Koszyk 0
Opis:
W kinach film IDEALNE MATKI na podstawie opowiadania Doris Lessing DWIE KOBIETY Jak wielka jest miłość, która niszczy samych zakochanych? Liz i Ros są nierozłączne, mieszkają po sąsiedzku w pięknych domach nad brzegiem oceanu. Obie są samotnymi kobietami i obie mają nastoletnich, atrakcyjnych synów. Jeden niedozwolony pocałunek niszczy ten przyjacielski układ i popycha bohaterów do uwikłania się w skandaliczne romanse, które trwają długie lata i niszczą wszystkich dookoła ... A najbardziej najbliższych. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Doris Lessing
  • 2013
  • 110
  • 205
  • 135
  • 978-83-64142-04-8
  • 9788364142048
  • ZB060

Recenzje czytelników

Zagubieni we wzajemnych relacjach.

Ocena:
Autor:
Data:
"Tak jak kiedyś były niczym dwa identyczne ziarnka piasku, nie do odróżnienia, teraz nawzajem się uzupełniały." (s. 24)

Rozeanne oraz Liliane poznały się będąc małymi dziewczynkami, podczas pierwszego dnia w nowej szkole. Od pierwszej chwili stały się sobie bliskie, a kolejne lata tylko aby zacieśniały tę przyjaźń. Jako dorosłe kobiety wyszły za mąż i każda z nich doczekała się syna. Kobieca przyjaźń kwitła, natomiast relacje pomiędzy małżonkami chyliły się ku końcowi ... Mąż Roz wyprowadził się od rodziny i po jakiś czasie na nowo ułożył sobie życie, natomiast Lil została wdową. Obie kobiety starały się być najlepszymi matkami dla dorastających synów. Pragnęły, aby nigdy im niczego nie zabrakło, a już zwłaszcza poczucia, że są kochani.  Kiedy ci weszli w wiek nastoletni, coś się jednak zmieniło w relacjach chłopców i ich matek. Przyjaciółki zdały sobie sprawę, że ich synowie stali się przystojnymi i bardzo pociągającymi młodymi mężczyznami, natomiast tamci dostrzegli, że ich matki są nadal pięknymi kobietami. 
Jeden pocałunek odmienił życie tej czwórki nie do poznania... 
Jedno wydarzenie doprowadziło do drugiego i wkrótce kobiety oraz ich synowie dali się wciągnąć w niebezpieczne romanse, które tylko aby skomplikowały ich wzajemne relacje. 

Historia opowiada o głębokich więzach rodzinnych, sile wieloletniej przyjaźni, odczuwanej samotności wynikającej z braku obecności jednego z rodziców w życiu dziecka, skrywanych tajemnicach i konsekwencjach z tego płynących.

Miłość, która połączyła tych czworo, w oczach innych mogła wydawać się skandaliczna. Oto bowiem dwaj młodzi chłopcy stali się partnerami dla o wiele starszych od siebie kobiet. Nie można było doprowadzić do tego, aby prawdziwość łączących ich relacji ujrzała światło dzienne. Chcąc nie chcąc obie strony żyły w kłamstwie, nie tyle przed sobą, ile przed resztą społeczeństwa zmuszając się do ukrywania prawdy o łączącej ich zażyłości. Mimo że obie strony czerpały wiele satysfakcji z wzajemnych relacji, podświadomie czuli, że nie może to trwać wiecznie. Zwłaszcza kobiety zaczęły dostrzegać fakt, że z biegiem lat raczej nie młodnieją, a wręcz przeciwnie; natomiast ich synowie stają się powoli starymi kawalerami. Rozeanne i Liliane decydują się zakończyć to, co od tylu lat sprawiało, że czuły się naprawdę szczęśliwe. Ich zdaniem czas najwyższy, aby ich synowie poszukali sobie partnerek w swoim wieku, a następnie założyli rodzinę. I tak się dzieje. Tylko czy to jest aby wyjście z sytuacji? Czy tak łatwo zapomnieć o uczuciach, które ich łączyły? Najboleśniej przekonają się o tym żony obu młodych mężczyzn...

Autorką "Idealnych matek" jest urodzona w 1919 roku brytyjska pisarka Doris Lessing, laureatka Literackiej Nagrody Nobla. W jej dorobku literackim znalazło się ponad czterdzieści powieści, z których na język polski przełożono m.in "Pamiętnik przetrwania", "Piąte dziecko", "Trawa śpiewa", "Złoty notes", "Znów ta miłość", "Lato przed zmierzchem" oraz "Alfred i Emily". 

Na podstawie książki Doris Lessing został nakręcony film w reżyserii Anne Fontaine. Główne role przypadły Naomi Watts (Liliane), Robin Wright (Rozeanne), Xavier'owi Samuel'owi (Ian) oraz James'owi Frecheville'owi (Tom). Światową premierę miał w styczniu tego roku, natomiast u nas w kinach pojawił się pod koniec czerwca. Nie dziwię się, że zdecydowano się zekranizować tę historię. Opowiada w końcu o prawdziwym życiu, o tym, co może się przydarzyć każdemu z nas. Przyznam, że chętnie wybiorę się do kina, jeśli nadarzy się ku temu okazja, aby dowiedzieć się, jak udało się ekipie filmowej oddać wszystkie uczucia targające bohaterami powieści - miłość, namiętność, oddane, współczucie,  ale i złość, frustrację oraz nienawiść. 

"Idealne matki" to niepozorna książka, która jednak naładowana jest sporym ładunkiem emocjonalnym. Na tak nie wielu kartach autorka ukazała życie nie tylko jednej rodziny, ale również osób z ich najbliższego otoczenia. Jeśli lubicie życiowe historie, prawdziwe dramaty, to ta książka idealnie spełni Wasze oczekiwania.

Moja ocena: 4/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/idealne-matki-doris-lessing-recenzja/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Przyjaźń, miłość i zdrada

Ocena:
Autor:
Data:
Nazwisko Lessing na okładce to dla mnie gwarancja udanej lektury, więc sięgnęłam po "Idealne matki" bez obaw.

Przeczytałam opowiadanie bardzo szybko, gdyż sprzyjała temu lekka forma i - jak na tę noblistkę - niezbyt skomplikowana fabuła.
Opowiedziana historia jest interesująca, chociaż nie ma w niej jakiś niezwykle intrygujących wydarzeń. Mimo iż związki między kobietami i ich synami mogą początkowo zaskakiwać, bo przecież nie są czymś powszechnym ... czytelnik szybko oswaja się z atmosferą, jaka panuje w tej "wielkiej rodzinie".

Wydarzenia śledzi się z przeczuciem nadciągającej katastrofy, którą zapowiada początkowe pojawienie się na plaży młodej kobiety z listami. Od początku widzimy, że nawet swoim wyglądem nie pasuje ona do zgranej i niemal rozumiejącej się bez słów grupki.
Gdy nieszczęsna bohaterka pojawia się w retrospekcjach, które stanowią zasadniczą treść, domyślamy się, jakie będzie jej dalsze życie u boku przyszłego męża uwikłanego w erotyczne relacje z przyjaciółką matki.
Zakończenie nie zaskakuje, raczej potwierdza przypuszczenia czytelnika, ale jest też otwartą furtką dla dalszych spekulacji i domysłów.

"Idealne matki" to na pewno nie najlepszy z utworów Doris Lessing, ale - mimo pozornej błahości - udowadnia, że pisarka potrafi tworzyć historie interesujące, życiowe, pełne emocji, dające do myślenia i zapadające w pamięć.

Po lekturze tego opowiadania nabrałam ogromnej ochoty na obejrzenie jego filmowej adaptacji i mam nadzieję, że okaże się ona równie dobra jak książka.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena