Koszyk 0
Opis:
Rozmowy z przyjaciółmi ks. Profesora Józefa Tischnera oraz długa i szczera rozmowa z jego bratem, który stał się głównym bohaterem filmu. Książka zawiera również opis najciekawszych zdarzeń, z którymi twórcy spotkali się podczas ponad 150 pokazów filmu w Polsce i za granicą.
  • M
  • twarda
Mniej Więcej
  • Szymon J. Wróbel
  • 2014
  • 200
  • 212
  • 145
  • 978-83-7595-854-6
  • 9788375958546
  • ZBO3M

Recenzje czytelników

Jego oczami

Ocena:
Data:
Ksiądz Józef Tischner miał wielu zwolenników, ludzie kochali jego oraz twórczość, którą tworzył. Aby zachować pamięć o nim powstał dokument "Jego oczami", film stworzony przez Szymona J. Wróbla.
Książka została napisana jako uzupełnienie do filmu, który został umieszczony w egzemplarzu. Myślę, że to dobre posunięcie - spisanie tego, co nie zostało użyte w filmie, a co jest wartościowe. Szkoda by było, gdyby to po prostu przepadło. Wiadomo bowiem ... że jeśli coś zostało spisane nikt o tym nie zapomni, będzie to gdzieś ciągle obecne.

Nie mogę nie wspomnieć tutaj o wykonaniu książki - twarda okładka, piękna, prosta grafika, przyjemne czcionka wewnątrz, a do tego film i to wszystko w niskiej cenie - 34,90. Myślę, że to niedużo jak na tak solidnie wykonaną publikację.

Co do samej treści - poznajemy księdza Tischnera z opowiadań ludzi, którzy byli blisko niego. Najbardziej podobała mi się relacja brata księdza Józefa, Kazimierza. Polubiłam tego sympatycznego pana i chyba najbardziej się zżyłam z jego opowieścią. Zdradził on szczegóły dotyczące nagrobku swojego brata, ta opowieść szczególnie zapadła mi w pamięci. Obraz księdza Tischnera jest jasny - dobry, otwarty człowiek, chętny do pomocy, nie bojący się wyrażać swojego zdania. Swoją postawą skupił wokół siebie wielu wiernych, którzy go pokochali.

Chciałabym napisać, co książka zawiera w sobie - mianowicie wspomnienia Kazimierza Tischnera, Mariana Gromada, ks. Mieczysława Zonia, biskupa Tadeusza Pieronka, ks. Adama Bonickiego, profesora Jacka Popiela, doktora Stanisława Trebunia - Staszel; odnaleziony wywiad z księdzem Tischnerem; zapis relacji z młodymi - Pawłem Kak, Natalią Bogdan, Michałem Kastelikiem, Justyną Wierzbowską, Mateuszem Andrysiakiem. W publikacji znajdziemy również zapis z dni, w które kręcony był film oraz relację z miast, w których byli.

W książce zostały umieszczone również fragmenty z jego publikacji. Przyznam, że do tej pory nie zagłębiałam się w twórczość księdza Tischnera, jednak kiedy jej zasmakowałam dzięki "Jego oczami" to z całą pewnością mogę powiedzieć, że to wartościowe lektury, niełatwe w odbiorze, lecz niosące za sobą prostą, ludzką mądrość.

Na koniec zaznaczę, iż podziwiam pracę Szymona J. Wróbla, który naprawdę wykonał przysłowiowy kawał dobrej roboty. To niezwykle cenny dokument, który warto znać. Jeśli jesteście zainteresowani osobą księdza Tischnera, chcecie poznać go z perspektywy bliskich mu osób, a do tego obejrzeć film koniecznie zaopatrzcie się w swój egzemplarz.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Jego oczami

Ocena:
Autor:
Data:
rzyznam, że osoba księdza Józefa Tischnera jest mi obca. Owszem nieraz „natknęłam się” na to nazwisko, jednak nigdy nie byłam dość zmotywowana, by dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym człowieku. Dzięki publikacji „Jego oczami” miałam okazję zmienić ten stan rzeczy i wybrać się w czytelniczo – filmową podróż śladami księdza Józefa Tischnera.
Tę intrygującą postać przybliżył mi nieco Szymon J. Wróbel – autor książki „Jego oczami” ... Publikacja stanowi zbiór wywiadów przeprowadzonych przez autora z osobami, które znały księdza Tischnera. Mnie najbardziej utkwiły w pamięci wspomnienia Kazimierza Tischnera – brata księdza Józefa. O swoich relacjach z duchownym opowiedzieli także m.in. biskup Tadeusz Pieronek, Marian Gromada – przyjaciel rodziny oraz Adam Boniecki – redaktor Tygodnika Powszechnego, w którym swoje teksty publikował ksiądz Tischner.
Poza wywiadami w publikacji odnajdziemy fragmenty tekstów księdza Tischnera, które publikowane były w Tygodniku Powszechnym. Autor zdecydował się także na umieszczenie niepublikowanej dotąd rozmowy Marka Barańskiego z księdzem Tischnerem. Ponadto książka zawiera „interpretacje” myśli księdza Józefa, których podjęli się ludzie młodzi (gimnazjaliści i licealiści). Przyznam, że czytając ich wypowiedzi, niejednokrotnie zadziwiali mnie swoją dojrzałością. Na zakończenie autor dzieli się z czytelnikami wrażeniami z trasy promującej film, bowiem niniejsza publikacja jest uzupełnieniem dokumentu o Józefie Tischnerze, który dołączony jest do książki.
Z kart książki wyłania się obraz człowieka wykształconego, doświadczonego i empatycznego. Ksiądz Tischner w swoich tekstach starał się przekazać swój sposób postrzegania świata, ludzi i religii. Nie brakowało w jego słowach treści filozoficznych, jednak starał się on przekazać je w jak najbardziej przystępny sposób. Duchowny niewątpliwie był osobą nietuzinkową i wszechstronną. Choć nie ma go już wśród nas, jego teksty nieustannie stanową źródło nauki i inspiracji dla wielu ludzi, którzy pragną zmienić swoje życie. Dowodem na to jest chociażby sam autor, który wiele pracy włożył w postanie filmu i choć czasami „miał pod górkę” nie poddał się i jak sam mówi: „(...) chciałem tym filmem udowodnić, że jak się chce, to się da. Dać impuls do działania młodym ludziom. Zachęcić ich, żeby próbowali”.
„Jego oczami” to publikacja wymagająca skupienia, prowokująca do refleksji i stawiania sobie pytań o kierunek, jaki nadajemy swojemu życiu. To także próba zaprezentowania wyjątkowego człowieka ludziom młodym, którzy niewiele wiedza o Józefie Tischnerze.Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena