Koszyk 0
Opis:
Powieść historyczna Grahama Mastertona, której akcja rozgrywa się pod koniec dziewiętnastego wieku w Stanach Zjednoczonych i Anglii. Książka jest epicką opowieścią o burzliwych losach Lucy Darling. Nastoletnia Lucy, wychowywana samotnie przez ledwo wiążącego koniec z końcem ojca, sklepikarza w małym miasteczku Oak City w stanie Kansas, marzy by wyrwać się w wielki świat balów, przyjęć i tańców, wyjść za mąż za lorda, księcia albo milionera i korzystać z uroków życia ... Niespodziewanie staje się dziedziczką i jedyną właścicielką naftowego biznesu wuja Caspera, brata zmarłej matki Lucy - wyjątkowo podejrzanego typa, awanturnika, kombinatora i alkoholika. Obracanie się w kręgach wyższych sfer to teraz jej codzienność. Jako nuworyszka będzie jednak musiała zawalczyć o akceptację towarzystwa i stoczyć bitwę ze swoim sercem, które nie chce tak łatwo zrezygnować z pierwszej miłości. Emocjonująca historia pełna zaskakujących zwrotów akcji, namiętności i pasji. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Graham Masterton
  • 2014
  • 1
  • 560
  • 196
  • 124
  • 978-83-7885-731-0
  • 9788378857310
  • ZBK24

Recenzje czytelników

"Imperium" - barwny świat schyłku XIX wieku

Ocena:
Autor:
Data:
Graham Masterton znany jest czytelnikom przede wszystkim jako autor horrorów i powieści grozy. Ma on jednak na swoim koncie również utwory należące do innych gatunków literackich, m.in. powieści historyczne. Jedną z nich jest książka, która niedawno ukazała się na polskim rynku wydawniczym –
"Imperium".

Akcja powieści rozgrywa się u schyłku XIX wieku. Główną bohaterką jest Lucy Darling, córka ubogiego sklepikarza z Oak City w stanie Kansas. Gdy ją poznajemy ... ma siedemnaście lat i marzy o tym, by wyrwać się z małego, prowincjonalnego miasteczka, wyjść za mąż za lorda, księcia lub milionera i korzystać z uroków życia. Niespodziewanie jej marzenie spełnia się i Lucy wkracza do świata wyższych sfer. Czy znajdzie w nim szczęście? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w książce "Imperium".

Choć autor w swojej powieści przedstawił jedynie kilka lat z życia głównej bohaterki, świetnie ukazał jej burzliwe losy, które co raz ulegały rozmaitym przemianom: niespodziewane zdobycie majątku i równie niespodziewana jego utrata, związki z mężczyznami i ich konsekwencje, dojście do władzy, podróże po Stanach Zjednoczonych, Anglii i Indiach – to wszystko świadczy o tym, że w życiu Lucy nie brakowało urozmaiceń.
Aby utrzymać to wszystko, co zdołała zdobyć, staje ona przed trudnymi wyborami i musi podjąć kilka niełatwych decyzji, do samego końca nie mając pewności, czy właściwie postępuje i czy warto było właśnie tak, a nie inaczej postąpić. Niejeden raz zastanawia się, kim jest naprawdę i czy spełnienie marzeń rzeczywiście przyniesie jej szczęście. Przekonuje się, iż za ich urzeczywistnienie trzeba nieraz zapłacić wysoką cenę. Zdaje sobie sprawę z tego, że cena ta może okazać się jeszcze wyższa, bowiem nad jej życiem ciążą pewne sekrety i tajemnice, których sieć coraz bardziej zagęszcza się i oplątuje Lucy. Starając się ukryć je przed światem, dziewczyna żyje w ciągłym strachu, iż któregoś dnia prawda wyjdzie na jaw. Czy wyjdzie? O tym przekonacie się już sami, gdy sięgniecie po powieść Imperium. Dodam tylko w tym miejscu, że autorowi udało się mnie zaskoczyć zupełnie niespodziewanym dla mnie zakończeniem.

Graham Masterton znakomicie odmalował tło ukazanych w powieści wydarzeń: XIX-wieczne realia, bogate w szczegóły opisy miejsc i strojów, mentalność ówcześnie żyjących ludzi. Zaprezentował tu również barwną galerię postaci, których losy, zarówno tych pierwszo- i drugoplanowych, jak i epizodycznych, ściśle splatają się z losami Lucy.
Opierając się na występujących w powieści bohaterach, autor świetnie pokazuje rozmaite ludzkie postawy, pragnienia, dążenia, obsesje, namiętności, słabości, którym ulega człowiek, a także siłę, które determinuje jego działania. Podkreśla przy tym złożoność ludzkiej natury. Oczywiście najlepiej ukazał to na przykładzie postaci Lucy Darling.

W jednym z wywiadów, jaki Graham Masterton udzielił podczas wizyty w Polsce z okazji promocji powieści "Imperium", pisarz powiedział, że wszystkie książki, jakie napisał, mówią o tożsamości i naturze kobiety. Uważam, że niniejsza powieść jest doskonałym przykładem, popierającym to twierdzenie. Autor znakomicie sportretował tu główną bohaterkę, ukazując ją jako kobietę, która w walce o swoje marzenia, musi pokonać ogromne trudności; jako kobietę, w której siła walczy ze słabością, dobro ze złem, uczuciowość z wyrachowaniem.

To wszystko, o czym wspomniałam, pozwala mi na stwierdzenie, że w "Imperium" mamy do czynienia z misternie skonstruowaną, przemyślaną w najdrobniejszych szczegółach i - co najważniejsze – niezwykle ciekawą i przyciągającą uwagę fabułą. Zresztą po Grahamie Mastertonie niczego innego się nie spodziewałam. Znakomity warsztat pisarski to jeden z jego znaków rozpoznawczych. Oczywiście nie bez znaczenia jest tu z pewnością praca tłumacza, który przekładając powieść na język polski, wykazał się równie świetnym warsztatem literackim. A skoro już jestem przy polskim wydaniu tej książki, dodam, iż na uznanie zasługuje okładka, która wręcz magnetyzuje, sprawiając, że trudno od niej oderwać wzrok.

"Imperium" to moim zdaniem świetnie napisana emocjonująca opowieść o dążeniu do władzy i upragnionego celu, o wielkich namiętnościach, takich jak miłość, pożądanie, zemsta, o sekretach i tajemnicach, o mrocznych stronach natury ludzkiej. Choć opowiada o minionych dawno czasach, poruszone w niej problemy są aktualne zawsze, zaś zawarte tu prawdy, można uznać za uniwersalne. Jednocześnie jednak, właśnie ze względu na opisywaną tu minioną epokę i znakomicie oddany jej klimat, lektura tej powieści jest dla czytelnika oderwaniem się od codzienności i szarej rzeczywistości.

We wspomnianym przeze mnie wcześniej wywiadzie Graham Masterton powiedział również, że według niego książki istnieją po to, by przenieść czytelnika do innego świata. Zapraszam więc z całego serca do barwnego świata "Imperium" – zapewniam, że warto przenieść się do niego choć na jakiś czas. Powieść ta na pewno nie zawiedzie wiernych fanów twórczości tego pisarza, przeciwnie, ukaże nieco inne, niż znane do tej pory, jego oblicze. Jednak równie gorąco zachęcam do lektury tych wszystkich, którzy lubią obyczajowo-przygodowe powieści historyczne. "Imperium" z pewnością także im przypadnie do gustu. Szczerze polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Imperium marzeń

Ocena:
Autor:
Data:

Być piękną, młodą i bogatą, marzenia nieobce tysiącom kobiet od zawsze i jak to bywa czasem trzeba uważać czego się pragnie. Niekiedy to, co z daleka wydawało się cudowne, z bliska wiele traci na swym uroku, chociaż może oferuje w zamian coś innego?

Oak City nie jest metropolią, ot jedno z wielu amerykańskich miasteczek, którego mieszkańcy radzą sobie jak umieją w trudnych czasach. Prosperita dawno wyniosła się z tego miejsca i okolic, pozostała bieda oraz marzenia o lepszym życiu ... Lucy Darling wyróżnia się urodą spośród swoich rówieśniczek, dopiero stoi u progu dorosłości i wie co chciałaby zdobyć - bogatego męża, będącego lordem lub księciem. W książkach takie rzeczy zdarzają się co i rusz, dlaczego więc i ona nie mogłaby znaleźć się na miejscu literackich bohaterek? Brakuje jej przecież jedynie bogactwa. Jak jednak zdobyć serce arystokraty w Kansas? Dziewczęce pragnienia wydają się mrzonką, bo na pewno niczym realnym nigdy się staną, a dobrej wróżki też na próżno szukać. Ale uśmiech losu lub też raczej jego chichot sprawiają, że panna Darling dostaje szansę niczym baśniowy Kopciuszek, chociaż bajkowości nie ma w niej za grosz. Tam gdzie następuje "żyli długo i szczęśliwie" dopiero historia zaczyna się rozwijać, a Lucy jest w samym jej środku. Jeszcze nie tak dawno zdawało się, że dziewczyna jest prawdziwym dzieckiem szczęścia, lecz to jedynie pozory, pod jakimi kryje się dramatyczna prawda. Okazuje się, że marzenia mają wysoką cenę, ale czy z tego powodu Lucy ma z nich zrezygnować? Teraz w połowie drogi, kiedy poznała przedsmak tego,co mogłoby być jej udziałem? Oak City nie może równać się z Nowym Yorkiem i Londynem, a to przecież nie koniec. Wystarczy odciąć się od przeszłości i wybrać przyszłość, na pannę Darling czeka arystokratyczny świat i on - najprawdziwszy angielski arystokrata. Co może pójść w tym scenariuszu źle? Zresztą kiedy rzuca się wyzwanie Imperium Brytyjskiemu wierzy się w wygraną oraz w to, że pewne tajemnice nigdy nie wyjdą na jaw.

Piękna kobieta, zakochana, mająca świat u swych stóp, a u swego boku wymarzonego mężczyznę. Lucy Darling zdobyła tego kogo i to czego pragnęła. Taki obraz widzą wszyscy, chociaż czy na pewno nie ma on żadnej rysy bądź skazy? Kim naprawdę jest Lucy i co ukrywa? Czy ktoś zna jej sekrety i co zrobi z tą wiedzą?

Amerykanka, angielski arystokrata, pierwsze uczucie, marzenia, miasteczko na Dzikim Zachodzie, olśniewający Nowy York i potężne Imperium Brytyjskie. Jaka opowieść może powstać z takiej składanki? Kolejna wersja o Kopciuszku? Na pewno ma się takie wrażenie, przynajmniej początkowo, czemu zresztą się trudno dziwić, w końcu historia z ubogą dziewczyną, zdobywająca księcia, łatwo budzi takie skojarzenia. Jednak Graham Masterton odbrązowił symbol, urzeczywistniając go, ale i zachowując nutę bajkowości. Główną bohaterkę poznajemy jako siedemnastoletnią dziewczynę z głową pełną marzeń, lecz i twardo stąpającą po ziemi, jej koleje losu to ciąg wykorzystanych szans, wyrzeczeń i chwil gdy pojawia się pytanie czy było warto zapłacić taką cenę za urzeczywistnienie marzeń? "Żyli długo i szczęśliwie" nie kończy "Imperium", pojawia się o wiele wcześniej i to ze znakiem zapytania, nie dotyczy tylko jednej postaci, ale wszystkich. Sam tytuł ma również różne znaczenie dla każdego z bohaterów, tworzą oni swoje imperia, złożone z własnych i cudzych pragnień, snów oraz oczekiwań. Miłość, zazdrość, namiętność, polityka oraz przede wszystkim ludzie, którzy wierzą, że zdobyli wszystko to o czym marzyli, aż do momentu kiedy odkrywają jaki rachunek los im za to wystawił. "Imperium" jest historią w jakiej wiele wątków zaskakuje, a Kopciuszek, Książę i Wróżka są zbyt bajkowi by dostać obsadę w tej książce. Chociaż gdyby tak dłużej się zastanowić ... to okazują się mieć o wiele mroczniejsze i tajemnicze alter ego w opowieści Grahama Mastertona ...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena