Koszyk 0
Opis:
Pisarz Owen Quine zaginął. Jego żona zleca sprawę prywatnemu detektywowi Cormoranowi Strike'owi. Kobieta sądzi, że mąż potrzebował kilku dni dla siebie, jak to zdarzało się już wcześniej. Strike ma go odnaleźć i sprowadzić do domu. W trakcie śledztwa okazuje się, że powód zniknięcia Quine'a może być znacznie poważniejszy niż podejrzewa żona. Pisarz właśnie ukończył rękopis będący jadowitym portretem niemal wszystkich jego znajomych. Gdyby książka została opublikowana ... zrujnowałaby niejedno życie, więc wielu osobom mogło zależeć na uciszeniu autora. A kiedy ten zostaje odnaleziony - brutalnie zamordowany w dziwacznych okolicznościach - rozpoczyna się wyścig z czasem, by zrozumieć motyw bezwzględnego zabójcy, zabójcy, jakiego Strike do tej pory nie spotkał... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Robert Galbraith (J.K. Rowling)
  • 2014
  • 0
  • 464
  • 205
  • 135
  • *, 9788327152121
  • 9788327152121
  • ZBL5I

Recenzje czytelników

Cormoran Strike na tropie

Ocena:
Autor:
Data:
"Jedwabnik" rozpoczyna się osiem miesięcy po wydarzeniach z pierwszego tomu. Rozwiązaniem sprawy Luli Landry detektyw zapewnił sobie rozgłos w Londynie, a co za tym idzie - również lukratywne zlecenia. Pozwoliło to Strike'owi przebierać w ofertach. Tym bardziej zdziwił się, gdy zupełnie świadomie przyjął zlecenie od ubogiej żony kiepskiego pisarza, który zaginał całkiem niedawno. Zlecenie wydaje się być prostym zadaniem, ponieważ autor znikał tak już kolka razy - uważając ... że prasa zacznie spekulować o jego pobycie. Jednak tym razem trop ten okazał się być ślepy. Gdy odnaleziono jego ciało, jedynym źródłem nowych wskazówek i poszlak stała się jego nowa, niewydana książka - " Bombyx Mori" (Jedwabnik po łacinie). Książka okazuje się być pretensjonalnym leksykonem zajadliwych pomówień i oskarżeń londyńskiego świata pisarskiego. Nazywa pisarzy m.in. bandą kłamców i lizusów, barbarzyńską rasą. Nie wiadomo na ile są to rozmyślania samej Rowling, ale założyć można, że coś w tym jest. Autorka nie tylko mogłaby wylać swoje żale w ten sposób, ale także podsumować ludzi, którzy przez tyle lat pisania "Pottera" naśmiewali się z niej jako pisarki niepoważnej.

Klimat w "Jedwabniku" jest typowy dla większości powieści detektywistycznych, których bohater jest strzępem człowieka, ocierającym się o status kloszarda zaniedbanym facetem mieszkającym w małym mieszkanku tuż nad swoją kancelarią. Strike pozbawiony wszelkich złudzeń, od dłuższego czasu samotnik (po brutalnym porzuceniu przez dziewczynę osiem miesięcy temu), ze skomplikowaną przeszłością i "pamiątką" po Afaganistanie, nie wymaga od życia zbyt wiele. Nie stroni od używek, nie przejmuje się swoją opinią. Zasadniczo to co ma mu wystarcza. Potrzebuje tylko tyle pieniędzy, aby zaspokoić potrzeby pierwszej pomocy, opłacić czynsz i skromną wypłatę dla swojej sekretarki. Prowadząc sprawę Owena, Strike musi spotykać się z wieloma typkami, przypominającymi podręcznikową zagadkę detektywistyczną - zasadniczo każdy z przepytywanych mógłby być winny popełnionej zbrodni na autorze. Jakby tego było mało, rozwiązanie zagadki jest typowe dla klasycznych, najlepszych tytułów tego gatunku.

Galbraith, a właściwie Rowling udowodniła po raz kolejny, że ma talent do pisania historii dla wymagających. W jej powieściach - również w cyklu o Potterze - wszystkie aspekty są do siebie doskonale dopasowane. Lokacje, postacie, zbrodnia, wskazówki, szczegóły - świat doskonale przemyślany i spasowany. Biorąc do ręki powieść Rowling byłem świadom, że dostanę to czego oczekiwałem - wciągającym i pełnym zwrotów akcji klimatycznym świecie detektywów z Londynu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wielki mały czarownik.

Ocena:
Autor:
Data:
Mały czarownik dla dużych chłopów. Wydaje mi się że jest wiele lepszych pozycji na rynku. Jednak mocno agresywna kampania skłoniła mnie do przeczytania książki. Jest dobrze- mogło być gorzej.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena