Koszyk 0
Opis:
Jedno z pierwszych literackich świadectw dotyczących obozów pracy Na tom ten składają się trzy głośne utwory: Jeden dzień Iwana Denisowicza, Zagroda Matriony oraz Zdarzenie na stacji Koczetowka. Więzień łagru, który każdego dnia musi walczyć o przetrwanie; prosta i dobra kobieta, "człek sprawiedliwy", biernie poddająca się temu, co przyniesie los; młody lejtnant, prawdziwy "człowiek radziecki", który bez wahania wydaje na pewną śmierć zbiegłego jeńca ... Czy coś łączy bohaterów tak różnych opowiadań? Jeśli tak, to jest to poszukiwanie przestrzeni dla siebie - u każdego na własny sposób - w represyjnym, totalitarnym państwie, które każdemu wyznacza miejsce w szeregu. Aleksander Sołżenicyn (1918-2008), aresztowany w 1945 roku i skazany na osiem lat obozu pracy, do roku 1956 przebywał na zesłaniu. W 1970 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. W 1974 roku został ponownie aresztowany, pozbawiony obywatelstwa ZSRR i deportowany do RFN. Do ojczyzny wrócił ze Stanów Zjednoczonych dopiero w roku 1994. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Aleksander Sołżenicyn
 • 2010
 • 1
 • 238
 • 232
 • 160
 • 978-83-7510-4-684
 • 9788375104684
 • Y6650

Recenzje czytelników

Dzień z życia Zeka

Ocena:
Autor:
Data:
Aleksander Sołżenicyn w swej powieści opowiada o Iwanie Denisowiczu Szuchowie, który został skazany na dziesięć lat łagru.

"Z akt by wynikało , że Szuchow poszedł siedzieć za zdradę ojczyzny... Tłukli Szuchowa zdrowo, więc wyrachowanie miał proste: nie podpiszesz dostaniesz czapę, a podpiszesz to choć trochę jeszcze pożyjesz. Podpisał."

Szuchowa poznajemy w dniu, gdy mija już ósmy rok jego życia w łagrze. Opowieść zaczyna się wczesnym rankiem ... kiedy to zekowie (więźniowie) są zwoływani do wyjścia, a kończy wraz z zapadnięciem zmroku. Dzięki niej możemy się szczegółowo dowiedzieć co jedli, co robili, o czym rozmawiali więźniowie. Książka ukazuje, jak ludzie w takich warunkach się zmieniają i do jakich ostateczności mogą dojść w walce o jedzenie, o ciepło, o życie. Obnażona zostaje brutalność władzy, strażników, systemu którzy surowo karali, często bez żadnej winy.

Książka liczy zaledwie 110 stron, a mimo to czytało mi się ją długo i dość ciężko. Jest to opis tylko jednego dnia, a czytając zdawało mi się jakby już parę lat minęło. Powieść jest obfita w wiele archaizmów i rosyjskich zwrotów, co znacznie utrudnia czytanie, ale i bez przesady. Czego nie zrozumiesz, domyślisz się z kontekstu. Pełno tu także niecenzuralnych wyzwisk, no ale skoro miał to być wierny opis rzeczywistości, no to i takich gorzkich słów zabraknąć nie mogło. Szczerze mówiąc czytając, zdarzało mi się zgubić wątek, czegoś nie zrozumieć, książka nie jest zbyt wciągająca. Ale przynajmniej dowiedziałam się (po krótce) jak to w tych łagrach rzeczywistość wyglądała od rana do wieczora.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

gorzka

Ocena:
Autor:
Data:
„Na chorobę najlepszym lekarstwem – powiada – jest praca” – czyli „praca czyni wolnym”. Obóz koncentracyjny niemiecki. Obóz koncentracyjny radziecki. Wszystko to – czy to będzie po prawej stronie czy po lewej – musi tak zdeptać człowieka aby on nawet w myślach był niewolnikiem. W jednym z takich łagrów, gdzieś na północy Rosji istnieje takie więzienie dla niepoprawnych politycznie ludzi. Dla tych, którzy za długo patrzyli w zakazaną stronę. Lub coś powiedzieli nieopatrznie ... Tam żyje i pracuje Iwan Denisycz Suchow. I w książce „Jeden dzień Iwana Denisowicza” Aleksander Sołżenicyn pokazuje jakimi prawami rządzi się gułag. Jest to prawo silniejszego. Choć w tak trudnych czasach zdarzały się przyjaźnie, związki braterskie, miłość. Przypomniał mi się Inny świat i film Cyrulik syberyjski. Główny bohater, Suchow żyje z dnia na dzień. Zaczyna dzień długo przed wschodem słońca, kończy o północy. Cały dzień pracuje, do jedzenia dostaje marną porcję. Nawet niedzielę mu zabierają. A on – ciągle żyje. Ciągle ma nadzieję. Ciągle nie narzeka tylko – oby ten dzień minął, jeden dzień odsiadki, jeden dzień bliższy wyjścia. „Teraz już nic Szuchowowi nie przeszkadza – ani że wyrok duży, ani że dzień długi, ani to, że znowu nie będzie niedzieli. Myśli teraz: jakoś się przeżyje. Przeżyjemy wszystko, da Bóg, dożyjemy końca”. Smutna, nostalgiczna, gorzka książka. Dla mnie – bezcenna. Pierwsza dygresja – nazwisko Sołżenicyn jest dla mnie trudne do wymówienia. Logopedyczna zagadka. Druga dygresja – w czasach caratu skazywano ludzi na Syberię. W czasach po królu miało nie być wywózki jednak ciągle miliony ludzi umierało w tajgach północy. Rewolucja pożera własne dzieci a niestety historia kołem się toczy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena