Koszyk 0
Opis:
I nie mów do mnie Dżordżyk to napisana świetną nowoczesną polszczyzną, niebanalnie skomponowana, a do tego skrząca się inteligencją opowieść o uczuciu, które rodzi się ze zderzenia rzeczywistości i literatury, kiedy życie płynnie przechodzi w tekst, w fikcję, a fikcja niepostrzeżenie obleka się w ciało. To także portret mieszkańców rozpędzonej, poddanej dyktatowi zysku i sukcesu współczesności, w której – jak się szczęśliwie okazuje – bliskość wciąż jest możliwa ... Tadeusz Dąbrowski Nagroda w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za 2013 rok Skąd się wziął Dżordżyk? Ze słuchania. Czasami wystarczyły dwa, trzy zdania, zapiski rozmów, porozrzucane fragmenty opowieści kobiet i mężczyzn, wspomnienia, relacje – na tyle fascynujące, że prosiło się je zanotować. Zapis stał się źródłem porównań, inspiracji, radosnej analogii z własnymi reminiscencjami. Bo po cóż piszemy? Czy nie po to właśnie, żeby z zachwytem, czasami z przerażeniem porównać i skonstatować, że nie tylko ja, nie tylko mnie, nie tylko ze mną dzieje się to, co nieprzewidywalne, nieoczekiwane, niezamierzone. Opowieść przybrała takie rozmiary, że korzystając z wyobraźni autorki, zaczęła żyć własną fabułą. Pisała się sama, czerpiąc inspirację z fantazji, wspomnień i bieżących wydarzeń. Stworzyłam w niej idealnego kochanka na najcudowniejsze lata życia kobiety. Może Czytelnik odnajdzie w nim siebie… Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Magdalena Tarasiuk
  • 2014
  • 1
  • 180
  • 220
  • 154
  • 978-83-7908-014-4
  • 9788379080144
  • ZBQR0

Recenzje czytelników

O bliskości, o miłości, o pisaniu

Ocena:
Autor:
Data:
„I nie mów do mnie Dżordżyk” to powieść o nowatorskiej, specyficznej konstrukcji. Bohaterowie to pisarze piszący na zamówienie wydawcy książkę o miłości. Tworzą parę fikcyjnych bohaterów, których prowadzą jak marionetki, nadając, jak się później okaże swoje cechy, oddając im swoje myśli, przekazując własne marzenia – w pewnym sensie personifikując. Oboje – Michalina i Jerzy, wbrew wcześniejszemu założeniu, prowadzą grę, jaką świat zna od zarania – snując rozmowy, pisząc listy ... oddając wspomnienia i doświadczenia stworzonym przez siebie postaciom szukają bliskości – w ich i swojej relacji.
Bo Tarasiuk napisała książkę o poszukiwaniu bliskości – w dyskusjach i kłótniach, w intelektualnej zbieżności poglądów, gustów, doświadczeń.
Jest to książka oparta na dialogach – tu talent Autorki świeci pełnym blaskiem –
Przykład znakomitej sztuki erystycznej, swoisty wzór dialogów, które w rezultacie doprowadzają do… nie będę zdradzać finału, zostawię coś dla czytelników. Książka jest dowcipna, prześmiewcza, fragmentami wzruszająca. Tarasiuk ma wyjątkowy dar percepcji szczegółu, wrażliwość obserwacji. Patrząc krytycznie, zawsze widzi człowieka z jego zaletami, postrzegając wady, stara się je zrozumieć. I to co wyróżnia ją, to niebywały słuch pisarki, coś, co dostaje się od losu – sposób prowadzenia dialogu maluje postać, wizualizuje niejako, ucieleśnia bohaterów. „To po prostu mądra książka dla każdego” – i tu się myli Leszek Żuliński, autor posłowia – nie dla każdego. Dla czytelnika, który docenia wycyzelowane słowa, piękną kompozycję i inteligentny dowcip, pełen niedomówień, domyśleń.
Ale czy książka powinna być „dla każdego”? Czy to w ogóle jest możliwe?

Paloma Walczak
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena