZSRR, śmierć matki, obozy dla uchodźców, rodziny zastępcze - tę drogę, tak jak Autor, przeszło tysiące Polaków. W pasjonujących wspomnieniach Wiesław Adamczyk oddaje głos ofiarom sowieckiego barbarzyństwa. Bezkompromisowa, przejmująca opowieść jest zapisem utraty dziecięcej niewinności i zmagań z rozpaczą, przez które przechodził mały chłopiec. W opracowaniach dotyczących II wojny światowej często przemilcza się tę mroczną kartę europejskiej historii, pozostającą w cieniu Holokaustu. Wydarzenia na niej zapisane wciąż jeszcze czekają, by w pełni oddać im historyczną sprawiedliwość. "Znam wiele opisów syberyjskiej odysei oraz innych zapomnianych wojennych dziejów. Żaden jednak nie jest bardziej pouczający, wzruszający i piękniej napisany niż Kiedy Bóg odwrócił wzrok " - z Przedmowy Normana Daviesa. Wiesław Adamczyk mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest emerytowanym chemikiem oraz doradcą podatkowym. A także uznanym sportowym brydżystą. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Wiesław Adamczyk
 • 2012
 • 1
 • 352
 • 225
 • 150
 • 97883-7510-4028
 • 9788375104028
 • ZAH0R

Recenzje czytelników

Tylko ofiary się nie mylą

Ocena:
Autor:
Data:
Wiesław Adamczyk był dzieckiem gdy sowieci wtargnęli do jego domu rodzinnego i wraz z rodzeństwem i matką zapędzili go do transportu do łagrów. I tu zaczyna się jego przejmująca opowieść. Opowieść dziecka.
Książka jest godna polecenia ponieważ jest opowiadana z innej perspektywy niż najsłynniejsze w tym temacie pozycje. Dziecko widzi wszytko, lecz widzi to inaczej niż dorosły. Przeżywa inaczej ... Ważnym tematem w książce jest Katyń i to jak poszukiwanie zaginionych na wojnie staje się niewyobrażalną krzywdą. Jak zatajenie prawdy o Katyniu przez władze Radzieckie jest dla ofiar niezapomnianą zbrodnią. Adamczyk pisze o traumie jaką dziecko wynosi z wojny.
Dla mnie książka była osobistą wędrówką przez dzieciństwo jakie musiała mieć moja babcia, która przeszła te samą drogę, a która nie miała dogodności spisania swoich wspomnień.

We wspomnieniach Adamczyka urzekła mnie heroiczna postawa matki, wciąż opisywana jakby przypadkiem, jakby wszystko czego dokonała było zwyczajne, a przecież ona walczyła bez wytchnienia o życie dla swoich dzieci. I jej walka była walką codzienną: o kawałek chleba, o lepsze lokum, o przeniesienie, o szkołę, o strzępek informacji, aż wreszcie o prawo opuszczenia Związku Radzieckiego.

Opowieść uzupełniają fotografie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Fantastyczna

Ocena:
Autor:
Data:
Wzruszająca i dająca wiele do zrozumienia historia dla każdego.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena