Koszyk 0
Opis:
Zanim stała się słynną marką kosmetyczną, Helena Rubinstein wiodła inne życie. I to jakie, co za nieprawdopodobna przygoda! Znaliśmy miliarderkę obwieszoną klejnotami, z portretów Dali'ego czy Picassa. Ta "cesarzowa piękna" zmieniła wizerunek kobiety podając jej lustro wiecznej młodości; była niesłychanie pracowita, z ogromną szybkością przemierzała naszą planetę, zatrzymując się zaledwie na chwilę w którymś ze swych wspaniałych domów - ale czy wiadomo ... że ta "Hearst w spódnicy" była kiedyś skromną Polką? Przyszła na świat w roku 1872 w żydowskiej dzielnicy Krakowa, była najstarszą z siedmiu sióstr, na tyle silną, że umiała przeciwstawić się konwenansom. Zawsze była wolna, potrafiła też narzucać swoją wizję. Od Australii, do której wyemigrowała w wieku 24 lat i w której była pionierką w dziedzinie pielęgnacji kosmetycznej, po Nowy Jork gdzie zmarła jako kosmopolityczna księżna w wieku 93 lat, życie Heleny Rubinstein toczyło się jak powieść-rzeka. Powieść, w której pojawiają się wszystkie talenty tamtych czasów, od Poireta do Chanel, poprzez Louise de Vilmorin; to wspaniała saga, pełna giełdowych krachów, miłosnych tragedii, dramatów małżeńskich oraz utraconych klejnotów. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • twarda
Mniej Więcej
 • Michele Fitoussi
 • 2012
 • 1
 • 352
 • 235
 • 155
 • 978-83-7758-270-1
 • 9788377582701
 • ZAQ60

Recenzje czytelników

Biografia kobiety pełnej paradoksów

Ocena:
Autor:
Data:
Nawet nie wyobrażacie sobie jaką radość sprawił mi kurier, który wręczył mi przesyłkę zawierającą biografię Heleny Rubinstein. Bardzo chciałam poznać historię tej kobiety, tym bardziej, że coś świtało mi w głowie, ale moja wiedza o niej była dosłownie żadna.
Helena Rubinstein to polska żydówka, która dzięki swojej determinacji i pracowitości została nazwana cesarzową piękna i co za tym idzie stworzyła kosmetyczne imperium oraz stała się bardzo bogatą kobietą. Jaka była ... Oprócz wspomnianych już cech wyróżniała ją niesamowita intuicja i wyczucie. W prowadzeniu swoją firmą kierowała się mottem dziel i rządź. Dlaczego? Być może uważała, że tylko skłócony zespół może dobrze pracować; a może w jakiś nieokreślony sposób czerpała z tego energię i...przyjemność? Każdy swój smutek, stratę czy porażkę zatapiała w pracy, która niosła jej pocieszenie i ukojenie. U Madame innym źródłem rekompensowania sobie trudnych doświadczeń były zakupy - np. po każdej kłótni z pierwszym mężem kupowała sobie drogą biżuterię. Nie potrafiła wyrażać swoich uczuć, a wobec bliskich często bywała okrutna i niesprawiedliwa. W pracy despotka i tyran, w domu bywała nieobecna nawet jeżeli fizycznie przebywała wśród członków rodziny. Jednak potrafiła być również czuła i opiekuńcza, co przejawiało się m. in. w tym, iż dawała pracę członkom rodziny.

W miarę jak czytałam biografię tej kobiety ukazywała mi się postać pełna paradoksów. Helena Rubinstein była egoistyczna i skąpa, ale jak już wspomniałam bywała również opiekuńcza. Poza tym potrafiła wydać na ubrania i biżuterie niebagatelne sumy. To tylko część z paradoksów Madame. O reszcie będziecie musieli doczytać;p
Mimo ogromnego podziwu dla Heleny Rubinstein nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że była nieszczęśliwa. Wciąż zapracowana, zwykle zaniedbywała osoby, które powinny być dla niej najbliższe; a mianowicie męża i synów. Nie mogła przeżyć tego, iż nie spełniają jej oczekiwań - że nie są tacy jakimi chciałaby ich widzieć. To smutne, ale czy można mieć wszystko? Czy można pogodzić tak intensywne życie zawodowe z życiem rodzinnym? Przy odrobinie chęci być może tak. Jednakże odniosłam wrażenie, że ta niezwykła kobieta chciała nad wszystkim panować i pragnęła nagiąć ludzi do swojej woli i własnych oczekiwań, co uniemożliwiło jej nawiązanie bliskich relacji z osobami, które były najbliżej niej. Im bardziej poznawałam Madame, tym bardziej zaczęłam rozumieć, że ta kobieta nie potrafiła dopuścić do siebie uczuć, przeżywać ich i uwidaczniać. Chciała być samowystarczalna. Muszę przyznać, że współczułam jej tego.
Szczerze mówiąc nie sposób nakreślić życia tej kobiety w kilku zdaniach; a już na pewno nie da się krótko opisać tego jaka była. Dlatego jeżeli chce się ją bliżej poznać najlepiej sięgnąć właśnie po biografię.

W przypadku biografii zawsze bałam się tego, iż autor poda mi coś co będzie emanować encyklopedycznym językiem i szybko mnie do siebie zniechęci. Na szczęście ostatnio zaczęłam przełamywać ten stereotyp i to z korzyścią dla siebie. Okazało się bowiem, że ten rodzaj książek potrafi być niesamowitym źródłem wiedzy o czasach, w których żyli ich bohaterowie, jak również o dziedzinach, którymi się zajmowali. Tak było chociażby w przypadku powyższej powieści. Mogłam się dowiedzieć np. nieco o Elisabeth Arden (której zapachy mam na półce) i o początkach chociażby firmy Max Faktor (ich produkt też mam wśród moich kosmetyków;p). Ponadto postać Heleny Rubinstein dała mi wiele do myślenia, inspirowała mnie i zmotywowała do działania. Dlatego też, kiedy zobaczyłam ostatnią kropkę w książce poczułam żal, że to już koniec. Zdążyłam przywiązać się do postaci kobiety, w której potrafiłam dostrzec część siebie...

Moim zdaniem to jest niezwykła biografia, która spodoba się szczególnie kobietom - nie tylko tym, które zwracają szczególną uwagę na dbanie o swój wygląd, ale również tym, które szukają inspiracji w innych kobietach. Dla mnie powieść pt. Helena Rubinstein Kobieta, która wymyśliła piękno stała się jedną z najważniejszych książek znajdujących się w mojej domowej biblioteczce i tym samym ozdobą mojej skromnej kolekcji książek.

Na koniec mogę tylko napisać, że bardzo polecam:)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Cesarzowa

Ocena:
Autor:
Data:
Helena Rubinstein pełniła w swoim życiu wiele ról- była żoną, matką, przyjaciółką...jednak do końca swoich dni pozostała przede wszystkim wizjonerką. Książką "Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno" jest kompletną opowieścią nad temat życia tej niesamowitej kobiety. Urodzona pod koniec XIX w ubogiej rodzinie na krakowskim Kazimierzu zdołała stworzyć imperium kosmetyczne na niemal wszystkich kontynentach ... W czasach gdy głównym celem każdej kobiety było dobrze wyjść za mąż i urodzić gromadkę dzieci, a prawa wyborcze dla płci pięknej były jedynie mglistym marzeniem, Helena całkowicie świadomie wybrała zupełnie inną drogę.
Swoją siłą i determinacją rozsadziła konwenanse, które pętały kobiety na początku XX wieku i postanowiła zaczekać z zakładaniem rodziny, całą swoją energię skupiając na budowie firmy kosmetycznej. Szybko stała się ekspertką z dziedziny pielęgnacji urody, a jej pomysły wyprzedzały czasy, w których żyła. Choć nieszczęśliwa w życiu prywatnym, była znana i uwielbiana przez kobiety na całym świecie.
Jej sukces nie jest zaskoczeniem, ponieważ Helena Rubinstein posiadała wszystkie cechy, które pozwalają na jego osiągnięcie- była niezwykle pracowita, inteligentna, nieco despotyczna, ale za to pełna kreatywnych pomysłów (nie tylko wymyślała formuły nowych kosmetyków, ale także stosowała bardzo innowacyjne zabiegi marketingowe). Jej zamiłowanie do sztuki, w szczególności malarstwa powodowało, że z łatwością mogła brylować na światowych salonach. Choć nie zdała nawet matury, władała kilkoma językami, a jej gust i wyczucie stylu były absolutnie bezbłędne. Życie tej wspaniałej kobiety jest gotowym scenariuszem na świetny film.
Autorka książki Michele Fitoussi wykonała olbrzymią pracę dokumentując pracę i życie Heleny Rubinstein, dokonując przy tym researchu w archiwach zgromadzonych w kilku krajach i przeprowadzając rozmowy z osobami, które miały okazję spotkać Madame. Książka napisana jest bardzo swobodnym, lecz bogatym językiem, co sprawia, że lektura jest ogromną przyjemnością. Jednym minusem dla mnie niewielka ilość materiałów fotograficznych, czytelnik może obejrzeć zaledwie kilka czarno-białych fotografii Heleny i jej rodziny. Ciekawym uzupełnieniem byłyby na pewno zdjęcia reklam prasowych jej kosmetyków, licznych nieruchomości, które posiadała na całym świecie oraz artystów, bywających na jej legendarnych przyjęciach.
Książka z pewnością jest godna polecenia i idealnie nadaje się na gwiazdkowy prezent.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena