Koszyk 0
Opis:
Pełna wersja legendy o Janosiku opowiedziana żywym współczesnym językiem, przyjaznym dla współczesnych czytelników. Mały czytelnik odkryje podanie o dzielnym zbójniku w atrakcyjnym opracowaniu stylistycznym i graficznym.
Mniej Więcej
  • Tamara Michałowska
  • 2013
  • 40
  • 235
  • 165
  • 978-83-7791-156-3
  • 9788377911563
  • ZB913
  • 4-6 lat, 7-10 lat, 10-13 lat

Recenzje czytelników

Janosik

Ocena:
Autor:
Data:
Tamara Michałowska to polska pisarka książek dla dzieci. W swoim dorobku ma także znaną niemal wszystkim historię o Janosiku.

Janosik trafił do domu trzech czarownic. Nie przeląkł się tego, że mogą go zjeść. W zamian za jego odwagę postanowiły nagrodzić go magicznymi atrybutami. Dodatkowo jeśli okradnie dom ojca, stanie się rozbójnikiem. Janosik nie chciał jednak zawłaszczać wszystkiego dla siebie. Kradł bogatym, oddawał bidnym. Kochał Marynę. Co mu z tego przyszło ...

Książka jest przeznaczona dla starszych dzieci. Są w niej niemal całe strony tekstu, choć zdarzają się też całostronicowe ilustracje. Czytania jest tak naprawdę na dobre kilkadziesiąt minut. ,,Janosik" to historia znana wszystkim z nas. Cieszę się, że została wydana w polskim przekładzie. Ilustracje są ładne, kolorowe, barwne.

Książeczka pokazuje, że choć sami nie mamy wiele zawsze możemy zrobić coś, by pomóc biedniejszym od nas. Nie brak tutaj nieszczęśliwej miłości, która może doprowadzić do tragedii. To ta część opowieści najbardziej mnie smuci. Być może wiecie jak to się skończy. Jeśli nie, zachęcam do lektury.

,,Janosik" to książka w całości miękka, w dość dużym formacie i bardzo dobrej cenie. Cieszę się, że mogłam poznać tę historię także w wersji książkowej.

Moja ocena: 5/6
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Janosik

Ocena:
Autor:
Data:
Kto z nas nie zna Janosika. Większość z nas kojarzy postać dobrego rozbójnika z serialu, który towarzyszył naszym dziadkom i rodzicom. Wielu też w dzieciństwie słuchali opowieści o karpackim zbójniku Juraju Jánošíku bohaterze przypominającym Robin Hooda. Tamara Michałowska zabiera małych czytelników do świata niezwykłego życia chłopca, który był zwykłym góralem kształcącym się w wielkim mieście. Po latach nauki młodzieniec wraca w Tatry. W czasie długiej podróży Janosika zastaje noc ... W oddali słyszy wilki. Pozostaje mu znaleźć ludzkie siedlisko i schronić się. Po wejściu na najwyższą sosnę udaje mu się wypatrzeć chatę. Wędruje do niej bardzo szybko, ale tam staruszka zniechęca go do zostania na noc ze względu na siostrę wiedźmę lubiącą ludzkie mięso. Czarownice testują wędrowca i odkrywają, że jest najdzielniejszym i najsprytniejszym, a do tego najsilniejszym mężczyzną, jaki do nich zawędrował i czynią z niego rozbójnika. Cudowne dary mają dać mu siłę, możliwość szybkiego przemieszczania się i ochronę przed kulami. Musi tylko obrabować ojca, co udaje mu się uczynić bez uszczerbku na zdrowiu i majątku rodzica.
Od chwili zamieszkania w lesie, znalezienia kompanów Janosik staje się opiekunem biednych wieśniaków. Pokonać może go jedynie podstęp kasztelana Rosołowskiego, który wykorzystuje ukochaną zbójnika, Marynę, do pochwycenia obrońcy uciśnionych.
Piękna opowieść o bezdusznej władzy, walczących o życie i przetrwanie wieśniaków zbójnikach, miłości i nieuzasadnionej zazdrości oraz zdradzie.
Piękne ilustracje, interesująca i żywa akcja podzielona na niedługie rozdziały sprawiają, że książka przyciąga młodych czytelników. Lekturę polecam uczniom szkoły podstawowej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena