Koszyk 0
Opis:
Jak to możliwe, że potomek zacnej ziemiańskiej rodziny stanął na czele Partii? Dlaczego wychowanek katolickiej szkoły zaangażował się w zwalczanie Kościoła? Czy osobiście odpowiada za ofiary Grudnia ‘70 i stanu wojennego? Czy naprawdę rozważał popełnienie samobójstwa przed wprowadzeniem stanu wojennego? Jak wyglądało jego życie prywatne? Książka Pawła Kowala ... znanego polityka i historyka, i Mariusza Cieślika, cenionego publicysty, to próba odważnej, momentami zaskakującej interpretacji losów Wojciecha Jaruzelskiego. Człowieka, który przeżył kilkadziesiąt lat w głębokim rozdarciu, bo dla władzy zaprzeczył swoim korzeniom, wierze, tożsamości. Koszty decyzji, które podejmował, poniosło miliony Polaków. W pełnym paradoksów życiorysie przegląda się najnowsza historia Polski, która dla tak wielu okazała się tragiczna. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Znak
  • twarda
Mniej Więcej
  • Mariusz Cieślik, Paweł Kowal
  • 2015
  • 416
  • 240
  • 158
  • 97883240-2700-2
  • 9788324027002
  • ZCJW4

Recenzje czytelników

Generał, minister, premier, prezydent

Ocena:
Autor:
Data:
Nie trudno się domyślić o czym jest książka. To losy osoby, która skupiała w swoim ręku wiele stanowisk w kraju. Począwszy od I sekretarza KC PZPR, poprzez ministra obrony narodowej, premiera, przewodniczącego Rady Państwa na prezydencie PRL kończąc. Pozycja Jaruzelskiego stale rosła, a książka ta opisuje w bardzo rzetelny sposób stopniowe zdobywanie władzy, a następnie jej utratę.

Kowal i Cieślik podeszli do zadania solidnie przygotowani. Obaj panowie temat znają bardzo dobrze ... Paweł Kowal wydał nawet „Koniec systemu władzy”, zatem grunt dla tematu Jaruzelskiego miał już dobrze rozpoznany. Cieszy mnie fakt, że autorzy podeszli do tematu bardzo obiektywnie, nie bojąc się konfrontacji wyników badań ze znaną literaturą. Zakres źródeł jest bardzo szeroki – od publikacji, poprzez wywiady i zapiski, na filmach kończąc. Niemniej obraz generała mieni się tutaj nieco kolorowo – jakby oglądany przez różowe okulary.

Od samego początku postać generała jest przedstawiana jako ofiary systemu, inteligentnego zesłańca na Sybir. We właściwym momencie wstępuje do Polskiej Armii i od razu rozpoczyna się dla niego pasmo sukcesów. Następnie z typowym wyrachowaniem zdobywał kolejne zaszczyty i funkcje, z „namaszczeniem” wpływowych zwierzchników, u których mógł liczyć na ochronę i opiekę. Jednym z przykładów zimnego wyrachowania Jaruzelskiego było stosowanie odmowy przyjęcia awansów w celu zachowania skromnej postawy.

Jest tu jednak sporo luk w historii. Im większa rola Jaruzelskiego w PRL i większa władza, tym więcej kontrowersyjnych decyzji. Powszechnie znany jest „wkład” generała w tłumienie strajków, inwazji w Czechosłowacji i na Węgrzech, mataczenie, przeinaczanie faktów czy nawet rozkaz zestrzelenia uciekającego do Austrii pilota prywatnego samolotu. W końcu należy wspomnieć o ogromnej białej plamie i braku rzetelnych opracowań z okresu stanu wojennego. Wszystkie te elementy zostały potraktowane po macoszemu. Materiałów na powyższe tematy są tysiące. Rozumiem, że wówczas objętość książki wyniosłaby o wiele więcej niż 400 stron, ale fakt faktem – pominięto tutaj (albo przemilczano) kawał historii.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena