Koszyk 0
Opis:
Od tej książki zaczęła się w latach dziewięćdziesiątych ogólnoświatowa fascynacja prehistorycznym światem dinozaurów. Na wyspie w pobliżu Kostaryki powstaje Jurassic Park. Jego największą atrakcją są żywe dinozaury, które zostały sklonowane z DNA pobranego ze skamieniałych insektów. Stworzony przez człowieka ekosystem wymyka się spod kontroli. Wbrew woli twórcó ... w dinozaury wydostają się na wolność, polując na inne stworzenia oraz na... ludzi. Zaczyna się walka o przetrwanie.  Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Michael Crichton
  • 2015
  • 1
  • 512
  • 205
  • 140
  • *, 9788364460-35-7
  • 9788364460357
  • ZCQTZ

Recenzje czytelników

Praktyka chaosu

Ocena:
Autor:
Data:
Pierwsza, niezwykle istotna uwaga: mimo tego, że filmy o Parku Jurajskim oglądałam już nie raz, książka nie nudziła mnie ani przez moment. Filmy nie są bezmyślnym przeniesieniem jeden do jednego powieści na duży ekran, choć, oczywiście, szkielety akcji i bohaterów zostały wykorzystane bardzo wyraźnie. Książka jest napisana w sposób mocny, intensywny, wartki, dlatego nawet wierny fan ekranizacji nie będzie się nudził. To spojrzenie z innej perspektywy, poszerzenie obrazu świata Jurassic Park ... A jeśli jest się uważnym czytelnikiem i odbiorcą filmów, z przyjemnością zauważy się i doceni różnice, jakie naturalną koleją rzeczy musiały się pojawić między oboma mediami. Jeśli mogę ocenić, to powiem, że ekranizacje (szczególnie pierwszy Park Jurajski Spielberga) wykorzystały potencjał książki do cna. Powieść tworzy pewną zamkniętą całość, choć jednocześnie niesie westchnienie melancholii, dając nadzieję na to, że koniec powieści nie jest końcem historii. Tymczasem każda z filmowych części zostawia bramkę mocno uchyloną, dzięki czemu nigdy nie można powiedzieć, że dany film był ostatni. Pisałam to przy okazji premiery Jurassic World - w powtarzalności tkwi siła! To, co podczas lektury wywołało na mojej twarzy szczególnie szeroki uśmiech, to dostrzeżenie rozłożenia roli i siły poszczególnych gatunków dinozaurów. Podczas gdy w filmach wyraźnie widać, że na początku największym niebezpieczeństwem jest tyranozaur (niemal jak jurajski lew-król zwierząt), a dopiero w kolejnych ekranizacjach na główny plan wysuwają się raptory, w powieści t-rex i raptory straszą na równi. Choć jednak raptory bardziej - bo z bestialską inteligencją drapieżcy, podczas gdy rexa prezentuje się jako mało inteligentnego wielkoluda.

Pełna opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2015/07/jurassic-park-michael-crichton.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Uważaj, o czym marzysz

Ocena:
Autor:
Data:
Wstyd się przyznać, ale bardzo długo nie wiedziałam, że Jurassic Park miał swój książkowy pierwowzór. I chociaż film (szczególnie pierwsza część) był naprawdę udany, to książka powala na kolana.

Scena, w której niemal w całym parku wysiadł prąd, a bohaterowie zostali w środku z dinozaurami bez niemal żadnych zabezpieczeń... gęsia skórka i dreszcze gwarantowane. A im dalej, tym lepiej. Bardzo fajne jest też to ... że książkowi naukowcy w całkiem przystępny sposób przedstawiają bardzo skomplikowane sprawy (nie weryfikowałam ich prawdziwości, bo ani się na tym nie znam, ani szczególnie mi na tym nie zależało), jak np. teoria chaosu. Aż żałuję, że nie mam trochę bardziej ścisłego umysłu.

Książka uczy też tego, że trzeba bardzo uważać o czym się marzy, że nie zawsze warto igrać z ogniem. No i tego, że z naturą nie wygrasz. A przy okazji pozostawia furtkę do wyobrażania sobie, że kiedyś rzeczywiście taki park powstanie... albo już gdzieś się tworzy?

Gorąco polecam!!!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena