Koszyk 0
Opis:
Osiem historii, w których poezja miesza się z prozą życia w okolicach małego kanadyjskiego miasteczka Carstairs. Bohaterki Munro to kobiety samotne, zakochane, samodzielne lub bezradne - każda z nich czyni jednak swoją historię wyjątkową. Każda z opowieści przepełniona jest intensywnymi uczuciami i emocjami, a Munro wydobywa je wszystkie z charakterystyczną dla siebie swobodą i melancholią. Kobieta żyjąca pośród górskich plemion ... księżna snująca bajkową narrację w zrujnowanej kamienicy czy młoda wdowa, która z własnej woli udaje się do więzienia. Jawne tajemnice to nie tylko wyjątkowe historie, ale również zabawa z literaturą - Munro gra z czytelnikiem, przeplata i łączy rozmaite literackie konwencje, tworząc kompletny i pełny obraz czasów, w których rozgrywa się akcja. Historia rozpięta między listami, opowiadanie w opowiadaniu i narracja zbudowana wokół miejscowej piosenki - to jedynie niektóre z jej literackich zabiegów. A wszystko po to, by pokazać głęboko skrywane kobiece sekrety, które już dawno przestały być tajemnicami. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • Alice Munro
 • 2014
 • 1
 • 384
 • 202
 • 136
 • 978-83-280-0825-0
 • 9788328008250
 • ZBEN6

Recenzje czytelników

jawne i piękne

Ocena:
Autor:
Data:
Alice Munro zachwyca, jednak nie tak jak zwykle. Na tle innych opowiadań tej znakomitej autorki zbiór " Jawne Tajemnice" może nie wypada najlepiej chociaż nadal, według mnie, jest to literatura na najwyższym poziomie. Ta książka wzrusza i zdumiewa pod wieloma względami.

Tym razem punktem spójnym wszystkich opowieści jest miejscowość w Stanach Zjednoczonych, miasto, które utrzymuje się z produkcji fortepianów . No i oczywiście kobiety oraz ich tajemnice - bardziej lub mniej mroczne ... czasem jawne a czasem głęboko ukryte. I tak mamy tutaj historię głębokiej miłości opisanej w listach, opowieść o twardej kobiecie z amerykańskiej wsi czy też historię młodej Brytyjki, która znalazła się w zupełnie innym, zarówno egzotycznym jak i przerażającym świecie.

Alice Munro wzbudza niepokój, oczywiście w pozytywnym sensie. Jej historie bywają mocno niejednoznaczne, zmuszają do głębszego zastanowienia się nie tylko nad losem bohaterek ale również nad własnym. Autorka jest tak boleśnie szczera, że momentami ma się wrażenie, że czyta się czyjś pamiętnik. Polecam i gwarantuję wspaniale spędzony czas.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dość interesująca, Małgorzata

Ocena:
Autor:
Data:
Dosyć dobrze się czyta. Opowiadania są jakby odrębne, ale jednak mają ze sobą coś wspólnego. Jeżeli chodzi o Munro to akurat ta książka nie jest chyba najlepsza w jej dorobku, ale warta uwagi.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena