Koszyk 0
Opis:
Najnowsza historia Grecji jest tak mało znana, że łatwiej wyobrazić sobie starożytnych filozofów, pierwszych dramatopisarzy i mitologicznych herosów niż współczesnych mieszkańców Aten czy Krety. Tymczasem niedawno temat Grecji pojawił się w mediach w nieoczekiwanym świetle: szokował obrazami protestujących tłumów i walk wywołanych zapaścią finansową kraju borykającego się z potężnym kryzysem, zagrażającym stabilności całej Unii Europejskiej ... Doniesienia z nierozpoznanego terenu szybko obrosły w fałszywe i krzywdzące mity. Dionisios Sturis, dziennikarz radia TOK FM, relacjonował dla polskich mediów wydarzenia polityczne, zamieszki z pogrążonego w kryzysie kraju oraz protesty imigrantów. W tym samym jednak czasie szukał swoich korzeni, próbował zrozumieć kraj przodków, z którego wyjechał w wieku dwóch lat i wraz z matką i rodzeństwem zamieszkał w Polsce. Po latach postanowił oswoić zapomniany język i rzeczywistość, w której żyją jego greccy krewni. Powoli odkrywał, jak bardzo na losy jego rodziny wpłynęła wojenna zawierucha w Grecji i wymuszone migracje. Gorzkie pomarańcze to efekt doświadczeń zgromadzonych podczas pracy dla radia i osobistych poszukiwań. Autor rozprawia się ze stereotypami Greków jako narodu leni i oszustów oraz samej Grecji, którą znamy z turystycznych folderów. Biele i błękity zastępuje wieloma odcieniami szarości. Jego książka to przewodnik po bardziej prawdziwej Grecji. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • Dionisios Sturis
 • 2013
 • 1
 • 288
 • 200
 • 140
 • *, 9788377478653
 • 9788377478653
 • ZAZVY

Recenzje czytelników

Osobista.

Ocena:
Autor:
Data:
Cudowne jest to, jak książka potrafi łączyć pokolenia. Kupiłam ją z myślą o moim ojcu, synu greckich emigrantów z powojennej Grecji. Idealny prezent na dzień ojca, choć u nas z wyrażaniem sobie uczuć zawsze było trudno, ani ja tego nigdy nie lubiłam ani on.
Tata zamknął się z 'Gorzkimi pomarańczami' na trzy dni i nie mógł się od nich oderwać. Była to pierwsza książka, którą przeczytał od wielu lat. Kiedyś ponoć dużo czytał. Ja tego nie pamiętam ... chociaż odziedziczyłam po nim pasję i pokaźną antykwaryczną biblioteczkę.
Rodzina autora, podobnie jak moja, łączy dwa narody. Z jednej strony ojciec Grek, z drugiej matka Polka. Mimo różnej rodzinnej historii, nie da się ukryć jak wiele mamy wspólnego. Przede wszystkim poczucie tęsknoty za czymś, o czym się zawsze tylko mówiło, za odnalezieniem swojego ja w przeszłości, przynależeniem do czegoś, czego się praktycznie nigdy nie znało. Dlaczego to pragnienie jest tak silne? Dlaczego zawsze żałowałam, że mój tata nie nauczył mnie mówić po grecku, dlaczego bardziej interesuje mnie historia dziadków, z którymi zamieniłam w życiu zaledwie parę zdań, niż tych od strony mojej mamy?

'Gorzkie pomarańcze' to jedna z ważniejszych książek, jakie udało mi się ostatnio przeczytać. Myślę, że dla mojego taty również.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena