Koszyk 0
Opis:
"Podróż pociągiem z Westerbork do Auschwitz trwała około trzydziestu sześciu godzin, bez jedzenia i picia. Po prostu siedzieliśmy i podawaliśmy sobie dziecko. Nie dało się długo spać, człowiek myślał i drzemał. Powiedziałem do żony: ''Jeśli nie wrócę, wyjdź ponownie za mąż, znajdź kogoś, kto będzie dobry dla dziecka''. A ona odpowiedziała: ''Jeśli ja nie wrócę lub będę chora czy coś takiego, znajdź żonę, która będzie dobra dla dziecka''. Zostaliśmy wyrzuceni z pociągu i staliśmy obok, czekając ... Musiało być koło wpół do trzeciej nad ranem. Było ciemno, na peronie świeciło niebieskie światło. Widzieliśmy kilku esesmanów chodzących tam i z powrotem. Oddzielono mężczyzn od kobiet. Stałem więc na przedzie mężczyzn i widziałem moją żonę z dzieckiem. Posłała mi pocałunek i pokazała dziecko. Nagle jedna z kobiet szarpnęła się histerycznie w kierunku męża. Może coś czuła. W połowie drogi zatrzymał ją niemiecki oficer, który uderzył ją kolbą w głowę. Upadła, a on kopnął ją w brzuch. Wtedy jeden z więźniów w pasiakach kazał nam iść za sobą. Odwróciliśmy się w lewo i szliśmy dwie lub trzy minuty. Przyjechały ciężarówki, zatrzymały się koło nas, były na nich wszystkie kobiety i dzieci, a na środku stała moja żona z dzieckiem. Stała jakoś w świetle, więc mogłem ją rozpoznać. Tego obrazu nigdy nie zapomnę. Wszyscy mieli pojechać do kąpieli, na posiłek i do mieszkań, jednak zamiast tego musieli się rozebrać i wejść do komór gazowych. Dwie godziny później ci ludzie zamienili się w proch, moja żona i dziecko także." Leon Greenman, angielski Żyd, Auschwitz-Birkenau Świadkowie. Zapomniane głosy. Holokaust to opowieść o wymordowaniu przez reżim nazistowski ponad sześciu milionów ludzi, w większości Żydów. Ponad sto osób, świadków i uczestników, przedstawia nieubarwione, poruszające obrazy świata gett, obozów i marszów śmierci. Wśród historii mówiących o niewyobrażalnych potwornościach są jednak i takie, które świadczą o nadziei i przetrwaniu. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • RM
 • miękka
Mniej Więcej
 • Lyn Smith
 • 2013
 • 2
 • 338
 • 213
 • 158
 • 97883-7773-1192
 • 9788377731192
 • ZAX5X

Recenzje czytelników

,,Holokaust. Świadkowie. Zapomniane głosy” - aby zrozumieć, należy doświadczyć lub... przeczytać.

Ocena:
Autor:
Data:
Temat II Wojny Światowej i Holokaustu zamieszał mi w głowie pod koniec nauki w szkole podstawowej. Oczywiście wcześniej również udawało się słyszeć rozmowy dorosłych o tym, jak „Niemcy mordowali Żydów”. Nikt jednak nie mówił dziecku prosto w twarz o wszystkich strasznych rzeczach, które działy się jakieś 70 lat wcześniej. Do tej pory tematy te są bardzo kontrowersyjne i wywołują u odbiorców skrajne emocje. Ja jednak byłam inna – mimo iż wydarzenia od 1939 r. były przerażające ... lubiłam oglądać programy i czytać książki dotyczące ich. Dlatego podekscytowałam się, gdy znalazłam w księgarni książkę, która spełniła wszystkie moje intelektualne potrzeby.
Książka Lyn Smith pt. ,,Holokaust. Świadkowie. Zapomniane głosy” jest zbiorem wspomnień ludzi, którym udało się przeżyć bardzo ciężkie lata wojny, a przede wszystkim pobyt w niemieckich obozach koncentracyjnych. Jest ona napisana w zupełnie innej formie niż większość książek – nie opiera się na żadnej fabule i sama w sobie nie opowiada. O wydarzeniach i ich przebiegu dowiadujemy się ze słów świadków Holokaustu. Z ich wypowiedzi nie tylko wyczytujemy jak przerażający był każdy jeden dzień wojny, ale także odbieramy i sami odczuwamy ich emocje.
Książka jest bardzo naturalna, co podwyższa wartość jej przekazu. Bohaterami bowiem są prości ludzie, którzy bez wyraźnego powodu zmuszani byli do ciężkiej, wyczerpującej pracy i życia w nieludzkich warunkach. Słowa, którymi się posługują nie są specjalnie dobrane stylistyczne, gdyż wywołałoby to efekt sztuczności. A zapewne nie o to chodziło autorce powyższej książki. Jej oryginalność jest dla mnie dużym plusem i jednym z powodów, dla których zdecydowałam się ją kupić.
Od chwili, gdy po nią sięgnęłam – nie potrafiłam jej odłożyć. Już po przeczytaniu pierwszej historii czuje się wielkie przywiązanie do książkowych osób i (niestety niemożliwą) chęć pomocy człowiekowi, który przeżył takie piekło. Nie do uwierzenia jest fakt, że w ciągu zaledwie kilku dni życie potrafi obrócić się do góry nogami i stać się walką o przetrwanie. Najgorsze jest jednak to, że nie Ci ludzie mieli wpływ na swój los, ale inni, którzy to piekło im zgotowali. Czytając ,,Holokaust. Świadkowie. Zapomniane głosy”, nie można nie uronić ani jednej łzy ze współczucia i z przerażenia. Szokujące jest również to, że książkę można rozumieć także w uniwersalny sposób – jako przestroga przed holokaustem i wojną.
Moim zdaniem książkę Lyn Smith pt. ,,Holokaust. Świadkowie. Zapomniane głosy” powinien choć raz w ciągu swojego życia przeczytać każdy człowiek. Dlaczego? Być może będzie to najlepszy argument na zaprzestanie wszystkich wojen (co w dzisiejszym świecie jest strasznym problemem). Każdy człowiek jest równy – niezależnie od tego, co mówią różne narody, rasy czy wyznawcy religii. Po to człowiek został stworzony rozumną istotą, aby być wyżej nad innymi stworzeniami, kontrolować je, opiekować się nimi oraz dbać o planetę i jej rozwój. Nie można jednak pozbawiać innych człowieczeństwa, które wszyscy posiadamy i zniżać ludzi do poziomu gorszego od zwierząt. Problem holokaustu to nie problem pierwszej połowy XX wieku. Holokaust to problem uniwersalny, który do dziś można zaobserwować w niektórych zakątkach Ziemi.
Książkę tę pokochałam od deski do deski. Nie ma strony, która by nie przypadła do mojego gustu. I tu nie chodzi o sama tragedię, w której ona tonie. Nie jestem także mordercą żywiącym się strachem i cierpieniem innych. ,,Holokaust. Świadkowie. Zapomniane głosy” uczy mnie, jakich błędów ja ani żaden inny człowiek nie może popełniać w teraźniejszym i przyszłym życiu.
Nigdy nie zapomnę tej książki i jestem pewna, że jeszcze nie raz do niej zajrzę. Będą ją czytać, dopóki całkowicie nie przemoknie przez łzy wylewane przeze mnie i innych czytelników, których zachęciłam (i będę zachęcać) do jej przeczytania. Jak już wspomniałam – nie można się nie wzruszyć, gdy rodziny zostają rozdzielane i nie ma szans, aby jeszcze kiedykolwiek się zobaczyły. Gdy decydując się na dziecko, automatycznie skazujemy je na śmierć. Gdy każdego dnia oglądamy wkoło śmierć i zastanawiamy się, kiedy sami będziemy musieli jej spojrzeć prosto w twarz.
Podsumowując, uważam, że książka ,,Holokaust. Świadkowie. Zapomniane głosy” idealnie pasuje na wakacje, kiedy mamy więcej czasu dla siebie, ale także na początek roku szkolnego, gdy spotkamy się z kolejną rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Myślę, że zarówno opis książki, jak i moja recenzja potrafią zachęcić do przeczytania wspaniałej książki Lyn Smith. Mam nadzieję, że na każdego wpłynie tak, jak powinna, dzięki czemu pozbędziemy się problemów teraźniejszych wojen i holokaustu.

„Bycie wolnym stanowiło zdumiewające doświadczenie. Obudzić się i mieć świadomość, że można wyjść poza granice miejsca, w którym się jest i nikt nie zawoła „Gdzie idziesz?". Wolność to najwspanialsze uczucie!”
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena