Koszyk 0
Opis:
Biografia jednej z najsłynniejszych angielskich pisarek, autorki m.in. Rozważnej i romantycznej. Opowieść o życiu Jane Austen, jednej z najpopularniejszych angielskich autorek, której książki były wielokrotnie filmowane, oraz jej twórczości. Anna Trzeciakowska - wybitna tłumaczka, autorka przekładów powieści Jane Austen, a także Williama Faulknera, Karola Dickensa,? Raya Bradbury'ego. Laureatka nagrody Polskiego PEN-Clubu.
 • WAB
 • twarda
Mniej Więcej
 • Anna Przedpełska-Trzeciakowska
 • 2014
 • 1
 • 304
 • 202
 • 135
 • Fortuna i Fatum
 • 978-83-280-0901-1
 • 9788328009011
 • ZBE9N

Recenzje czytelników

Doskonała pozycja, dopracowana, cudownie napisana.

Ocena:
Autor:
Data:
Książka ta, to wspaniale napisana opowieść o życiu Jane Austen, jednej z najpopularniejszych angielskich pisarek. Autorką jest Anna Przedpełska-Trzeciakowska, chyba najbardziej znana tłumaczka literatury anglosaskiej, od lat rozmiłowana w twórczości Jane Austen. Być może czytaliście Na plebanii w Haworth tej samej autorki. Kończąc tę książkę, uważałam, że Przedpełska-Trzeciakowska nie może już wspanialej napisać o angielskiej prowincji ubiegłych stuleci, o życiu na niej ... o twórczości literackiej kobiet. Gdy rozpoczęłam lekturę Jane Austen i jej racjonalnych romansów od razu zorientowałam się w jak wielkim błędzie byłam.
Autorka i tłumaczka za sprawą wielu lat obcowania z Jane Austen, jej tekstami i życiem potrafi jak nikt inny ukazać świat angielskiej prowincji, świat rodziny Austen, świat samej Jane. Co istotne, autorka potrafi ową wiedzę przekazać w sposób niezwykle fascynujący. Książka ta jest zarazem fascynującą wyprawą w przeszłość, jak i rzetelną biografią. Informacje podane są chronologicznie. Śledzimy więc życie Jane od narodzin poprzez dzieciństwo, młodość, jesteśmy świadkami pierwszych pisarskich prób etc.
Bardzo ciekawie ukazana jest (na podstawie informacji pochodzących niejako od samej Jane) sytuacja kobiet w ówczesnym czasie oraz częstokroć ich syzyfowa praca, gdy chciały osiągnąć coś na własną rękę.
Po lekturze niniejszej książki szczerze podziwiam Jane Austin za samozaparcie i wiarę we własne możliwości, za nieuleganie ówczesnym konwenansom. Wszak pierwszą książkę Jane opublikowała w wieku (jak na ówczesne czasy) podeszłym. Liczyła bowiem 36 wiosen:). Ponieważ nie wyszła za mąż, jako stara panna wraz ze schorowaną matką była na utrzymaniu nad wyraz skąpego brata, który wypłacał im roczną powiedzmy zapomogę w kwocie 250 funtów. Z ledwością wystarczało to na skromne utrzymanie obu pań. Wyobraźcie więc sobie jakim sukcesem było, gdy pierwsza książka Jane okazała się hitem wydawniczym (tak to można określić) i rozeszła się w ilości ponad tysiąca egzemplarzy, a sama Jane zarobiła na niej 140 funtów. Była z siebie niezwykle dumna mimo, iż na okładce nie znalazło się jej imię i nazwisko. Nie godziło się, żeby w tamtych czasach porządna niewiasta (choć stara panna) pisała książki i afiszowała się z tym.
O innych perturbacjach w życiu Jane Austen przeczytacie w niniejszej książce, do lektury której gorąco zachęcam.
Wspaniałe opisy, mnóstwo informacji i ciekawostek, cudowny wręcz magiczny klimat, który się czuje, styl narracji przywodzący na myśl opowieść kogoś bliskiego. To wszystko sprawia, iż od lektury nie sposób się oderwać, niezależnie do tego, czy lubi się książki autorstwa Jane Austen, czy wręcz przeciwnie. Jane Austen i jej racjonalne romanse, to coś więcej niż opowieść o książkach i ich autorce. Jest to opowieść o epoce, ludziach, obyczajach i wspaniałej, walczącej o siebie i swoją szansę kobiecie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Solidne opracowanie & czytelnicza przyjemność

Ocena:
Autor:
Data:
Jestem bardzo – bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana :)
Książka jest bardzo solidnym i dokładnym opracowaniem. Już sam fakt, że napisała ja tłumaczka powieści Jane Austen, pozwala przypuszczać, że nie będzie to kolejna oparta na przypuszczeniach i prywatnych odczuciach biografia, ale staranny opis życia i twórczości Jane Austen, poparty licznymi cytatami z korespondencji autorki „Dumy i uprzedzenia” oraz jej bliskich ...
„Jane Austen i jej racjonalne romanse” skonstruowana została w oparciu o kolejne etapy życia pisarki – dzieciństwo, młodzieńcze lata na plebanii i te spędzone w podróżach, wiek dojrzały i wreszcie ostatnie lata i okoliczności śmierci. Te rozdziały przetykane są dokładną analizą utworów Jane Austen, co pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć ja samą i rozmaite aluzje, którymi się posługiwała, często dla współczesnego czytelnika niezrozumiałe. Ważne są również opisy relacji rodzinnych, dzięki którym naprawdę można wgłębić się w środowisko życia Jane.
Niewątpliwie dodatkową zaletą książki są liczne fotografie przedstawiające min. jej dom rodzinny, portrety krewnych, szkice, przedmioty bliskie Jane Austen. Szkoda tylko, że są czarno-białe, gdyby były w kolorze, mogłyby być jeszcze ciekawsze :) Fani pisarki ucieszą się również z detaliczności niektórych opisów i mnóstwa szczególików, które dodają smaczku książce.
Kolejnym walorem są fragmenty traktujące o realiach epoki, tle historyczno-politycznym. Nie są one tak długie, aby czytelnika zanudzić, ale niewątpliwie pozwalają lepiej zrozumieć niektóre fakty z życia Jane Austen i dla zainteresowanych epoką będą cennym dodatkiem.
I jeszcze jedno – książka z pewnością nie jest chłodną relacją. Autorka ma niewątpliwe zdolności pisarskie, przez co biografia naprawdę wciąga i przypomina jedną z powieści Jane Austen o życiu dziewczyny na przełomie XVIII i XIX wieku. Ja po przeczytaniu jej za pierwszym razem często sięgałam po nią ponownie – nie nudzi :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena