Koszyk 0
Opis:
Niedługo Wielkanoc i Simona nie może się doczekać, żeby spędzić tydzień z babcią w Åhus. Jednak dzieje się coś niepokojącego. Babcia jest ciągle zmęczona i zamyślona, a w ogrodzie ktoś po kryjomu przesuwa z miejsca na miejsce kamienne figury. Od kiedy dom babci odwiedza tajemniczy intruz, osobliwe posągi nie dają o sobie zapomnieć, a Pokój Westchnień zdaje się nosić ś ... lady czyjejś obecności, Simona zaczyna się czuć tam nieswojo. Wszystko wskazuje na to, że Simona, Billie i Aladdin muszą rozwiązać kolejną zagadkę sprzed lat. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Karina Ohlsson
  • 2016
  • 216
  • 195
  • 125
  • 978838008-249-6
  • 9788380082496
  • ZDESW
  • 14-16 lat, 17-99 lat

Recenzje czytelników

NIE TYLKO DLA DZIECI

Ocena:
Autor:
Data:
„Kamienne anioły” Cristiny Ohlsson to ostatnia część trylogii „Szklane dzieci”. Może jednak autorka pokusi się o napisanie kolejnych tomów, gdyż jej książki idealnie trafiają w gusta młodych czytelników (starszych również – z ręką na sercu przyznam, że polubiłam trójkę małych bohaterów i chętnie poznałabym ich kolejne perypetie).

Trzeci tom, podobnie jak dwie poprzednie części, stanowi odrębną całość – można czytać go bez znajomości wcześniejszej fabuły ...
Tym razem akcja skupia się wokół Simony, która przed Wielkanocą przyjeżdża do mieszkającej samotnie w wielkim domu babci. Już pierwszego dnia zaczynają dziać się podejrzane rzeczy. Dziewczynce wydaje się, że słyszy dziwne odgłosy, w ogrodzie pojawia się tajemniczy osobnik, a znajdujące się przed domem kamienne posągi zaczynają… zmieniać swoje położenie. W wyjaśnieniu zagadkowych zjawisk pomagają Simonie przyjaciele, Billie i Aladdin. Tak jak w poprzednich tomach, cała trójka musi wykazać się odwagą, pomysłowością i sprytem, by ostatecznie odkryć tajemnicę sprzed lat.

Akcja niezmiennie trzyma w napięciu i stopniowo narasta. Cristina Ohlsson kolejny raz udowodniła, że jest mistrzynią suspensu i znajomości dziecięcej psychiki.
„Kamienne anioły” to jednak nie tylko historia z dreszczykiem i detektywistycznym zacięciem. To również wzruszająca, piękna i mądra powieść o więziach między ludźmi, o relacjach między dziećmi i dorosłymi, których świat najmłodszym często trudno jest zrozumieć.
W całej trylogii autorka nie stroni od trudnych tematów związanych z chorobą i śmiercią bliskich, z żałobą, smutkiem, problemami finansowymi rodziców, a także z odmiennością kulturową – tematem jak najbardziej na czasie. Co ważne, pani Ohlsson nie traktuje tych problemów pobieżnie, są one udziałem i dorosłych, i dzieci, które nie żyją w oderwaniu od rzeczywistości, stopniowo dojrzewają i poznają otaczający świat wraz z jego radościami i dramatami.

Całość napisana jest lekko, przystępnie, a jednocześnie ciekawie i z wyczuciem.
Polecam jako rozrywkową i jednocześnie głęboką lekturę, po którą mogą sięgnąć czytelnicy w wielu od lat kilku do stu (i więcej):)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

Ocena:
Autor:
Data:
Tegoroczną Wielkanoc Simona planuje spędzić u boku samotnej babci, kobiety mieszkającej w wielkim gmachu pełniącym niegdyś rolę hotelu. Dziewczyna nie ma jednak pojęcia, że sprawy mocno się skomplikują, a ona stanie po środku śledztwa, które będzie wymagało zaangażowania. Otrzymując w prezencie stary magnetofon odkrywa, że rejestruje on niesłyszalne w rzeczywistości głosy. Czy ktoś chce jej coś przekazać? Przesuwające się posągi, tajemniczy Pokój Westchnień i przeczucie bycia obserwowanym ... Co dzieje się w domu babci i czy Simona będzie w stanie temu sprostać? Ściągając Billie i Aladdina, dziewczyna rusza na poszukiwania przyczyny dziwnych zjawisk. Życie pędzi jednak w swoim własnym, nieplanowanym kierunku i już niedługo bohaterka będzie musiała stanąć oko w oko z trudną prawdą.

Trzeci tom przygód młodych przyjaciół i kolejna zmiana wiodącego prym bohatera, tym razem wprowadzająca w światło reflektorów postać Simony. Stęskniona za znajomymi, buntująca się przeciwko zabieganym rodzicom pragnie dotrzymać towarzystwa samotnej babci, a ta ma jej do przekazania kilka ważnych wiadomości. Bystra, inteligentna i dociekliwa nastolatka wydaje się aż nazbyt dojrzała jak na swój wiek. Dzięki temu dotrze jednak tam, gdzie wielu nie chciałoby nawet zaglądać.

Z kolei jej babcia, kobieta mierząca się z atakującą z ukrycia chorobą, wydaje się osobą bardzo tajemniczą, jakby skrywającą sekrety, po które Simona decyduje się sięgnąć. Czy starsza kobieta wie o czymś, czego nie chce powiedzieć? A może to jej wnuczka przekaże jej informacje, o których dotąd nie miała pojęcia?

Wielki, opustoszały budynek niefunkcjonującego już teraz hotelu, wywołujące dziwne wrażenie posągi stojące przed domem, stare, znalezione listy i wciągający taśmy magnetofon, podarunek od babci, który pozornie nic nie warty okazuje się mieć ogromne znaczenie. Klimat grozy panujący w książce buduje niezbędne napięcie, a nawarstwiające się zjawiska nie pozostawiają wątpliwości kreując jedno stwierdzenie. W tej całej plątaninie zagadek coś po prostu nie pasuje.

Autorka skonstruowała powieść wyzbytą przemocy, a jednak uruchamiającą pokłady strachu i wywołującą dreszczyk emocji. Kierowana do młodszej młodzieży historia ze zjawiskami paranormalnymi w tle do końca wzbudza wątpliwości, czy aby za niewyjaśnione wydarzenia odpowiada coś, czego, nie jesteśmy w stanie racjonalnie wytłumaczyć bądź po prostu mający jakiś konkretny motyw człowiek. Tym razem dodatkowo w fabułę został wpleciony jakże ludzki motyw - choroba i ryzyko śmierci. Odbiorca książki przeżywa więc nie tylko niezwykłą przygodę, ale i wyciąga wnioski, naturalne i prawdziwe pośród całej tej utrzymanej na granicy wiarygodności i fałszu treści.

Przystępny, prosty styl, umiarkowana ilość opisów, ułatwiająca czytanie czcionka i fabuła, która wciąga. Tą część, jak i poprzednie, można traktować jako samodzielnie funkcjonującą powieść, z którą da się zapoznać nie znając poprzednich tomów serii. „Kamienne anioły” to historia z dreszczykiem, lekka powieść, którą bez wahania polecę młodzieży, choć niekoniecznie tej starszej. To jedna z takich książek, którą można kupić nastolatkowi jako dowód na to, że czytanie może być fantastyczną przygodą.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena