Koszyk 0
Opis:
Czy w jesieni życia można zacząć wszystko od nowa? Odważyć się całkowicie zmienić sposób bycia? Czy warto? Na te poważne egzystencjalne pytania w lekki, zabawny, a zarazem głęboko poruszający sposób odpowiada Hotel Marigold. Grupa emerytów z kompletnie odmiennym bagażem życiowych doświadczeń daje się skusić reklamie ekskluzywnego hotelu i wizji sielskiego życia w Indiach. Marzą ... c o pięknej pogodzie i tanich drinkach z sokiem z mango, opuszczają starą, dobrą Anglię. Po przybyciu na miejsce odkrywają jednak, że hotel dni świetności ma dawno za sobą, obsługa jest nieco ekscentryczna, a czasy Indii pod brytyjskim panowaniem to odległa przeszłość. Ale szybko się przekonują, że na pełnię życia zawsze jest odpowiednia pora… Na podstawie książki w 2011 roku nakręcono znany film z m.in. Judi Dench, Maggie Smith, Billym Naughym i Tomem Wilkinsonem w rolach głównych. Powstała już także kontynuacja tego przeboju kinowego pt. Drugi hotel Marigold. Ciepła, mądra, zabawna.„Guardian”Doskonała… Powieść Moggach to prawdziwa uczta. Poruszająca, szczera, dowcipna.„Sunday Express”. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Deborah Moggach
 • 2016
 • 1
 • 380
 • 200
 • 141
 • *, 978837818-834-6
 • 9788378188346
 • ZD5DX

Recenzje czytelników

Poszukując szczęścia w wieczorze życia

Ocena:
Autor:
Data:
"Właśnie dlatego lubiła koty. Tak łatwo można było je zadowolić: fotel, ciepły koc, czuły dotyk. Ludzie potrzebowali o wiele więcej rzeczy, żeby poczuć szczęście."

Książkę czyta się rewelacyjnie, nie można się od niej oderwać, przykuwa uwagę czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Wspaniały humor, naturalny, pełen różnych barw i odcieni. Powieść o wielowymiarowości życia, jego blaskach i cieniach, samotności, zawiedzionych nadziejach, niewykorzystanych szansach ... silnym pragnieniu znalezienia szczęścia, także w podeszłym wieku. Bardzo ciepła i sugestywna książka, pozwala zmierzyć się z upływającym czasem, ograniczeniami ciała i nieuchronnością śmierci. Świetne dialogi, pełne szczerości i zrozumienia istoty życia. Bohaterowie fantastycznie wykreowani, nietuzinkowi, niepowtarzalni, realni w swoim braku krystalicznych charakterów, z łatwością zdobywają naszą sympatię. Czytając powieść nie można się nudzić, wydarzenia przebiegają szybko, sporo intrygujących i zaskakujących zwrotów akcji, podszytych ciekawymi międzypokoleniowymi relacjami. Autorce udało się wykreować niezwykły klimat narracji, wpleść akcenty bogatej atmosfery Indii, jej mieszkańców i ich podejścia do życia. Bardzo ciekawe cytaty zamieszczone jako wstępy do rozdziałów, już nakłaniają nas do głębszych refleksji i przemyśleń.

Angielscy emeryci wyjeżdżają do Indii, aby w magicznym Hotelu Marigolg odnaleźć swoje miejsce na ziemi, spokój, towarzystwo, bliskość i choć odrobinę nuty czasów ich młodości. Trudno jest im odnaleźć się w nowym technologicznie i kulturowo społeczeństwie Anglii, nie rozumieją go, tęsknią za tym co było ponad pół wieku temu, z czym utożsamiali się, co dawało im poczucie bezpieczeństwa i kojarzyło się ze stabilnością. Dlatego stosunkowo łatwo chłoną hinduską rzeczywistość, naznaczoną angielskimi śladami na kartach historii, podejściem mieszkańców Indii do Anglików. Patrząc na swoje życiorysy z dłuższej perspektywy dokonują swoistego rozrachunku, zaczynają zdawać sobie sprawę, że nie zawsze kierowali się właściwymi wyznacznikami szczęścia, stopniowo zmienia się ich nastawienie do własnych możliwości. Ale czy głównym bohaterom wystarczy odwagi i sił, aby mając ponad siedemdziesiąt lat odwołać się do ukrytych pragnień, sięgnąć po marzenia, podarować sobie niejako drugie życie? Czy w jesieni życia odrzucając wątpliwości zawalczą o radość w sercu, poczucie prawdziwości, satysfakcji i samospełnienia? A jeśli tak, to w jaki sposób przełamią swoje obawy i lęki, przekonają się do wprowadzenia koniecznych i znaczących zmian, które początkowo wywołują przerażenie, ale służą odzyskaniu szczęścia?

Z wielkim zainteresowaniem śledzimy losy mieszkańców hotelu, osób z różnorodnym bagażem doświadczeń życiowych, z mniej lub bardziej zawiedzionymi nadziejami i pragnieniami. Ich rozmowy, postawy, przekonania, w jakimś stopniu przypominają nam, jak nie nas samych, to naszych bliskich. Pobyt w hotelu zmienia staruszków, już nie są tymi samymi przestraszonymi osobami, zaczynają walczyć o swoje, a perypetie, które im przy tym towarzyszą, mocno przykuwają uwagę czytelnika. Całe życie poświęcamy dzieciom, ale czy u schyłku życia możemy liczyć na ich pomoc, zrozumienie, a przede wszystkim zainteresowanie? Jak bardzo może doskwierać nam samotność? Jak odnaleźć się w tej otaczającej nas pustce, braku poczucia bycia potrzebnym i zauważonym? A może sami skazaliśmy się na taki stan rzeczy i tylko my jesteśmy w stanie sobie pomóc? Zainteresujcie się książką, w trakcie jej czytania można nie tylko się zrelaksować, ale przemyśleć czy zmienić nastawienie do wielu spraw, kontaktów z najstarszym pokoleniem, nabrać silnego przekonania i nadziei, że na życie według własnych zasad można zdecydować się w każdym wieku, bez względu na środowiskowe konwenanse i przyjęte normy towarzyskie. Mamy je tylko jedno, nadajmy mu prawdziwy sens i nie satysfakcjonujmy się jego substytutem.

bookendorfina.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Gdzie czytam - Hotel Marigold

Ocena:
Autor:
Data:
Starość to kwestia metryki, czy stanu ducha?
Czy z wiekiem stajemy się wolni od pokus i wątpliwości? Czy nie ulegamy już żądzom, ani pragnieniom?
Do stawiania takich pytań skłoniła mnie książka Hotel Marigold (These Foolish Things) wydana przez Wydawnictwo Rebis. Opowiada o grupie angielskich emerytów, których koleje losu i nieubłagana ekonomia rzucają do Indii. Każdy z nich musi odkryć ten kraj po swojemu i znaleźć w nim miejsce dla siebie ...
Dr Ravi Kapoor pod wpływem zmagań z nieokrzesanym teściem wpada na pomysł stworzenia domu starców w Indiach. Włącza do niego energicznego kuzyna Sonny’ego i dzięki temu pomysł z początku szalony angażuje kolejnych entuzjastów. Tak powstaje Hotel Marigold -miejsce, w którym umęczone angielskim klimatem kości emerytów mogą się ogrzać słońcem indyjskiego nieba. Mieszkańcy hotelu odkrywają nie tylko uroki egzotycznego kraju, ale także siebie – własne pragnienia i obawy. Dystyngowana Evelyn, uległy Douglas, skryta Muriel, perwersyjny Norman i inni, bez względu na wiek nie są wolni od wątpliwości, niosą ze sobą bagaż niełatwych doświadczeń i świadomość nieuchronnego przemijania.
Deborah Moggach z prawdziwym kunsztem buduje niepowtarzalną atmosferę Indii, które stają się drugim domem bohaterów. Pozwala też z bliska przyjrzeć się problemom jakie niesie ze sobą starość – trudności odnalezienia się we współczesnym społeczeństwie, ograniczeniom ciała, czy w końcu pragnieniu miłości i bliskości.
Książka wciąga od pierwszych zdań, jest ciepła i mądra. Jeśli oglądaliście film pod tym samym tytułem, a nakręcony na jej podstawie łatwo wyobrazicie sobie jej klimat. Fabuła filmu jest oparta jedynie na motywach powieści, więc standardowe porównania, co było lepsze, są nie na miejscu. Książka i film są po prostu inne. Tym bardziej więc warte polecenia.
To nie wiek nas ogranicza, lecz jego świadomość, chciałoby się rzecz po lekturze.

https://www.facebook.com/Gdzie-czytam-897638893656381/?ref=tn_tnmn
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena