Koszyk 0
Opis:
Marysia, Marta i Magda. Przez jakiś czas bardzo sobie bliskie, jednak ich dziecięca przyjaźń nie przetrwała rozstania. Po latach spotykają się ponownie. Przy grzanym winie w Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem okazuje się, że każda z nich ukrywa tę samą tajemnicę. Maria, Marta i Magdalena postanawiają zamknąć trudny rozdział swojego dzieciństwa w sposób niekoniecznie zgodny z ogólnie przyjętymi normami społecznymi. Dokąd zaprowadzi je ta droga? Ci ... którzy czytali Poduszkę w różowe słonie lub Sukienkę z mgieł, w Karminowym szalu odnajdą również bohaterów poprzednich powieści Joanny M. Chmielewskiej. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • miękka
Mniej Więcej
  • Joanna M. Chmielewska
  • 2013
  • 230
  • 205
  • 145
  • 978-83-7779-138-7
  • 9788377791387
  • ZAVQR

Recenzje czytelników

Otulone ciepłym szalem przyjaźni

Ocena:
Autor:
Data:
Początkowo myślałam, że Joanna M. Chmielewska i autorka poczytnych kryminałów to ta sama osoba. Tylko to „M” w środku jakoś mi nie pasowało. W końcu okazało się, że panie Chmielewskie są dwie i w dodatku obie piszą książki. Autorka „Karminowego szala” stawia w swojej twórczości na opowieści obyczajowe oraz bajki dla dzieci. Omawiana przeze mnie książka jest trzecią powieścią w jej dorobku skierowaną do kobiet w każdym wieku ... Wszystkie trzy tomy łączy ze sobą pewne magiczne miejsce – Piwnica pod Liliowym Kapeluszem.
Marta, Magda i Marysia poznały się w uzdrowisku dla dzieci. Ich przyjaźń nie przetrwała próby czasu i drogi całej trójki rozeszły się jeszcze w dzieciństwie. Wiele lat później kobiety umawiają się na spotkanie w Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem. Przy grzanym winie wspominają dawne czasy i dziecięce zabawy. W trakcie spotkania wychodzi na jaw, że dziewczyny łączy pewien trudny sekret, który miał wpływ na całe ich późniejsze życie. Razem postanawiają odnaleźć małżeństwo, które kiedyś pracowało w uzdrowisku, aby rozliczyć się z przeszłością.
Marta jest perfekcjonistką. Jako jedyna z przyjaciółek ma stabilną sytuację rodzinną. W jej małżeństwo z Krzysztofem wkradła się rutyna. Oboje żyją bardziej obok siebie, niż razem. Wydaje się, że łączą ich tylko dzieci – Klaudia i Filip. Kobieta bierze na siebie zbyt wiele obowiązków służbowych i domowych. Tym samym wypala się wewnętrznie i zaczyna odczuwać wokół siebie pustkę.
Magda jest zatwardziałą singielką. Ma fajną pracę w agencji reklamowej, cały czas imprezuje i zmienia facetów jak rękawiczki. Nagle zauważa, ze została sama na placu boju, bo wszystkie koleżanki prowadzące podobny tryb życia nagle powychodziły za mąż i mają maleńkie dzieci. Wokół Magdaleny cały czas kręci przyjaciel z dawnych lat, ale kobieta wie, że miłość niesie ze sobą ryzyko, a związek wymaga zaangażowania, którego Magda woli unikać.
Maria jest typową szarą myszką. Cały czas ciąży na niej trudna relacja z ojcem – wojskowym, przed którym dziewczyna uciekła do zakonu. Marysia marzyła o wyjeździe na misje i ratowaniu świata, jednak reguła zakonna wymagająca posłuszeństwa była dla niej za trudna. Kobieta porzuciła klasztorne mury i wybrała dla siebie zawód nauczycielki matematyki. Nadal pozostaje singielką, bo jakoś nie potrafi porozumieć się z mężczyznami. Ponowne spotkanie z dawnymi koleżankami staje się momentem przełomowym, ponieważ dzięki niemu Maria decyduje się wysunąć nieco głowę ze skorupy, w której żyje.
W powieści teraźniejszość cały czas przeplata się z przeszłością dzięki temu jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami. Do samego końca nie wiadomo jaką tajemnicę ukrywają bohaterki. Mówiąc szczerze spodziewałam się jakiegoś banalnego rozwiązania, dlatego też zakończenie faktycznie mnie zaskoczyło i nadało nowy sens właśnie przeczytanej historii. Głównym tematem powieści jest miłość i przyjaźń, jednak autorka zadaje sobie trud i stara się wystrzegać starych, ogranych sztuczek. Co prawda zdarza się kilka przewidywalnych scen, ale jako całość „Karminowy szal” wypada bardzo dobrze. W trzech momentach autorce pomyliły się imiona bohaterek, co nie zostało wyłapane prze korektę, a mi sprawiło przyjemność, bo zazwyczaj jestem ślepa na wszelkiego rodzaju błędy w książkach.
„Karminowy szal” polecam wszystkim przedstawicielkom płci pięknej, a najbardziej tym, które tak jak ja nie wierzą w przyjaźń i choć przez chwilę chcą poczuć, że jednak relacje tego typu są możliwe.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Przeszłość, teraźniejszość, przyszłóść

Ocena:
Autor:
Data:
Jak wielkie ma znaczenie doświadczenie zdobyte w dzieciństwie. Rodzimy się z czystą kartą. Tabula rasa. To, co przeżywamy, doświadczamy kształtuje nas. Wpływa nieodzownie na naszą przyszłość. Zła przeszłość może nas prześladować przez lata. Oby więc nasze dzieciństwo było szczęśliwe i beztroskie.

Marta, Maria i Magdalena po wielu latach spotykają się ponownie. Kiedyś jako małe, chorowite dziewczynki razem mieszkały i uczyły się w ośrodku rehabilitacyjnym. Teraz są już dorosłymi kobietami ... Są dojrzałe. Każda poukładała sobie życie. Wydaje się jednak, że to jak ono wygląda nie do końca jest tym, czego chciały i oczekiwały, o czym marzyły będąc dziećmi.

Marta pracuje w urzędzie. Ma męża Krzysztofa i dwoje dzieci, Klaudię i Igora. Wszystko w jej życiu zdaje się być poukładane. Sama jest perfekcjonistką. Skupiona na rodzinie, swoje pragnienia i potrzeby odsuwa na dalszy plan. Do życia podchodzi zadaniowo. Nie ma w nim miejsca na pomyłki i marnotrawienie czasu. A jednak Marta tęskni, tęskni za czymś nieodgadnionym. Czegoś brakuje w tym jej niesamowicie poukładanym świecie.

Maria jest nauczycielką. Jest zamknięta w sobie, niepewna i jakby zakłopotana swą własną obecnością na świecie. Ma pragnienia i marzenia, lecz zawsze na drodze ku nim staje strach, który jest niczym Marii cień. Czuje go zawsze. On blokuje wszelkie jej działania. Nie pozwala żyć tak, jak by sama chciała.

Magdalena jest specjalistką od reklamy. Jest wolnym ptakiem. Nie chce się z nikim wiązać. Chce swobody i braku zobowiązań. Jest ambitna i przebojowa. Wydaje się spełniona, lecz i jej czegoś brakuje. I się boi. Boi się kogoś pokochać.

Po opuszczeniu ośrodka rehabilitacyjnego bohaterki na wiele lat straciły ze sobą kontakt. Ponownie spotkają się w Piwnicy Pod Liliowym Kapeluszem, miejscu niezwykłym, wręcz magicznym. To tu wszystko wydaje się możliwe. Przy grzanym winie strachy z dzieciństwa zdają się być mniejsze a w trzech bohaterkach, niegdyś słabych dziewczynkach, rodzi się odwaga i chęć stawienia im czoła.

Maria, Marta i Magdalena postanawiają rozliczyć się w końcu z przeszłością i zakończyć to, co kiedyś rozpoczął ktoś inny, na zawsze zmieniając ich los. By go odmienić muszą stawić czoła demonom przeszłości i podjąć walkę o siebie. Czas na pozamykanie wszystkich drzwi i okien. Czas wyciągnąć trupa z szafy i rozsypać go w proch. Czy poradzą sobie z dramatycznymi przeżyciami z dzieciństwa? Czy pokonają strach i rozpoczną nowy rozdział swego życia? Czy ta walka je wzmocni, zmieni i sprawi, że po latach odzyskają nie tylko siebie, ale i dawną przyjaźń? Warto się o tym przekonać.

Karminowy szal Joanny M. Chmielewskiej to ciekawa, mądra i poruszająca książka. Autorka stworzyła powieść, którą chce się przeczytać od początku do końca. Chłonie się z nieniknącym zainteresowaniem każde zdanie.

Autorka pięknie i wyczerpująco buduje bohaterów powieści, zwłaszcza trzy główne bohaterki - Martę, Marię i Magdalenę. Każda z głównych postaci jest pełna. Ma przeszłość i teraźniejszość a czytelnik nie może doczekać się, by poznać jej przyszłość. Odnosi się wrażenie, że czytamy o osobach, które naprawdę istnieją. Są tak bardzo bogate charakterologicznie, że zdają się być realne i namacalne.

Joanna M. Chmielewska zasługuje na pełne uznanie również za poruszenie w powieści tak bardzo delikatnego i trudnego zarazem tematu. Nieczęsto się to zdarza. Autorka pisze o ważnym i często jeszcze lekceważonym w naszym społeczeństwie problemie. Pisze o tym w sposób bezpośredni i jednocześnie bardzo subtelny.

Książkę czyta się z zapartym tchem. Tajemnicę odkrywa się stopniowo. Powieść wciąga całkowicie i nie sposób oderwać się od historii trzech bohaterek przed rozwikłaniem zagadki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena